Çar. Tem 17th, 2019

Pakistan'da doğan Afgan ve Bangladeşli mültecilere vatandaşlık

İSLAMABAD (AA) – Başbakanı İmran Han, Afgan ve Bangladeşli mültecilerin 'da doğan çocuklarına vatandaşlık verileceğini söyledi.

Han, açıklamasını, başbakan seçildiği ağustos ayından sonra ilk kez gittiği ülkenin en büyük kenti Karaçi'de yaptı.

Mültecilerin çocuklarını okula yazdırmak ya da sağlık hizmeti almak gibi konularda problemler yaşadığını söyleyen Han, mültecilerin Pakistan'da doğan çocuklarına vatandaşlık hakkı tanınması için Ulusal Veritabanı Genel Müdürlüğüne (NADRA) emir verdiğini ifade etti.

Bu ay başında evinin önünde Afgan mültecilerin eylem yaptığını hatırlatan Han, geçmiş hükümetlerin bu konudaki başvuruları reddettiğini kaydetti.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin açıkladığı verilere göre Pakistan'da 1,3 milyon Afgan mülteci yaşıyor. Pakistanlı yetkililer ise bu sayının 1,7 milyon olduğunu söylüyor. Kaçak ve mülteci konumundaki Bangladeşliler ile bu rakam 2,5 milyona ulaşıyor.

 • “Ortadoğu'da Akademik Mirası Koruma Projesi” Pakistan'da tanıtıldı
 • ANKARA (AA) – Cumhurbaşkanlığı himayesinde başlatılan "Ortadoğu'da Akademik Mirası Koruma Projesi", Pakistan'da düzenlenen SMI University Arts and Ideas Festivali'nde tanıtıldı.
  YÖK'ten yapılan açıklamaya göre, Pakistan'daki meclis üyeleri, akademisyenler ve öğrencilerin katıldığı festivalde, Birleşmiş Milletlerin raporuna göre dünyada 68,5 milyon kişinin yerinden edildiği, 25 milyonunun mülteci durumunda olduğu belirtildi.
  Suriye'nin en çok mülteci veren, Türkiye'nin ise en çok

 • Pakistan'da yaşayan Türklerden yetimhaneye yardım
 • RAVALPİNDİ (AA) – Pakistan'ın başkenti İslamabad'da yaşayan Türk vatandaşları, Kaşhane Kız Yetimhanesindeki çocuklara temizlik ve gıda yardımı yaptı.
  İslamabad'da yaşayan, iş yapan ya da okuyan 20 kişi, topladıkları yardımı Ravalpindi'deki yetimhanede kalan öğrencilere ulaştırdı.
  Pakistan'daki bir Türk şirketinde çalışan Mükremin Karpuzcu, yetimhanedeki 100 öğrenci için kentte yaşayan Türk vatandaşları ve aileleri olarak gıda ile temizlik yardımı toplandığını