Pakistan'daki Afgan mültecilerin zorlu hayatı, kış şartlarıyla daha da güçleşiyor

İSLAMABAD (AA) – 1979’daki Sovyet işgalinin hemen ardından Pakistan’ın başkenti İslamabad’ın dışında kurulan Afgan Basti Kampı’nda derme çatma kerpiç evlerde hayatlarını devam ettiren mülteciler, temiz suya erişememe, sağlıksız koşullar, eğitim imkanlarından yoksunluk, olumsuz çevre koşullarının yanı sıra kışın zor şartlarıyla da mücadele ediyor.

Aralıkta ortalama hava sıcaklığının 3 dereceye kadar düştüğü ve zaman zaman yağışların görüldüğü başkentte, bu durum kamplardaki hayatı olumsuz etkiliyor.

Asfalt yolun olmadığı kampta, su ve kanalizasyon altyapısı da bulunmuyor. Altyapı yetersizliği sebebiyle pis sular ise sokaklardan akıyor. Bu ise başta buralarda oynayan çocuklar olmak üzere kamp sakinlerinin sağlığına yönelik tehdit oluşturuyor.

“Okul yok ve çocuklar eğitim görmüyor”

Kampın önde gelenlerinden Sana Gül, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kampta yaklaşık 3 bin ailenin yaşadığını söyledi.

Ciddi oranda temiz su sıkıntılarının bulunduğunu vurgulayan Gül, “Okul sıkıntısı da var. Okul yok ve çocuklar eğitim görmüyor. Havalar çok soğuk ve yardım yok. İnsanlar sebze haline gidiyor. Günlük 200-300 (9-13 Türk lirası) Pakistan rupisi kazanıyor. Bize Afganistan’da iş imkanı, çocuklarımıza okul imkanı verseler gideriz.” ifadesini kullandı.

Gül, kampta 25 bin kişinin bulunduğunu aktararak, “Burada garibanlık çok. Biz garibanlara kimse yardım etmiyor. Bizler için yardım istiyorum.” dedi.

Kampa 2002’de geldiklerini anlatan Gül, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (UNHCR) kendilerine 4 yıl boyunca odun ve branda yardımında bulunduğunu fakat sonradan bu yardımların kesildiğini dile getirdi.

Gül, son 8-10 yıldır UNHCR başta olmak üzere kimsenin kendilerine yardım etmediğini, var olan problemlerinin sorulmadığını söyledi.

“Su kuyularının çoğu çalışmıyor”

Kampta yaşayan Şahbaz Ahmed, kamptaki temiz su problemine dikkati çekerek, “Kampta su kuyuları var ama çoğu çalışmıyor. Yağmur yağdığında fazla imkanımız yok. Çatı için kullandığımız ahşaplar düşüyor.” dedi.

Kamptaki çocukların eğitimine de değinen Ahmed, “Bizim buradaki çocuklar eğitim göremiyor. Çocuklar perişan vaziyette.” ifadesini kullandı.

Ahmed, UNHCR’nin bir süre kendilerine yardımda bulunduğunu, bu yardımların ise 10 sene önce olduğunu kaydetti.

“Afganistan’da barış olursa döneriz”

Kamp sakinlerinden İmtiyaz Han, şartlar oluştuğunda Afganistan’a geri dönmek istediğini belirterek, “Eğer Afganistan’da savaş biter ve anlaşmalar olursa, orası da tıpkı Pakistan gibi bizim ülkemiz, gideriz.” dedi.

Han, en önemli sorunun iş imkanı olduğunun altını çizerek, bunun çözülmesi durumunda seve seve ana vatanlarına döneceklerini kaydetti.

Pakistan’da 1,4 milyondan fazla Afgan mülteci bulunuyor

UNHCR verilerine göre, 2019 sonu itibarıyla Pakistan’da 1,4 milyondan fazla kayıtlı Afgan mülteci bulunuyor.

Afgan mültecilerinin yüzde 69’u kent ve kent çevrelerindeki varoş bölgelerde yaşarken, kalanı ise kendileri için kurulan 54 mülteci kampında hayat sürüyor.

Ülkedeki mültecilerin yüzde 54’ü erkek, yüzde 48’i de çocuklardan oluşuyor.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

LAHOR(AA) – Pakistan’ın Lahor şehrine bağlı Wagah kasabası ile Hindistan’ın Amritsar kenti arasında yer alan sınır kapısının kapanışı için iki ülke askerlerince eş zamanlı şekilde 1959’dan bu yana her gün tören düzenleniyor.

Yerel saatle 15.30’a kadar karşılıklı giriş ve çıkışların yapıldığı sınır kapısı kapatıldıktan sonra hududun her iki tarafında da bayrak töreni için gerekli hazırlıklar yapılıyor.

Töreni izlemek isteyenler tribünleri doldururken, gaziler ve amigolar da çeşitli gösteriler gerçekleştiriyor. Sınırın her iki tarafında da açılan yüksek sesli marşlar ve amigoların davul sesleri çevrede yankılanıyor.

Gösteri yaklaşık 1 saat sürüyor

Saat 17.30’a doğru başlayan ve yaklaşık 1 saat süren gösteride, postallarının altına demir çakılı askerlerin sınır kapısına yürümesi ve ayaklarını başlarına kadar kaldırarak sertçe yere vurması tribünlerde coşkuya neden oluyor.

Genellikle uzun ve iri yapılı askerlerin görev yaptığı bayrak töreninde, askerler tören sırasında rakiplerine sertliklerini göstermek için ellerinden geleni yapıyor.

Sınır kapısının gösteri sırasında açılmasıyla iki ülke askerleri birbirlerine karşı güç gösterisinde bulunmak amacıyla çevik hareketler sergiliyor.

Birbirlerine yumruklarını ve kol kaslarını gösteren askerler, rakibinin performansını beğenmediğini göstermek için el baş parmaklarını aşağı doğru tutuyor.

Tören, her iki ülkenin askerlerinin sınırın sıfır noktasında bayrakları indirmesi ve el sıkışmasıyla son buluyor.

Bayrak töreni rekabet alanına dönüşmüş durumda

Törenin ardından vatandaşlar sınırda nöbet tutan ve gösteriyi düzenleyen askerlerle hatıra fotoğrafı çektiriyor.

Tören alanının yakınında iki ülke sınırını zincirle birbirinden ayıran noktada Pakistan ve Hindistan vatandaşları sohbet edebiliyor.

1959’da iki ülke arasındaki iş birliği ve kardeşliği geliştirmek amacıyla başlatılan bayrak töreni, iki ülke arasında milli bir gurur kaynağına ve rekabet alanına dönüşmüş durumda.

Hindistan, Mart 2017’de, sınıra 110 metre yüksekliğinde bayrak direği dikti. Pakistan ise aynı yıl ağustosta hududa 122 metre uzunluğunda bayrak direği dikerek buna cevap verdi.

Bayrak töreni, oldukça ünlü bir etkinlik haline gelmesi dolayısıyla sınırın her iki tarafında da tribünler yer alıyor. Hindistan tarafındaki tribünlerin daha geniş olduğu görülüyor.

Tören sırasında amigoların coşkulu sloganlarıyla hareketlendirdiği tribünlerde rekabet ruhu hakim oluyor. Bazı vatandaşlar bu heyecanla sınır kapısına yönelmek istese de askerler buna engel oluyor.

İki ülke askerlerinden herhangi birinin tören sırasında düşmesi, tökezlemesi veya beklenilen performansı sergileyememesi ise rakip tribünlerce alaya alınıyor.

Normal şartlarda yaz aylarında 40 bin kişinin izlediği törene, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle sınırlı sayıda kişi katılıyor.

İSLAMABAD (AA) – Yerel basındaki haberlere göre, yetkililer, Ketta şehrinde bir yol üzerinde patlama meydana geldiğini bildirdi.

Patlamada ilk belirlemelere göre 3 kişi öldü, 20 kişi yaralandı.

Yetkililer, patlamanın intihar saldırısı nedeniyle yaşanmış olabileceğinden şüpheleniyor.