“Paris’te Bir Padişah, İstanbul’da Bir İmparatoriçe” sergisi açıldı

İSTANBUL (AA) – "Paris’te Bir Padişah, İstanbul’da Bir İmparatoriçe" adlı sergi, ziyarete açıldı.

Özel Fransız Lisesi Notre Dame de Sion'da (NDS) açılan sergiye ilişkin AA muhabirine açıklama yapan lisenin sergilerden sorumlu küratörü Aylin Koşunyan, Sultan Abdülaziz’in Avrupa seyahatine ilişkin yazdığı bir makalenin ardından, bu gezinin görseller eşliğinde bir sergiye dönüşebileceği fikrinin ortaya çıktığını söyledi.

Koşunyan, serginin eş küratörü, İSİS Yayınevi Kurucusu Sinan Kuneralp'in de Fransız İmparatoru 3. Napolyon'un eşi İmparatoriçe Eugenie'nin İstanbul seyahatini araştırdığını aktararak, "Sinan Kuneralp de 'NDS Lisesi'ndeki galeride Eugenie'nin İstanbul ziyaretiyle ilgili bir sergi düzenlenebilir mi?' diye öneride bulundu. Sonrasında kendi aramızda konuştuğumuzda, bu iki bağımsız fikri, bir sergide birleştirebileceğimizi düşündük. Tesadüflere biraz bağlı olarak, birbirini tamamlayan iki fikirden bir sergi doğmuş oldu." dedi.

Sergide 1800'lü yıllarda gerçekleşen iki ziyarete ilişkin çeşitli eserlerin görülebileceğini aktaran Koşunyan, şu bilgileri verdi:

"Çok özel olan, o dönemin basınına yansıyan ziyaretin görüntülerini ziyaretçiler görebilir. Hem 2. Abdülaziz'in 1867'deki Paris ve Avrupa ziyaretinden bazı illüstrasyonlar yer alıyor. Sultan Abdülaziz'in ziyareti 1867 Nisanında Paris'te kapılarını açan 'Evrensel Sergi'ye de tesadüf ediyor. Dolayısıyla, Osmanlı'nın 'Evrensel Sergi Sarayı ve Parkı'nda nasıl yer aldığına dair epeyce görsel yer alıyor. Mesela bu sergide düzenlenen bir yarışmada 'oya' ile Osmanlı Devleti birincilik kazanıyor. Birtakım tahıl ürünleri sergileniyor. Yani Osmanlı'yı diğer ülkelerden ayırt edebilecek özellikler yansıtılıyor sergide."

Aylin Koşunyan sergide Sultan'ın Avrupa gezilerine ilişkin yol haritasının da bulunduğunun altını çizerek, "İstanbul'dan yola çıktıktan sonra hangi güzergahı izleyerek bu seyahati gerçekleştirdiği haritada yer alıyor. Bu harita 1865 tarihli ve Fransız Milli Kütüphanesi'nden elektronik kopya olarak aldık. Demir ve deniz yollarını gösteriyor. Bu yolu izleyerek Sultan'ın güzergahını çizdik." ifadelerini kullandı.

Avrupa’ya ve imparatorluk dışına seyahat eden ilk Osmanlı padişahı olan Sultan Abdülaziz'in seyahatlerine ile Eugenie'nin iade-i ziyaretine odaklanan sergi, 14 Mart'a kadar ziyaret edilebilecek.

Sergide yer alan tablo, gravür, fotoğraf, gazete kupürü ve arşiv belgeleri, dönemin iki başkenti Paris ve İstanbul’un ihtişamını keşfetmeye davet ediyor.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mısır’la diplomatik temasların başlamasına ilişkin, “Mısır halkı bizimle ters düşmez.” dedi.
  • Galatasaray Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz, hem pandemi döneminde hem sözleşme yenilerken maaşında yaptığı indirimlerle Fernando Muslera’nın gerçek bir kaptan gibi davrandığını söyledi.
  • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Milorad Dodik ve Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi üyelerini resmi törenle karşıladı.
  • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Ford Otosan Gelecek Vizyon Toplantısı’nda konuştu.
  • Azerbaycan ordusunun tatbikatında, Türk yapımı Bayraktar SİHA’lar da kullanıldı.
  • Kastamonu’da çilek üretimine başlayan Filiz Çevikoğlu, ürünlerini de Malezya’ya göndermeyi planlıyor.
  • TFF 1. Lig ekiplerinden Menemenspor’un teknik direktörü Ümit Karan, Süper Lig’in son dönemde çok gergin geçtiğini, ne zaman, kimin lider olacağını söylemenin kolay olmadığı şampiyonluk yarışında Galatasaray’ın tecrübesiyle öne çıktığını belirtti.
  • Hatay’ın Hassa ilçesinde “Yılancı Mustafa” olarak tanınan Mustafa Göktürk, Amanos Dağları’nın eteklerindeki kırsal mahallelerde evlere giren yılanları, ucu çengelli bir demir ve plastik maşayla yakalayarak doğaya bırakıyor.

Antalya’nın Muratpaşa ilçesindeki bir villada, aynı aileden 4 kişi, silahla vurulmuş halde ölü bulundu. Villada inceleme yapan polis ekipleri, Mustafa Gider’in (40) babası, annesi ve kız kardeşini pompalı tüfekle vurduktan sonra intihar ettiğini belirledi.

KONYA (AA) – Konya, Afyonkarahisar, Aksaray ve Karaman’da, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında kullanıma kapatılan birçok iş yeri ve mekan, normalleşme süreciyle yeniden açıldı.

Seyahat kısıtlamasının kalkması ve bazı işletmelerin açılması dolayısıyla Konya’da işlek cadde ve sokaklarda hareketlilik yeniden başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı normalleşme adımları kapsamında kafe, restoran gibi işletmelerin de açılmasıyla şehrin birçok noktasında hareketlilik yaşandı.

https://youtu.be/CpMiM7ZPrvA

Çok sayıda sürücü yollara çıkarken, işe gitmek isteyen vatandaşlar da toplu taşıma araçlarında yoğunluk oluşturdu. Sokağa çıkanların maske takarak sosyal mesafe kuralına riayet ettikleri görüldü.

Bazı işletmelerin önünde kuyruklar oluştu. İşletmeler müşterilerinin ateşini ölçerken, polis ekipleri de dışarıya maskesiz çıkılmaması konusunda sık sık uyarı yaptı.

– Afyonkarahisar

Afyonkarahisar’da Kovid-19 tedbirleri kapsamında geçici olarak kapatılan lokanta, restoran, kafe, pastane, kıraathane, kahvehane ve çay bahçeleri gibi işletmeler yeniden açıldı.

Kentte, normalleşme süreciyle beraber İçişleri Bakanlığınca 81 il valiliğine gönderilen genelge kapsamında, yiyecek içecek işletmeleri, bugünden itibaren yeniden müşteri kabul etmeye başladı.

Birçok iş yeri dezenfekte edilirken işletmeler, sosyal mesafeye göre masa düzenine riayet ederek el dezenfektanı ve kullan-at tarzı malzemeler kullandı. Öte yandan işletmelerde personeller, maske ve eldiven kullanımına dikkat etti. Bazı işletmelere gelen müşteriler ateşi ölçülerek kabul edildi.

Afyonkarahisar Kafeciler ve Restorancılar Derneği Başkan Yardımcısı Eren Alan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentteki bütün restoran ve kafelerin, açılış öncesi gerekli hazırlıkları yaptığını söyledi.

İşletmelerin yaklaşık 2,5 aydan beri kapalı olduğunu dile getiren Alan, şöyle konuştu:

“Detaylı temizliklerimizi ve dezenfektanlarımızı yaptık. Yine hizmetimiz sırasında genelgede yer alan tek kullanımlık malzemelerimizi tedarik ettik. Ayrıca, Afyonkarahisar’daki bütün işletmelerde personellerin eğitimleri yapılarak, kıyafetleri ve maskeleriyle çalışma koşulları sağlandı. Müşterilerimiz belirlenen kurallara uygun olarak işletmelerimize gelebilirler ve gönül rahatlığıyla hizmetlerini alabilirler.”

Kır Bahçesi İşletmecisi Sait Nazım Doğru da normalleşme sürecinde bütün hazırlıklarını tamamladıklarını ve çocuk oyun alanı gibi ortak kullanım alanlarını kaldırdıklarını aktardı.

Açık havada sosyal mesafeye dikkat edilerek bugünden itibaren misafir kabul etmeye başladıklarına değinen Doğru, personele gereken eğitimin verildiğini ve siparişlere göre hazırlanan yöresel ürünlerin, hijyenik şartlarda yapıldığını ifade etti.

– Aksaray

Aksaray’da, Kovid-19 tedbirleri kapsamında kullanıma kapatılan birçok iş yeri ve mekan, normalleşme süreciyle yeniden açıldı.

Faaliyetleri geçici süreliğine durdurulan/kısıtlanan lokanta, restoran, kafe, pastane, kıraathane, kahvehane, çay bahçesi, dernek lokalleri (iskambil, okey, tavla oyunları ve nargile satışları ile doğrudan temasa neden olacak şekilde dans ve oyun amacıyla yapılan canlı müzik faaliyetleri hariç olmak üzere) bugün itibarıyla belirlenen kurallar dahilinde saat 22.00’ye kadar hizmet verecek.

Lokanta işletmecisi Osman Karabıyık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, işletmelerinin Kovid-19 tedbirleri kapsamında uzun süredir kapalı olduğunu söyledi.

Bugün itibarıyla başlatılan normalleşme süreci kapsamında, sosyal mesafe kurallarına uyarak işletmesini açtığını belirten Karabıyık, “Lokantamızın dezenfekte işlemlerini yaptırdık. Temizlik işleri titizlikle yapıldı. Personel olarak azami şekilde pandemi kurallarına uyuyoruz. Maskelerimizi hiç çıkartmıyoruz. Sandalyelerimizin arasında 60 santimetre, masalarımızın arasında 1,5 metre mesafe koyduk. Sabah saatlerinden itibaren yoğun bir şekilde işlerimize devam ediyoruz.” diye konuştu.

– Karaman

Karaman’da kent merkezindeki çay ocakları, kahvehaneler ve lokanta gibi işletmeler, kapılarını tekrar müşterilerine açtı. İşletmeler kurallara uyulması konusunda müşterilerini uyarıyor.

Döner salonu işleten Ali Rıza Divleli, uzun sürenin ardından iş yerini açmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Tüm kurallara uyarak hizmet vermeye başladıklarını ifade eden Divleli, ülkenin Kovid-19 salgınından en kısa sürede kurtulması temennisinde bulundu.