Özyeğin Üniversitesi Türkiye’deki üst düzey memnuniyete sahip 7 üniversiteden biri oldu

İSTANBUL (AA) – Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırması (TÜMA) 2021 raporuna göre Özyeğin Üniversitesi, 198 üniversite arasında “A+” düzeyinde derecelendirilen ve üst düzey memnuniyete sahip Türkiye’deki 7 üniversiteden biri oldu.

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, salgın koşulları göz önünde bulundurularak bu yıl üniversitelerdeki uzaktan eğitim sürecine göre revize edilen Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırması (TÜMA) 2021 raporunun sonuçları açıklandı.

Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı (ÜniAr) tarafından yürütülen araştırmada üniversitelere A+’dan FF’e kadar notlar verildi. En yüksek memnuniyet oranına sahip üniversiteler “A+”, en düşük olanlar ise “FF” ile notlandırıldı. Araştırma, ÜniAr kurucuları Prof. Dr. Engin Karadağ ve Prof. Dr. Cemil Yücel tarafından, üniversite öğrencilerinin deneyimlerini ve memnuniyetlerini ölçmek amacıyla herhangi bir kurum ya da kişiden finansal destek alınmadan 198 üniversitede öğrenim gören 42 bin 353 öğrenciyle yapıldı.

Özyeğin Üniversitesi, “Genel Memnuniyet” sıralamasında tüm üniversiteler arasında bu yıl da en üst düzey memnuniyeti belirten “A+” ile derecelendirildi. "Öğrenim Deneyiminin Tatminkârlığı", “Uzaktan Eğitim Alt Yapısı”, “Akademik Destek ve İlgi”, “Kurumun Yönetim ve İşleyişinden Memnuniyet”, “Öğrenme İmkân ve Kaynaklarının Zenginliği” ve “Kişisel Gelişim ve Kariyer Desteği” olmak üzere öğrencilerin toplam altı alandaki memnuniyetleri gözlemlendi.

Özyeğin Üniversitesi, 198 üniversite arasında “A+” düzeyinde derecelendirilen ve üst düzey memnuniyete sahip Türkiye’deki 7 üniversiteden biri oldu. 2017, 2018 ve 2019 “Genel Memnuniyet” sıralamalarında 3 yıl üst üste birinci olan ve 2020’de 2. olan Özyeğin Üniversitesi, 2021 sıralamasında da vakıf üniversiteleri arasında yine ilk üçte yer aldı. Özyeğin Üniversitesi TÜMA 2021 raporuna göre öğrenci memnuniyetinin hem “Akademik Destek ve İlgi” hem de “Kişisel Gelişim ve Kariyer Desteği” alanlarında en yüksek puanla iki önemli kategoride öğrencilerin en memnun olduğu üniversite oldu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Özyeğin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Esra Gençtürk, "Bu seneki TÜMA sonuçları, yükseköğretim sisteminin önemli paydaşı olan öğrencilerimizin uzaktan eğitimle tamamlanan bir akademik yılda memnuniyet seviyelerindeki gerilemeyi göstermesi açısından önemli. 2021 bulgularına göre 198 üniversitenin sadece 7’sinin “A+” ve 10’unun da “A” seviyesinde öğrencilerin beklentilerini karşılayabilmiş olması hiç şüphesiz düşündürücü ve üzücü.

Tüm yükseköğretim sistemini zorlayan bu tarihi dönemde Özyeğin Üniversitesi olarak 'Akademik Destek ve İlgi' ile 'Kişisel Gelişim ve Kariyer Desteği' alanlarında en yüksek puanla ilk sırada yer almış olmamızı, özellikle bu konularda gerçekleştirdiğimiz hızlı ve çözüm odaklı çalışmalarımızın önemli bir yansıması olarak niteliyorum. Türk yükseköğretim sistemi olarak bu süreçteki deneyimlerimizle öğrenci memnuniyetinin çok daha yüksek seviyelerde olacağı yeni bir akademik yıla hazır olduğumuza inanıyorum." ifadelerini kullandı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL(AA) – Özyeğin Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi, Havacılık Yönetimi ve Pilotaj Programları, kâr amacı gütmeyen uluslararası akreditasyon kuruluşu AABI (Aviation Accreditation Board International) tarafından 5 yıllık süre boyunca akredite edildi.

Özyeğin Üniversitesi'nden yapılan açıklamaya göre, Havacılık Yönetimi ve Pilotaj Programları, Türkiye ve Avrupa’da akredite edilen ilk programlar olma başarısı elde etti.

Yalnızca Türkiye'de değil yurt dışında da programların eğitim kalitesinin ve standartlarının kabul edilmesi ve onaylanması amacıyla 2019 yılında akreditasyon süreci başlatılan Özyeğin Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi, AABI tarafından yürütülen akredite sürecinde tüm değerlendirme kriterlerini başarıyla tamamlayarak uluslararası düzeyde de kalitesini tescil ettirmiş oldu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Hatice Küçükönal, Avrupa’da ve Türkiye’de AABI akreditasyonu alan ilk üniversite olmanın gururunu yaşadıklarını vurgulayarak, diğer üniversitelere örnek olarak, ülke havacılık eğitimine katkıda bulunmayı sürdürmeye devam edeceklerini kaydetti.

Özyeğin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Esra Gençtürk de şu değerlendirmelerde bulundu:

“Kurulduğu 2011 yılından beri havacılık eğitiminde ilklere imza atan, yenilikçi ve dönüştürücü eğitim programlarıyla öncülük eden, güçlü sektörel iş birlikleri, uluslararası standartlarda yabancı dil eğitimi ve uygulama merkezleriyle sektörün yetkin insan kaynağı ihtiyacının karşılanmasına üst düzeyde katkıda bulunan Özyeğin Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültemizin, AABI tarafından akredite edilmesi üniversitemiz için olduğu kadar ülkemiz için de bir övünç kaynağıdır. Adayların ilk sırada tercih ettiği, hem devlet hem de vakıf üniversiteleri arasında en iyi taban başarı sırasına göre yerleştiği Havacılık Yönetimi ve Pilotaj Programlarımızın kalitesi, AABI akreditasyonu ile de uluslararası arenada tescillenmiş oldu."

İSTANBUL (AA) – Özyeğin Üniversitesi'nin sektörle iç içe eğitim anlayışı çerçevesinde her yıl düzenlediği "sektörle buluşma" etkinliği, turizm ve otelcilik alanında öncü 5 büyük grubun katılımıyla çevrim içi gerçekleşti.

Özyeğin Üniversitesi'nden yapılan açıklamaya göre, "Sektörle Buluşma Çevrim İçi Tanışma Etkinliği" aracılığıyla otel yöneticiliği ile gastronomi ve mutfak sanatları lisans öğrencileri, hem stajlarını gerçekleştirecekleri işletmelerle görüşme yaptı hem de geleceğe yönelik hedefleri için deneyimli sektör temsilcilerinden fikir alma şansı yakaladı.

Mezun adayı öğrenciler de işe alım koşulları ve sektörün geleceğini şirket temsilcileriyle konuşma olanağı buldu. Yine çevrim içi düzenlenen seminerde, otel gruplarının yöneticileri Kovid-19 strateji, plan ve öngörülerini öğrencilerle paylaştı.

Etkinliğe Hilton Worldwide, Divan Group, Radisson Blu Hotels & Resorts, Marriott International, Accor Hotels (Raffles Istanbul ve Swissotel The Bosphorus Istanbul) gibi ulusal ve uluslararası otel grupları katıldı. İstihdam olanaklarının öğrencilerle paylaşıldığı etkinliğin bu yıl odaklandığı en önemli konu ise pandemi sürecine dair strateji ve öngörüler oldu.

– "Sektörle ve yaşamla iç içe eğitim felsefesi"

Etkinlikte açıklamalarda bulunan Özyeğin Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Müdürü Teoman Alemdar, gençlerin sadeceTürkiye'de değil, dünya çapında istihdam edilmesini sağlayan bir eğitim modelini başarıyla icra ettiklerini belirtti.

Bu başarıda araştırma odaklı görev yapan akademik kadronun çalışmalarının ve sektörlerin ihtiyaçlarına yönelik uygulamalı eğitim vermenin katkısının çok büyük olduğunu vurgulayan Alemdar, 2019-2020 akademik yılı itibarıyla eğitim programlarını yapay zeka ve robotik uygulamaları ile güçlendirerek öğrencileri dijital çağa hazırlamayı planladıklarını kaydetti.

Sektörün talebi üzerine ilerici bir staj anlayışıyla mezun adaylarını üniversite eğitimlerinin son yılında, koçluk ve "gölge yönetici" modelleri ışığında iş hayatıyla bütünleştirmek için sektör paydaşları ile çalıştıklarını aktaran Alemdar, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Pandemi sürecini, ilerleyen aylarda iş yapış şekillerimizi değiştirecek dönüşüm çalışmalarını yapmak açısından bir fırsat olarak değerlendiriyoruz. Bu bağlamda, sektör paydaşlarımızın her zaman katılım ve desteklerini yanımızda hissettiğimiz geleneksel sektörle buluşma etkinliğimizi bu yıl çevrim içi bir tanışma ve buluşma etkinliği olarak düzenledik. Sektör paydaşlarımızı bu etkinlikte öğrencilerimizle buluşturduk ve kariyer fırsatlarını sektör temsilcileriyle birebir değerlendirdikleri ortamı oluşturduk."

– "Öğrencilerimizi tam donanımlı mezun ediyoruz"

Teoman Alemdar, Özyeğin Üniversitesi bünyesinde bulunan Mükemmellik Merkezi'nin otel yöneticiliği ve gastronomi alanlarında ihtiyaç duyulan tüm bilgi ve becerileri kazandıracak bir yapıya sahip olduğunu vurguladı.

Sektör koşullarına en yakın olacak şekilde verilen uygulamalı eğitimler ve stajlarla öğrencilerin sektöre hazır, deneyimli ve tam donanımlı olarak mezun olmalarını sağladıklarını aktaran Alemdar, şunları kaydetti:

"4 adet uygulamalı otel odası, misafir kabul ve rezervasyon alanları ile Le Cordon Bleu şef eğitmenlerinin Le Cordon Bleu eğitim materyalleri ve teknikleriyle mutfak sanatları derslerini verdikleri gastroditoryum, demo mutfağı, pastane, çok amaçlı mutfak, duyusal analiz laboratuvarı ve ana mutfak olmak üzere farklı uygulama alanları ile öğrencilerimize uygulamalı eğitimin tüm olanaklarını sunuyoruz."