Pandemi döneminde spor, uzaktan ve çevrim içi oldu

İSTANBUL(AA) – Spor salonlarının uzun süre kapalı kalması, sektörde faaliyet gösteren eğitmenleri ve hizmet talebinde bulunanları da farklı arayışlara yönlendirdi.

Özellikle eğitimde kullanılan çevrim içi ve uzaktan çalışma metodu, pandemi koşullarıyla beraber spor hizmetlerinde de yaygınlaşırken, kısıtlamaların kalkmasıyla bu alanda, uzaktan eğitime daha fazla talep olduğu ortaya çıktı.

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan spor eğitmenleri, eğitim içeriklerinin hazırlanması, sürecin yönetilmesi ve alınan geri dönüşlere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’nin önde gelen spor eğitmenlerinden Mehmet Ali Taştan, uzaktan eğitim konusunda 9 yıldır faaliyet gösterdiğini belirterek, o dönem bu yöntemin bu kadar popüler olmadığını söyledi.

Gelişen spor kültürü neticesinde insanların farklı seçenekler aradığını dile getiren Taştan, “Spor salonuna gidemeyenler var. Pandemide de spor salonlarına hiç gidemeyen bir kitle oluştu. Dolasıyla insanlar seçenek ararken uzaktan eğitime doğru yönelmeye başladı. Bunun öncesinde uzaktan eğitim vermemin sebebi tüm öğrencilerimin İstanbul’da olmamasıydı. Şehir dışında ve hatta yurt dışında çokça öğrencim vardı.” diye konuştu.

“Uzaktan eğitimde alınan sonuçlar birebirden daha iyi”

Taştan, uzaktan eğitimde izlenen süreç hakkında bilgi vererek, şunları kaydetti:

“Uzaktan eğitimde buraya gelmiş gibi öğrencinin bilgilerini alıyoruz. Onu analiz edip, program hazırlıyoruz. İhtiyacı olan ve yapması gereken hareketleri videoya çekiyorum. Videoda nasıl yapması gerektiğini motivasyonuna kadar anlatıyorum. Yılların verdiği tecrübeyle bunu kolaylıkla sağlıyoruz. Öğrencilerin günlük kontrollerini yapıyoruz. Uzaktan eğitim bile demiyoruz çünkü birebir eğitimle eş değerde. Açıkçası ciddi bir yoğunluk var. Daha fazla talep var bu eğitim şekline. Alınan sonuçlar da birebir eğitimden daha yüksek.”

İyi bir ivme yakaladıklarını aktaran Taştan, “Uzaktan eğitimin modası geçmeyecek gibi. Başarı ve istikrar yakaladık.” dedi.

Taştan, spor salonuna gelerek tek başına çalışan öğrencilerin bir süre sonra motivasyonlarını kaybettiğini belirterek, uzaktan eğitimde ise antrenörle birebir çalışma imkanı olduğunu kaydetti. Sporcunun her gün eğitmenine rapor verdiğini dile getiren Taştan, raporda beslenme ve egzersiz bilgilerinin olduğunu söyledi.

Uzaktan eğitimde kişi bazlı içerik üretmek durumunda olduklarını aktaran Taştan, ” İnsan keyif aldığı işten yorulmaz. Seri bir şekilde çalışabiliyoruz.” dedi.

Uzaktan eğitim alanlar, salona gelenlerden daha fazla

Taştan, salondan uzak çalışanların ekipman sıkıntısı yaşamadığını da dile getirerek, “Salonda da birebir çalıştığım öğrencilerime çok fazla ekipman kullandırmıyordum. Artık çok yaygın olan fonksiyonel antrenman tekniği var. Kişinin kendi vücut ağırlığıyla yapacağı egzersizler. Genelde bize kilo vermek için geldikleri için onlarda da aynı anda birden çok kas grubunun çalıştırılması gerekiyor. Makine ve aletlerde tek kas grubunu çalıştırırsınız. Nabzınız da çok yükselmez.” değerlendirmelerinde bulundu.

Türkiye’de uzaktan eğitime talebin arttığına vurgu yapan Taştan, “Evinde ve açık alanda spor yapan öğrenci sayısı salona gelenden daha fazla. Bütün öğrencilerimi düşündüğümde yüzde 60-70 oranında uzaktan eğitimde öğrencim var. Düzenli olarak ormanda çalışan var. Evinde, terasında antrenman yapanlar var. İnsanlar risk barındırmayan alanlara yöneldiler.” dedi.

“Beslenme ve egzersiz listeleri hazırlanıyor”

Çevrim içi eğitimlerle yurt dışından da çok sayıda öğrenciye ulaşan spor eğitmeni Mesut Ertüzün, “Koronavirüs salgını nedeniyle insanlar kapalı alanlara girmeyi tercih etmiyor. Birebir ders stüdyoları ve online eğitimler daha fazla tercih ediliyor. Online eğitimlerde kendi evlerinde, iş yerlerinde ve açık alanlarda sporlarını yapabiliyorlar.” dedi.

Ertüzün, öğrencilerine ilk önce uzaktan eğitimle ulaştığını dile getirerek, sonraki süreç hakkında şunları kaydetti:

“Önceden sadece antrenman ve beslenme programları hazırlıyorduk. Antrenman programlarını ben hazırlarken, beslenme sürecini başka bir uzman arkadaşımız yürütüyor. Bütün programlar kişiye özel olarak hazırlanıyor. Öğrenci bize ulaştıktan sonra kendisinden bilgi formları isteniyor. Bunun içinde kan tahlilleri de olması gerekiyor. Bütün bilgiler alındıktan sonra kişinin hedef ve amacına uygun bir program hazırlanıyor. Beslenme uzmanı da sürekli öğün kontrolünü yapıyor. Haftalık beslenme listeleri belirleniyor.”

Salgın sonrası salonlara gelenlerin sayısının azaldığını anlatan Ertüzün, “Yurt içinde ve yurt dışında çok öğrencim var. Birebir, uzaktan ve online derslerde öğrencilerimle sürekli irtibat halindeyim. Antrenmanı bıraktığı anda hemen iletişime geçiyoruz. Öğün kontrollerini de öğrencinin gönderdiği görsellerle takip ediyoruz. İletişim kopmadığı sürece antrenman verimliliği devam ediyor.” diye konuştu.

Ertüzün, salon dışında spor yapmanın sanıldığının aksine zor olmadığını belirterek, askeri eğitim alan öğrencilerinin birçoğunun kendi vücut ağırlıklarıyla antrenmanlarını yaptığını söyledi.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Boyner, 18 Eylül Dünya Temizlik Günü’nde Green Heroes Türkiye ile Bağdat Caddesi'nde çöp toplama etkinliği gerçekleştirdi.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, sürdürülebilirlik ve doğa dostu odaklı çalışmalarıyla dikkati çeken, müşterileriyle birlikte iyiliği yaymayı ilke edinen Boyner, 18 Eylül Dünya Temizlik Günü’nde Green Heroes Türkiye ile Bağdat Caddesi'nde çöp toplama etkinliği düzenledi.

“Daha Temiz Bir Dünya İçin El Ele Veriyoruz” diyen Boyner’in Green Heroes Türkiye iş birliğinde gerçekleştirdiği ve yoğun ilgi gören “plogging” etkinliğine Boyner çalışanlarının yanı sıra çevreye duyarlı pek çok kişi katıldı.

Kısa bir süre önce İsveç’te başlayıp tüm dünyaya yayılan “plogging”, çevreye duyarlı kişilerin açık havada koşu ya da yürüyüş yaparken yol üzerinde karşılarına çıkan çöpleri toplamaları ve yürüyüş, koşu sonunda topladıkları malzemeleri ayrıştırarak çöp ve geri dönüşüm kutularına atmaları esasına dayanıyor.

“Daha Temiz Bir Dünya İçin El Ele Veriyoruz” sloganıyla 18 Eylül Dünya Temizlik Günü’nde gerçekleştirilen ve Boyner Cadde önünden başlayan etkinliğe katılanlar bir yandan yürüyüş ya da koşu yaparken bir yandan da pet şişe, cam, plastik kapak, Kovid-19 dönemi nedeniyle yoğun olarak kullanılan ıslak mendil ve maske gibi çeşitli atıkların yer aldığı toplam 21 kilogram çöp topladı.

Toplanan çöpler arasında izmarit atıklarının yoğunluğu dikkati çekti. Bunun dışında, 5 kilogram evsel atık, 13 kilogram geri dönüştürülebilir atık ve 2 kilogram plastik kapak toplandı.

İyi yaşama dair farkındalık yaratmaya ve aslında küçük değişimlerle iyi bir yaşamın mümkün olduğuna dikkati çeken Boyner, sürdürülebilir bir dünya için hem çalışanları hem müşterileri hem de moda sektörünü harekete geçirmeyi hedeflediği proje ve etkinliklere hız kesmeden devam ediyor.

ANKARA (AA) – Bakanlığın Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında hayata geçirdiği HES uygulamasında güncellemeye gidildi.

Uygulamaya bir süre önce “AB Uyumlu Sağlık Pasaportu” butonu eklenirken, yeni güncelleme ile “aşı kartları” sayfasında yer alan kart bilgilerinde, “aşı adı” ve “geçerli olduğu ülkeler” başlıklı alanlara yer verildi.

Böylelikle vatandaşlar, yurt dışı seyahatlerde karşılaşabilecekleri olası problemler karşısında, yaptırdıkları aşının geçerli olduğu ülkeler hakkında ülke otoriteleriyle bilgi paylaşımında bulunabilecek.

Riskli veya risksiz durumu tek tuşla görüntülenebilecek

HES’te ayrıca ana menü üzerine “Durumumu Görüntüle” isimli yeni bir alan da eklendi.

Böylelikle kişilerin HES kodunu görmesine ya da seçmesine gerek kalmadan direkt olarak riskli veya risksiz durumunu gösterir ekran açılacak.Koronavirüs Haber Indeksi


Rusya Koronavirüs  | Hindistan Koronavirüs | İngiltere Koronavirüs | Almanya Koronavirüs | Fransa Koronavirüs | İtalya KoronavirüsKoronavirüs AşısıKoronavirüs TedbirleriSokağa Çıkma KısıtlamasıSağlık Bakanı AşıBrezilya KoronavirüsBioNTechSputnik-VYerli Aşıİran KoronavirüsABD KoronavirüsKoronavirüsü YenenJaponya KoronavirüsEsnaf Koronavirüs Haberleri