Petlas'tan yağmurlu havalardaki tehlikelere karşı uyarı

İSTANBUL (AA) -Petlas, ani bastıran kuvvetli yağışların neden olabileceği tehlikeli durumlardan kaçınmak için yapılması gerekenler hakkında bilgilere yer verdi.

AKO Grup'tan yapılan açıklamaya göre, suda kızaklama, ani ve yoğun yağışların olduğu mevsim geçişlerinde ve yaz aylarında tipik olarak meydana gelebilecek tehlikeli bir durumdur. Ani ve güçlü yağış nedeniyle yolda biriken yağmur suyu, zemin ile aracınızın lastikleri arasında bir su katmanı oluşturabilir ve bu durum sürüş riskini beraberinde getirir.

Suda kızaklama (aquaplanning) yağış esnasında lastiğin su tahliye kanalları içinde sıkışması ve bu sıkışan suyun basıncının araç ağırlığından fazla olması nedeniyle aracın suda yüzmeye başlaması olarak nitelenebilir. Bu durum, hafif ve hızlı olan binek araçlarda daha çok görülür. Lastiklerin yol ile temasının önemli derecede azalmasıyla sürücü, direksiyon hakimiyetini büyük ölçüde yitirebilir ve araç kayarak tehlikeli sonuçlara yol açabilir.

Yağmurlu havada suda kızaklamayı önlemek için en önemli faktör diş derinliği yeterli seviyede olan lastikleri kullanmak, yani lastiklerin iyi durumda olmasır. Çünkü ıslak yolda hem hız hem de lastik aşınması, lastiğin zeminle temas alanını azaltıyor.

– Lastik şişirme basıncı doğru olmalı

Yola çıkmadan önce lastiklerin şişirme basıncını da kontrol etmeyi unutmamak gerekiyor. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli şey basıncın araç üreticisinin önerdiği basınç değerlerinde olması. Lastik şişirme basıncının olması gerekenden ne daha yüksek ne daha düşük olmamasına dikkat etmek gerekiyor. Düşük basınç kadar, olması gerekenden daha fazla şişirilmiş bir lastik, riski önemli ölçüde artırır ve sürüş güvenliğini tehlikeye atar.

– Sürüşünüzü yağışlı havaya uyarlayın, süratinizi düşürün

Şiddetli bir yağmur sırasında veya daha önemlisi yağmur sonrasında henüz yollar ıslakken araç hızı yolun durumuna göre uyarlanmalıdır. Yolun durumu ve zemindeki su miktarı yol tutuşunda bir azalmaya yol açacak seviyedeyse düşük hızlarda seyretmek güvenliğiniz için büyük önem taşıyor.

Diğer önemli nokta ise "yolu okumak". Su birikintileri, özellikle güneş ışığının yansıdığı yaz aylarında, genellikle uzaktan görülebilir. Bu su birikintilerine girerken hızı düşürmek ve özellikle ani frene basmamak gerekmektedir. Yağışlı havada ve yağmur sonrası asfaltın parladığı yerleri gözlemleyerek risk de minimize edilebilir.

– Suda kızaklama yaşarsanız sakin kalın

Bu önlemlere rağmen araç, suda kızaklamaya başlarsa, yapılacak ilk şey hiçbir şey yapmamak. Özellikle panikle fren yapmamaya dikkat edilmelidir. Bu lastiğinizin dönme esnasındaki su tahliyesini tamamen durduracağından aracınız direksiyon hareketine reaksiyon vermez ve yoldan savrulabilir. Sakin kalıp direksiyonu sıkı ve düz tutarken ayağınızı gazdan yavaş yavaş çekmeniz gerekir. Ani direksiyon hareketlerinden kaçınarak aracınızı düz bir hat içinde tutup su birikintisinden çıkmayı beklemelisiniz.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Türkiye’nin yerli sermayeli lastik markası Petlas'ı bünyesinde bulunduran AKO Grubun Pazarlama Müdürü Erkal Özürün potansiyel tehlikelerle karşı karşıya kalmamak için alınabilecek önlemleri aktardı. Özürün, "Yaz lastiklerinde diş derinliği 3 mm'den az olduğunda, ıslak yollardaki yol tutuş ve lastiğin suda kızaklamayı önleme özellikleri büyük ölçüde azalır. Lastik diş derinliği fazla olursa lastik dişleri arasında tutulabilecek su miktarı da daha fazla olur ve suda kızaklama olasılığı düşer. Yapılan testlerde kullanılmış lastikler 75 km/s'de başlayan suda kızaklama, yeni lastiklerle 88 km/s'de ortaya çıkıyor." yorumunu yaptı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ANKARA (AA) – PETLAS AKO Grup Pazarlama Müdürü Erkal Özürün, AA muhabirine, Kurban Bayramı tatili dolayısıyla yollarda trafiğin yoğunlaşacağını, özellikle kara yollarında yol ve yolcu güvenliği konusunun önem kazandığını söyledi.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle gerçekleştirilen kapanma dönemi ve özellikle ülke çapında aşılamada sağlanan ilerleme sayesinde halkın yakınlarını görmek ve tatil yapmak için yollara çıkacağına dikkati çeken Özürün, bu süreçte yaz koşullarına uygun lastik kullanımına dikkat edilmesi gerektiğini bildirdi.

“Diş derinliği 4 milimetrenin altındaki lastiklerle yola çıkmayın”

Özürün, yaz dolayısıyla havaların ve yolların ısındığına işaret ederek bu dönemde diş derinliği 4 milimetrenin altında olan lastikler ve kış lastikleriyle yola çıkılmaması gerektiği uyarısında bulundu. “Yaz aylarında ısınan zemine uygun olmayan lastikler, araçlarda güvenlik riski oluşturuyor.” diyen Özürün, güvenli seyahat için yola çıkılmadan önce lastiklerin mutlaka kontrol edilmesi gerektiğini dile getirdi.

Özürün, tatil sezonu boyunca gidiş-dönüş için uzun yolculukların daha fazla görüldüğü haziran-eylül döneminde, kara yollarında araç ve yolcu güvenliğinin öneminin daha da arttığını vurgulayarak “İstatistiklere göre, Türkiye’de trafik kazalarının yüzde 40’ı ‘tatil mevsimi’ olarak algılanan haziran-eylül döneminde meydana geliyor.” diye konuştu.

“Lastikteki hava basıncı mutlaka kontrol ettirilmeli”

Lastiğin yapısı kadar basıncının da önemine dikkati çeken Erkal Özürün, “Kara yoluyla yapılan tatil yolculuklarının güvenli olması için lastiklerin hava basıncı mutlaka kontrol ettirilmeli. Uygun olmayan lastik basıncı, yakıt sarfiyatını artırırken yol tutuşunu düşürür.” ifadelerini kullandı.

Aracın periyodik bakımlarının aksatılmaması, aynı zamanda fren balataları, fren hidroliği ve motor yağı seviyesinin kontrol ettirilmesi gerektiğini anlatan Özürün, şunları kaydetti:

“Akünüzü kontrol ettirin. Özellikle yeni nesil araçların elektronik aksamları akü nedeniyle devre dışı kalabilir ve sizi yolda bırakabilir. Aracınızdaki stepne, kriko, reflektör ve çekme halatını, farlar, stop lambaları ve silecek suyunu kontrolden geçirin. Aracın yasal yükümlülüğü olan araç muayenesi ile zorunlu trafik sigortası tarihlerini kontrol etmeyi unutmayın.”

“2 saatte bir 15 dakikalık molalar verin”

Özürün, emniyet kemerinin tüm yolcularca takılması gerektiğini ifade ederek “Kendimizin ve sevdiklerimizin güvenliği açısından bu önemli. Ayrıca, 12 yaşından küçük çocukların da yaşına uygun çocuk koltuğu veya yükselticiyle emniyet kemerini mutlaka takmaları gerekiyor. Güvenli sürüş ve sorunsuz yolculuk için 2 saatte bir 15 dakikalık molalar verilmesi önem taşıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Tüm kontroller yapılsa da sürücülerin zaman zaman yolculuk sırasında kötü sürprizlerle karşılaşabildiğini dile getiren Özürün, bu durumlarda ilk olarak güvenlik önlemlerinin alınmasının hem yolcular hem de seyir halindeki diğer araçlar için önemli rol oynadığını söyledi.

Özürün, olası acil durum anında aracın güvenli bir yere çekilerek dörtlü ikaz lambalarının yakılması ve diğer araçların durumdan haberdar edilmesi için uygun bir güvenlik mesafesine reflektör konulması gerektiğini belirterek giderilemeyecek bir sorunla karşı karşıya kalma ihtimaline karşı yola çıkılırken yetkili servisin numarasının not edilmesinin de önem taşıdığını sözlerine ekledi.

İSTANBUL (AA) – AKO Grup Pazarlama Müdürü Erkal Özürün, Kurban Bayramı tatili için yola çıkacak vatandaşlara tavsiyelerde bulunarak, "Yaz aylarında ısınan zemine uygun olmayan lastikler, araçlarda güvenlik riski oluşturur." dedi.

AKO Grup'tan yapılan açıklamaya göre, yaklaşmakta olan Kurban Bayramı, aile ziyaretleri ve tatil için uygun bir fırsat sunuyor ancak şehirler arası yollardaki trafik yoğunluğu ve buna bağlı olarak kaza riskleri de artış gösteriyor.

Tatil sezonu boyunca tatile gidiş ve tatilden dönüş için uzun yolculukların daha fazla görüldüğü haziran-eylül arası dönemde, kara yollarında yol ve yolcu güvenliğinin önemi daha da artıyor. İstatistiklere göre, Türkiye’de trafik kazalarının yüzde 40’ı, “Tatil Mevsimi” olarak algılanan haziran-eylül döneminde meydana geliyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen AKO Grup Pazarlama Müdürü Erkal Özürün, "Kapanma döneminde devlet ve millet olarak birlikte yüklendiğimiz sorumluluk ve özellikle de yurt çapında aşı yayılımında olumlu gelişmeler sayesinde, halkımız özlediği yakınlarını görmek ya da özlemini çektiği tatil günlerini yaşamak için yollara çıkabiliyor. Ancak, kara yoluyla yapılan tatil yolculuklarının kendimiz, sevdiklerimiz ve yoldaki diğer kişiler için güvenli olması önem taşıyor. Yol güvenliği, araçların yere temas noktası lastiklerden başlıyor." ifadelerini kullandı.

– "Aracın periyodik bakımı aksatılmamalı"

Havaların ve yolların ısındığı yaz koşullarına uygun lastik kullanımının önemine dikkati çeken Özürün, "Yaz tatiline nasıl kışlık palto ile gitmiyorsak, yaz yollarına da kış lastiği ile çıkmamamız gerekiyor. Yaz aylarında ısınan zemine uygun olmayan lastikler araçlarda güvenlik riski oluşturur. Ayrıca güvenli bir seyahat için, yola çıkmadan önce aracın lastikleri mutlaka kontrol ettirilmeli. Lastiklerin aşınma derecesi, lastik dişlerinde kendini gösterir. Dişleri 4 mm’nin altındaki lastiklerle kesinlikle yola çıkılmamalı. Tüketicilerimize, bayilerimizde sosyal mesafeyi koruyarak, sağlıklarını riske atmadan, kış lastiklerinizi yaz lastikleriyle değiştirme ve lastik kontrolü hizmeti sunuyoruz. Tüketicilerimize güvenli lastik değişimi için sıkışıklığın yaşanmaması adına randevulu hizmet almalarını, servislerimize lastik değişimi için geldiklerinde maske kullanmalarını, gerekli sosyal mesafeyi korumalarını öneriyoruz." açıklamasında bulundu.

Araç sahiplerine güvenli yolculuk hakkında bilgilere veren Özürün, şu uyarılarda bulundu:

"Lastiklerin hava basıncı mutlaka kontrol edilmeli. Uygun olmayan lastik basıncı yakıt sarfiyatını artırırken yol tutuşunu düşürür. Aracın periyodik bakımı aksatılmamalı. Fren balataları, fren hidroliği ve motor yağı seviyesi kontrol ettirilmeli. Akü kontrol edilmeli. Özellikle yeni nesil araçların elektronik aksamları akü nedeniyle devre dışı kalabilir ve yolda bırakabilir. Araçtaki stepne, kriko, reflektör ve çekme halatı kontrol edilmeli. Farlar, stop lambaları ve silecek suyu kontrolden geçirilmeli. Aracın yasal yükümlülüğü olan araç muayenesi ile zorunlu trafik sigortası tarihlerinin kontrolü unutmamalı."

– "2 saatte bir mola ihmal edilmemeli"

Güvenli sürüş ve sorunsuz bir yolculuk için 2 saatte bir 15 dakikalık molalar verilmesinin uzmanlarca önerildiğini ifade eden Özürün, “Bunun yanı sıra, emniyet kemerinin tüm yolcularca takılması gerekiyor. Kendimizin ve sevdiklerimizin güvenli açısından bu önemli. Ayrıca, 12 yaşından küçük çocukların da yaşına uygun çocuk koltuğu veya yükseltici ile emniyet kemerini mutlaka takmaları gerekiyor." ifadelerine yer verdi.

Açıklamada yer alan uyarılara göre ise tüm kontroller yapılsa da sürücüler zaman zaman yolculuk sırasında kötü sürprizlerle karşılaşabiliyor. Bu durumlarda ilk olarak güvenlik önlemlerinin alınması hem yolcular hem de seyir halindeki diğer araçlar için önemli rol oynuyor. Olası bir acil durum anında aracın güvenli bir yere çekilerek dörtlü ikaz lambalarının yakılması ve diğer araçların durumdan haberdar edilmesi için uygun bir güvenlik mesafesine reflektör konulması gerekiyor. Giderilemeyecek bir sorunla karşı karşıya kalma ihtimaline karşın yola çıkarken, yetkili servisin numarasını not etmek de oldukça önem taşıyor.