Papa Franciscus, BM Genel Sekreteri Guterres ile görüştü

Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile görüştü.

Vatikan’dan görüşmeye ilişkin yapılan açıklamada, Papa Franciscus’un Guterres’e, Vatikan’ın BM’nin dünya barışına yönelik taahhütlerini ve sürdürülebilir kalkınma hedeflerini dikkate aldığını aktardığı belirtildi.

İkilinin görüşmesinde, göç, insan ticareti, iklim değişikliği gibi güncel konuların da ele alındığı ifade edildi.

Vatikan’a yakın basın organlarında çıkan haberlerde de Papa ile Guterres arasında Apostol Sarayı’nda gerçekleşen görüşme 40 dakika sürdü.

Görüşmede, Papa’nın Guterres’e bu yılın barış mesajının bir kopyası ile El-Ezher Kurumu Şeyhi Ahmed et-Tayyib ile şubat ayında BAE’nin başkenti Abu Dabi’de imzaladığı aşırılıklarla mücadele için “İnsani Kardeşlik” belgesinin bir kopyasını verdiği belirtildi.

– Papa ve BM Genel Sekreteri’nden ortak görüntülü mesaj

İkili, görüşmelerinin ardından ortak bir video mesaj yayımlarken, Papa, “Eşitsizlikler, adaletsizlikler, yoksulluk, dünyadaki açlık skandalı, susuzluktan ölen bebekler varken, kafamızı başka tarafa çeviremeyiz, çevirmemeliyiz.” dedi.

Papa Franciscus, küçüklere yönelik suistimallerle de topyekun mücadele edilmesi gerektiğini vurgularken, dinin şiddet ve nükleer silahlar için kullanılmasına da karşı çıktığını belirtti.

Papa’nın mesajının ardından konuşan BM Genel Sekreteri Guterres de “Bu çalkantılı ve zor zamanlarda, barış ve uyum için bir arada olmalıyız.” ifadesini kullandı.

Guterres, “Bilim dünyasının, bize gezegenimizi kurtarmak için gerekli olduğunu söylediği şey doğrultusunda, dünyadaki bütün ülkeleri 2050’ye kadar karbon nötralizasyonunu yerine getirmeye çağırıyorum.” diye konuştu.

Antonio Guterres, iklim konusundaki aciliyetten, göçmenlerin durumuna, eşitsizliğe, silahsızlanmaya kadar verdiği mesajlardan dolayı Papa’ya teşekkür etti.

 • BM’ye göre 4,7 milyon Venezuelalı ülkesini terk etti

  CENEVRE (AA) – Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, 4,7 milyon Venezuelalının ülkesini terk ettiğini bildirdi.

  İsviçre’de BM Cenevre Ofisi’ndeki 47 üyeli BM İnsan Hakları Konseyi’nde konuşan Bachelet, Venezuela’daki insan hakları durumuna ilişkin son bilgileri paylaştı.

  Bachelet, “Venezuela’daki BM’nin Mülteci ve Göçmen platformu, 4,7 milyon kişinin ülkeyi terk ettiğini tahmin ediyor ve bu rakamın 2020 sonuna kadar 6,5 milyona ulaşacağını öngörüyor.” dedi.

  Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OHCHR) ile Venezuela hükümeti arasında imzalanan müzakere ve iş birliğini içeren mutabakat zaptına değinen Bachelet, anlaşmadan memnuniyet duyduklarını aktardı. Bachelet, anlaşmayla birlikte Venezuela makamlarının ülkedeki adalet, güvenlik ve cezaevlerindeki tutuklulara ilişkin OHCHR’nin bilgi toplamasına izin verdiğini anımsattı.

  Son üç ayda ofisinin Venezuela’daki cezaevlerine 9 ziyaret gerçekleştirdiği bilgisini paylaşan Bachelet, OHCHR ekibinin sivil ve askeri istihbarat servisleri tarafından yönetilen gözaltı merkezlerinde, özgürlüklerinden mahrum bırakılmış 70’den fazla kişiyle gizlice röportaj yapmayı başardığını aktardı.

  Bachelet, ülkede eylül-ekim arasında siyasi nedenlerden dolayı özgürlükleri ellerinden alınan 24’ü erkek, 4’ü kadın toplam 28 kişinin serbest bırakıldığını kaydetti.

 • BM’den İdlib’e 44 tırlık insani yardım

  HATAY (AA) – Birleşmiş Milletler (BM) tarafından, Suriye’nin İdlib kentine 44 tırlık insani yardım malzemesi gönderildi.

  BM’nin yardımlarını taşıyan 44 tır, Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde bulunan Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan Suriye tarafına geçiş yaptı.

  Tırlardaki insani yardım malzemelerinin İdlib ve kırsalındaki ihtiyaç sahiplerine dağıtılacağı öğrenildi.

 • BM’den İdlib’e 35 tırlık insani yardım

  HATAY (AA) – Birleşmiş Milletler (BM) tarafından, Suriye’nin İdlib kentine 35 tır insani yardım gönderildi.

  BM’nin yardımlarını taşıyan 35 tır, Hatay’ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan geçiş yaptı.

  Tırlardaki insani yardım malzemelerinin İdlib ve kırsalındaki ihtiyaç sahiplerine dağıtılacağı öğrenildi.

 • BM’den İdlib’e 32 tırlık insani yardım

  HATAY (AA) – Birleşmiş Milletler (BM) tarafından, Suriye’nin İdlib kentine 32 tır insani yardım gönderildi.

  BM’nin yardımlarını taşıyan 32 tır, Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde bulunan Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan geçiş yaptı.

  Tırlardaki insani yardım malzemelerinin İdlib ve kırsalındaki ihtiyaç sahiplerine dağıtılacağı öğrenildi.

 • BM’den İdlib’deki duruma ilişkin ”alarm verici” uyarısı

  BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (AA) – Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreterinin insani işler konusundaki yardımcılarından Ursula Mueller, Suriye’nin kuzeybatısında İdlib’de Esed rejimi ve destekçilerinin hava saldırılarına devam ettiğini ve silahlı muhalif grupların da kentin güneyinde ve Halep’e yönelik saldırılarını artırdığını belirterek, sahadaki durumun ”alarm verici” olduğunu söyledi.

  BM Güvenlik Konseyini Suriye’ye ilişkin bilgilendiren Mueller, ülkenin bir çok yerinde insani durumun bu yılın başına göre çok daha kötü olduğuna dikkati çekti.

  Suriye’nin kuzeybatısında İdlib’de Esed rejimi ve destekçilerinin hava saldırılarına devam ettiğini ve silahlı muhalif grupların da kentin güneyinde ve Halep’e yönelik saldırılarını artırdığını belirten Mueller, sahadaki durumu ”alarm verici” olarak nitelendirdi.

  – İdlib’de 60 bin kişi yerinden edildi

  Çatışmalar nedeniyle İdlib’den 60 bine yakın kişinin yerinden edildiğini belirten Mueller, tam ölçekli bir saldırının bölgedeki 3 milyon kişi için felaketle sonuçlanacağını kaydetti.

  Muller, Suriye’ye sınır ötesi yardımlar yapılmasını sağlayan BM Güvenlik Konseyi kararının yıl sonuna kadar yenilenmesi gerektiğine de değindi.

  Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu da konseyde yaptığı konuşmada, İdlib’de artan gerginliğin son derece endişe verici olduğunu, bunun yeni göç dalgasını tetiklediğini söyledi.

  İdlib’de 50 bin kişinin çatışmalar nedeniyle Türkiye sınırına doğru hareket ettiğini ifade eden Sinirlioğlu, bölgede gerginliğin azaltılması için her türlü çabanın gösterilmesi gerektiğini kaydetti.

  – Türkiye’nin Tel Abyad teklifi kabul görmedi

  Suriye’ye sınır ötesi yardımlar konusunda da değerlendirmede bulunan Sinirlioğlu, yardımların yapılmasına olanak sağlayan mekanizmanın milyonlarca Suriyeli için hayati önem taşıdığını ve bu mekanizmanın siyasi bir sorun değil aciliyet gerektiren insani bir durum olduğuna dikkati çekti.

  Türkiye’nin BM Güvenlik Konseyi kararına eklenmesini teklif ettiği beşinci sınır kapısı Tel Abyad’ın, yardımların hem bölge halkına hem de Rakka ve Haseke’ye ulaştırılmasında etkili olacağını anlatan Sinirlioğlu, uzun vadede bu sınır kapısının Suriye’nin kuzeydoğusundaki diğer bölgelere ulaşılması için de kullanılabileceğini söyledi.

  Öte yandan, Türkiye’nin Tel Abyad teklifine ABD destek verirken konseydeki diğer ülkeler yardımların yapıldığı mevcut 4 sınır kapısının sayısının ikiye düşülmesini isteyen Rusya’yı ikna edebilmek için bu teklifi taslaktan çıkarmak zorunda kaldı.

  – ”Türkiye’nin teröre karşı kendini savunması için başkalarının onayına ihtiyacı yok”

  Türkiye’nin Tel Abyad’ın BM Güvenlik Konseyi kararına eklenmesini Suriye’nin kuzeydoğusuna yaptığı operasyonu ”meşrulaştırmak” istediği yönündeki iddialara da yanıt veren Sinirlioğlu, “Tel Abyad geçiş noktasının BM operasyonları için önemi OCHA tarafından da açıklandı. Ayrıca Türkiye’nin terör tehditlerine karşı kendini savunmak için başka ülkelerin onayına ihtiyacı yok.” dedi.

  Suriye’ye sınır ötesi yardımlar mevcut BM Güvenlik Konseyi kararı doğrultusunda dört sınır kapısından yapılıyor ve 2014 yılından beri Suriye ve Ürdün arasındaki er-Remse sınır kapısı, Türkiye ile olan Babüsselame ve Babülhava sınır kapıları ve Irak ile olan El-Yarubiyye sınır kapıları yarımların girişi için kullanılıyor.

  Konseyin söz konusu BM Güvenlik Konseyi kararını yıl sonuna kadar yenilemesi gerekiyor. Almanya, Belçika ve Kuveyt ise kararın veto edilmemesi için konseye sunduğu çeşitli teklifleri Rusya ile görüşmeye devam ediyor.

  Geçen yıl yapılan görüşmelerde karar, veto yetkisine sahip Rusya’dan itirazlar gelse de uzun süren görüşmelerin ardından Rusya ve Çin’in çekimser kalmasıyla yenilenebilmişti.

 • BM, İdlib’de sivillere yönelik bombardıman ve varil bombalı saldırıları kınadı

  CENEVRE (AA) – Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Geir O. Pedersen’in özel danışmanı Najat Rochdi, Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib bölgesinde aralarında çocuk ve kadınların da bulunduğu onlarca sivilin ölümüne yol açan “hava bombardımanları ve varil bombalı saldırıları” kınadı.

  Rochdi, isim vermeden Beşşar Esed rejiminin dün, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’nde aralarında pazar yerinin de bulunduğu çok sayıda noktaya düzenlediği hava ve kara saldırılarında 22 sivilin yaşamını yitirmesine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

  “Çatışan tarafların, pek çok kez sadece meşru askeri hedefleri vuracakları yönündeki verdikleri güvencelere rağmen, sağlık ve eğitim kurumlarına yönelik saldırıları devam ediyor.” ifadesini kullanan Rochdi, tüm tarafları sivillere ve sivil altyapı tesislerine yönelik saldırılara derhal son verme ve uluslararası yükümlülüklerini yerine getirme çağrısında bulundu.

  Rochdi, “Terörle mücadele operasyonlarının, sivillerin korunması sorumluluğunu ortadan kaldıramayacağına” vurgu yaparak, Esed rejimi ve destekçilerinin “terörizm” bahanesiyle İdlib’deki sivillere yönelik saldırılarını, üstü kapalı şekilde eleştirdi.

  Danışman Rochdi, son günlerde İdlib’e yönelik aralarında çocuk ve kadının da bulunduğu onlarca sivilin ölümüne yol açan “hava bombardımanları ve varil bombalı saldırıları” da dahil bölgede tırmanışa geçen şiddeti kınadı.

  İdlib’deki insanların pek çok zorluklarla karşılaştığını anlatan Rochdi, buradaki sivillerin bazılarının neredeyse 10 kez yerinden edildiğini, kampların aşırı kalabalık olduğunu ve zorlu kış koşullarının da yaşamı olumsuz etkilediğini kaydetti.

  – 22 sivil hayatını kaybetmişti

  Dün, Esed rejiminin İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’nde aralarında pazar yerinin de bulunduğu çok sayıda noktaya düzenlediği hava ve kara saldırılarında 22 sivil yaşamını yitirmişti.

  Rejim güçleri, dün öğle saatlerinden itibaren Bidama beldesi ile Maasaran, Maar Şemşe, Maar Şimarin, Kenayes, Tel Mennis, Deyr Şarki, Maar Şurin, Gadefe köylerine hava ve kara saldırıları gerçekleştirmişti.

  İdlib Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) ekiplerinin ilk belirlemelerine göre, Bidama’da 6, Maasaran’daki pazar yerinde 7, Kenayes’de 1 ve Tel Minnis’de 8 olmak üzere 22 sivil hayatını kaybetmişti.

  Türkiye ile Rusya arasında 17 Eylül 2018’de imzalanan mutabakattan bu yana İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’nde rejim ve Rusya’nın saldırılarında 1300’den fazla sivil öldü. Saldırıların yoğun olduğu bölgelerden nispeten sakin yerlere ve özellikle Türkiye sınırı yakınına göç edenlerin sayısı ise son bir yılda 1 milyonu aştı.

 • BM Genel Sekreteri Guterres’ten yabancı düşmanlığı ve ırkçılık uyarısı:

  ROMA (AA) – Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, dünya genelinde insan haklarında gerileme, yabancı düşmanlığı ve ırkçılık vakalarında ise artış gördüklerini söyledi.

  Resmi temaslar için İtalya’nın başkenti Roma’da bulunan Guterres, onuruna özel oturum yapılan İtalyan parlamentosunun üst kanadı Senatoda genel kurula hitap etti.

  Konuşmasında popülizm ve ırkçılığa dikkati çeken Guterres, “Dünya genelinde insan haklarında gerileme, yabancı düşmanlığı ve ırkçılıkta ise artış görüyoruz. Popülistler, iktidarı ele geçirmek ya da ellerinde tutmak için memnuniyetsizliklerden yararlanmaya bakıyor. Onlarla akıl ve gerçeklik temeline dayanan siyasi cesaret ve liderlikle mücadele etmeliyiz.” diye konuştu.

  “Çeşitlilik bir tehdit değil, zenginliktir.” diyen Guterres, her toplumun kimliğine saygı duyulması ve her insanın topluma tam olarak katılabilmesi için sosyal bir uyum gerektiğini ifade etti.

  Guterres, BM olarak dini alanları koruma ve nefret diliyle her türlü mücadele için yeni stratejiler geliştirdiklerini dile getirdi.

  Avrupa’ya da mesaj gönderen Guterres, “Güçlü, hırslı ve birlik olmuş bir Avrupa’ya ihtiyacımız var çünkü çok taraflılık bu şekilde işleyebilir.” dedi.

  Akdeniz’deki düzensiz göç konusuna da değinen Antonio Guterres, “Akdeniz ülkeleri İtalya ve Yunanistan’ın dayanışma bekleme ve Avrupa Birliği’nden (AB) destek görme hakkı var ama şu ana kadar bu dayanışmayı ve bu desteğin somutlaştığını görmedik.” ifadelerini kullandı.

  -“İklim mücadelesinde pes etmeyeceğim”

  İtalya’nın kanallarıyla ünlü Venedik kentinde geçen ay yaşanan su baskınını da hatırlatan Guterres, şunları kaydetti:

  “Venedik gibi bir şehirde iklim değişikliğinin etkilerini böyle görmek dramatik bir andı. Biz doğayı kandırmak istedik ama doğa bizden intikam alıyor. İklim değişikliği artık uzun vadeli bir sorun değil, aksine bugün çatışmaları tetikliyor, insanları öldürüyor. Bu dramatik bir kriz ve sadece bir başlangıç. Şimdi harekete geçmezsek, gençler bizi asla affetmeyecek. Eğer araçlarımız varken bir şeyler yapmıyorsak, bu aynı İmparator Neron’un Roma yanarken, arp çalması gibi bir şey.”

  İspanya’nın başkenti Madrid’de kısa bir süre önce sonlanan ve beklentileri karşılamayan iklim zirvesine de değinen Guterres, “COP25 sonuçları nedeniyle büyük hayal kırıklığına uğradım ancak pes etmeyeceğim. Çünkü birçok ülke daha fazlasını yapmaya hazır ve endüstrileri emisyonlarını düşürmek için çalışıyor.” diye konuştu.

  Senato Genel Kurulunda Guterres’i ağırlayan Senato Başkanı Maria Alberti Casellati de “Madrid’deki konferansın başarısızlıkla sonuçlanması, uygarlığımızın hayatta kalmasına dayanan hedeflerin peşinde koşmamızı konusunda bizi daha da kararlı hale getirmeli.” değerlendirmesinde bulundu.

  Venedik’teki su baskınının tanıklarından biri olduğunu dile getiren Casellati, yükselen deniz ve okyanus seviyelerinin ciddi bir tehdit olduğunu, bununla mücadele için radikal değişikliklerin gerektiğini ifade etti.

İran'da yeni tip koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 75 artarak 8 bin 209'a yükseldi.

Libya Ordusu, sahil kenti Sirte, Cufra Askeri Hava Üssü ve çevresindeki bölgeleri kurtarmak için "Zafer Yolları" isimli yeni bir harekat başlattı.

Bakan Akar "Ege ve Akdeniz'deki sorunlarımızı uluslararası hukuka uygun şekilde çözmek istiyoruz. Bunun için bize düşen neyse yapmaya devam edeceğiz"

Akar: "Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin hak, alaka ve menfaatlerini korumak ve kollamakta da son derece azimli, kararlıyız ve buna da muktediriz."

Akar: "Yeni celplerle gelecek yaklaşık 100 bin gencimize test yaptık. Terhisler sıkıntısız tamamlandı, celpler için de hassasiyet gösteriyoruz"

Kovid-19 nedeniyle son 24 saatte Brezilya'da 1026, Meksika'da 625 kişi öldü.

Etiketler: