Patlayıcı tehdidine karşı yeni çözümler geliyor

KUVEYT/ANKARA (AA) – Güvenlik güçlerinin yurt içi ve sınır ötesi intikal bölgelerinde mayın ve el yapımı patlayıcı (EYP) tehditlerinden korunmasına yönelik çözümlere yenileri eklenecek.

TÜBİTAK Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM), güvenli haberleşme ve savunma sistemleri alanında yeni teknolojiler geliştirerek, bunları başta güvenlik güçleri olmak üzere ihtiyaç sahibi kurum ve kuruluşların hizmetine sunuyor.

TÜBİTAK BİLGEM aynı zamanda katıldığı uluslararası organizasyonlarda kabiliyetlerini sergileyerek, dost ve müttefik ülkelerin söz konusu alanlardaki ihtiyaçlarını karşılama konusundaki iddiasını ortaya koyuyor. Kurum son olarak Kuveyt’teki Körfez Savunma ve Havacılık Fuarı’nda ürünlerini sergiledi.

TÜBİTAK BİLGEM Savunma İş Geliştirme Birim Müdürü Yusuf Celalettin Duru, AA muhabirine, güvenli haberleşme ve savunma sistemleri alanındaki çalışmalarına ilişkin açıklamada bulundu.

Duru’nun verdiği bilgiye göre, Emniyetli IP Terminal MİLSEC-4, IP ağlarda yeni nesil güvenli haberleşme (ses, veri ve görüntü) için güncel bir çözüm sunuyor. Gigabit Ağ Güvenlik Cihazı AGC-G ise güvensiz ağlar üzerinden haberleşen IP yerel alan ağları arasındaki trafiğin, ağ katmanında güvenliğini sağlıyor. Cihaz, yerel alan ağıyla yönlendirici arasına bağlanıyor ve bir güvenlik geçidi oluşturuyor.

Patlayıcı tehdidine karşı Ozan ve Alper

TÜBİTAK BİLGEM, savunma sistemleri alanında katlanabilir mayın dedektörünü geliştirdi. Dünyadaki en hafif metal mayın dedektörü olan ve göreve hazır hale getirilen Ozan’ın kullanımı, imzalanacak sözleşmeler kapsamında yaygınlaştırılacak.

Ozan, güvenlik güçlerinin sınır içi ve ötesi intikal bölgelerinde mayın/EYP aramasını hızlı, kolay ve yüksek doğrulukta yapabilmesini sağlıyor.

Elde Taşınabilir Mayın Tespit Sistemi-3 (ETMTS-3/Alper) ise metal mayının yanında metal olmayan patlayıcıları da algılıyor, her iki ihtiyacı karşılayabilir olması açısından dünyadaki muadilleriyle rekabet edebilir bir ürün özelliği taşıyor. ETMTS-3, metal dedektöre ve yere nüfuz eden radar algılayıcılara sahip bulunuyor. Bu dedektör ve radar algılayıcılar ayrı ayrı ya da eş zamanlı çalışabiliyor. Sistem, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Türk Silahlı Kuvvetlerinde kullanılıyor.

Türk teknolojisi ürünü cihazlar

Duru, söz konusu ürün ve çözümlerin TÜBİTAK BİLGEM’in çalıştığı konuların küçük bir bölümünü oluşturduğunu söyledi.

Söz konusu cihazların Türk teknolojisi, Türk mühendisi ve devletin sermayesiyle proje olarak yapıldığını belirten Duru, “TÜBİTAK BİLGEM’de şu anda 1700 civarında kişi çalışıyor. Bunun 1000’den fazlası mühendis ve çoğu doktoralı. Bunlar tamamen Türk katkılarıyla yapılan sistemlerdir.” dedi.

Mayın ve patlayıcı tespitine yönelik çalışmaların sürdüğü bilgisini veren Duru, şunları kaydetti:

“Dedektörlerin araca ve robota takılı olanları üzerinde de kardeş firmalarımızla çalışmaktayız. Yakın zamanda bunları da devreye sokup Türk Silahlı Kuvvetleri ve emniyet güçlerimizin hizmetine vereceğiz ve can kayıplarını inşallah en aza indireceğiz.”

Muhabir: Göksel Yıldırım

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Sel felaketinin yaşandığı illerdeki bireysel müşterilerine yönelik destek paketi hazırlayan Kuveyt Türk, talep etmeleri halinde müşterilerinin bireysel kredi kartı borçlarını ve bireysel finansman taksit ödemelerini ilave kar payı ve masraf almadan 3 ay öteleme kararı aldı.

Bankadan yapılan açıklamaya göre, Kuveyt Türk, Rize, Artvin ve Düzce’de meydana gelen sel felaketinin açtığı yaraları sarmak amacıyla harekete geçti.

AFAD tarafından Rize, Artvin ve Düzce’deki bazı ilçe, belde ve köyler genel hayata etkili afet bölgesi ilan edildi. Kuveyt Türk, sel felaketinden etkilenen vatandaşların acısına ortak olmak ve yaralarını sarmaya katkıda bulunmak amacıyla destek paketi hazırladı. Sel felaketinden etkilenen Kuveyt Türk müşterilerinin "talep edilmesi halinde" bireysel kredi kartı borçları ve mevcut finansman taksitleri, ilave kar payı ve herhangi bir masraf alınmaksızın 3 ay ertelenecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, “Karadeniz bölgemizde yaşanan sel felaketi Kuveyt Türk Ailesi olarak bizleri de derinden üzdü. Selden olumsuz etkilenen vatandaşlarımızın yanında olmak ve yaralarını sarmaya katkıda bulunmak gayesiyle harekete geçtik. Sel felaketinden etkilenen bireysel müşterilerimize, talep etmeleri halinde kredi kartı ve finansman taksit ödemelerini, ilave kar payı ve herhangi bir masraf almaksızın 3 ay erteleme imkanı sunuyoruz. Hepimizi derinden etkileyen bu felakette hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı ve sabrı cemil, yaralılarımıza ise acil şifalar diliyoruz." ifadelerini kullandı.

İSTANBUL (AA) – İnovatif ürün ve hizmetleriyle öne çıkan Kuveyt Türk’ün, bankacılık işlemlerini kendi platformlarıyla entegre etmek isteyen firmaların hizmetine sunduğu API Marketi, şirketlere dijital işlemler alanında global çapta danışmanlık hizmeti veren INNOPAY tarafından dünyanın en iyi platformlardan biri olarak gösterildi.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Türkiye’nin öncü katılım finans kuruluşlarından Kuveyt Türk, API Market ile açık bankacılık ekosistemine yönelik katkılarına 2017 yılından bu yana devam ediyor. Kuveyt Türk’ün API Market Platformu üzerinden sunduğu API’ler sayesinde uygulama geliştiriciler kendi uygulamalarında müşterilerine bankacılık hizmetleri sunabiliyor.

Şirketlere, dijital işlemler alanında dünya çapında danışmanlık hizmeti veren INNOPAY, dünyadaki ve Türkiye’deki API market platformları arasında incelemeler yaparak, “INNOPAY Open Banking Monitor” isimli karşılaştırma matrisini hazırladı. 58 farklı ülkeden 300 bankanın açık bankacılık platformunun incelendiği matriste, platformlar 60’tan fazla kriter baz alınarak değerlendirildi. Kasım 2020’de matrisin en güncel halini paylaşan INNOPAY, değerlendirme kriterlerini iki boyut ile ele alıyor. Açık bankacılık platformları, bankaların platformlarında sundukları API’lerin fonksiyonları ve uygulama geliştiricilerin deneyimi bakımından kıyaslanıyor. 2019 yılında ilk defa matriste yer alan Kuveyt Türk API Market Platformu, yapılan incelemeler sonrasında “Masters in Openness” isimli kategoride en iyi API market platformları arasında gösterildi.

Kuveyt Türk, matriste, global çapta açık bankacılık alanında en iyi kategoride yer alan Türkiye’deki tek banka olma unvanını elde etti. Söz konusu matriste, bankaların sunmuş olduğu platformlar, fonksiyonel özellikler ve geliştirici deneyimi bakımından iki boyutta ele alınıyor. Zengin API kataloğu ve API dokümantasyonları sayesinde Kuveyt Türk API Market Platformu, yüzlerce geliştirici tarafından farklı uygulamaların geliştirildiği bir ekosistem olarak dikkati çekiyor.

– “API ve açık bankacılıkta öncüyüz”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kuveyt Türk Strateji ve İnovasyon Grup Müdürü Dr. Selman Ortaköy, 30 yıldır seçkin finansal ürün ve hizmetleri etkin şekilde tasarruf sahipleriyle ve yatırımcılarla buluşturduklarını belirtti. Müşteri odaklı yaklaşım, teknoloji-inovasyon çalışmaları ve dijital dönüşüm yolunda attıkları adımlarla sektördeki öncü konumunu sürdüklerine değinen Ortaköy, "API Market aracılığıyla 80’in üzerinde API servisini, başta FinTech’ler olmak üzere tüm geliştiricilerin hizmetine sunuyoruz. Platform üzerinden sunulan veri paylaşımı sayesinde finansal teknoloji girişimleri uygulamalarında yenilikçi ürün ve hizmet geliştirebiliyor. API’leri kendi platformları ile entegre etmek isteyen kuruluşların Kuveyt Türk API Marketi üzerinden başvurularını yapmaları yeterli oluyor. Kapsam bakımından Türkiye’de de bir ilk olma özelliğini taşıyan API marketimizin, INNOPAY’de en iyi deneyim sunan platformlardan biri olarak gösterilmesi açık bankacılık ve API özelinde de öncü olduğumuzun teyidi niteliğindedir." ifadelerini kullandı.

Açıklamada yer alan bilgilere göre ayrıca, uygulama geliştiricilere Sandbox adı verilen test ortamında ihtiyaç duydukları API’leri denemeleri için ortam sunan Kuveyt Türk, farklı ürün gruplarına ait 17 farklı kategoride 80’den fazla API sunarak oldukça zengin bir portföyle geliştiricilere hizmet veriyor. ​​​​​​​