Peugeot 106, 30. yaşını kutluyor

İSTANBUL (AA) – Peugeot’nun ikonik otomobili 106, bu sene 30. yılını kutlamaya hazırlanıyor.

Peugeot açıklamasına göre, Eylül 2021'de 30. yaşına basacak olan model, koleksiyon otomobili olmaya hak kazanan genç bir neo-klasik olacak.

Peugeot 106, 6. neslin ilk otomobili olarak markanın B-segmenti küçük şehir otomobili pazarındaki iddiasını arttırmayı hedefliyordu. Bu segment, o yıllarda Avrupa'daki satışların üçte birinden biraz fazlasını ve Fransa'daki satışların yüzde 40'ını oluşturuyordu. 12 Eylül 1991'de lanse edilen Peugeot 106'nın önce 3 kapılı modeli üretildi. Model daha sonra 1992'den itibaren 5 kapılı olarak üretildi ve üretimden kalktığı 2003 yılına kadar yaklaşık 2,8 milyon adetlik üretim başarısına imza attı. Peugeot 106, önden çekişli bir otomobildi ve hacimleri benzinlide 954-1587 cc arasında ve dizelde 1360-1558 cc arasında değişen motorlarla satışa sunulmuştu. Üretim yeri ise Mulhouse fabrikasıydı ancak talebe bağlı olarak Sochaux ve Aulnay-Sous-Bois fabrikalarında da üretimi gerçekleştirildi.

Peugeot 106, lanse edildiği tarihte basın mensuplarına, "İnsanı tebessüm ettiren, 3,56 metre uzunluğu ile sürprizleri beraberinde getiren ve boyutlarından beklenmeyecek şekilde insanı kendini evinde hissettiren son derece çekici ve sempatik bir otomobil. Peugeot bilgi birikimi ve geleneği ile çok yönlü olacak şekilde tasarlanan, şehir için şekillendirilen ve sürüş için geliştirilen, zarif ve baştan çıkartıcı, enlemesine motora sahip önden çekişli bir otomobil." ifadeleriyle anlatıldı.

Peugeot 106 aynı zamanda, ünlü "Bir beyefendi, eşinin otomobilini ödünç almak için her şeyi yapar" şeklindeki esprili reklam kampanyalarıyla da dikkati çekti.

– En çok özel seriye sahip Peugeot modellerinden birisi

Peugeot 106, 12 yıllık üretim süresince 20 olmak üzere en çok özel seriye sahip Peugeot otomobillerinden biri de oldu. 1993 yılında sunulan "Roland Garros" ve "Zenith", 1994 yılında sunulan denim döşemeleriyle 106 Kid, Droopy imzasıyla 1996 ila 1999 yılları arasında sunulan eğlenceli 106 Cartoon, 1997 yılında sunulan şık "Ines de la Fressange" veya 2000 yılında sunulan "Enfant Terrible" en ikonik olanlardan bazıları olarak öne çıktı.

Peugeot 106, kompakt boyutları ve güçlü karakteriyle dönemin motor sporları organizasyonlarında dikkati çeken bir otomobildi. 1993 yılında 106 Rallye, 1992 yılında 95 HP 106 XSI, 1995 yılında 105 HP ve 1996 yılında 106 S16 120 HP olmak üzere çeşitli sportif versiyonlarla da satışa sunuldu. Ayrıca, Peugeot Sport çatısı altında rallilerde Group N sınıfında başarılı bir spor kariyerine imza attı. 1997 yılında 306 Maxi'den esinlenerek 106 Maxi tanıtıldı. 1998 yılından itibaren Lionel Montagne tarafından geliştirilen ve bizzat kendisinin kullandığı araç, 2000 yılında Fransız Ralli Şampiyonası'nı Cedric Robert pilotajında 5. olarak bitirdi.

– Elektrikli otomobil satışlarında dünya rekoru

Peugeot 106, elektrikli versiyonuyla da uzun süre önemli başarılar elde etti. Model, 2010 yılına kadar elektrikli otomobil satışlarında dünya rekorunu elinde tutmaya devam etti. Hem bireysel hem de filo müşterilerine hitap eden elektrikli versiyon, yaklaşık 3 bin 550 adet sattı.

Marka ayrıca, 106'nın 30. yaşı dolayısıyla Sochaux'da bulunan Peugeot Aventure Museum'da özel bir sergi düzenleyecek. 2021 sonuna kadar devam edecek sergide, 1994 model 106 Rallye (İtalyan versiyonu), 1992 model 106 XSI, 1995 model 106 Signature, 1997 model 106 S16, 2002 model 106 Enfant Terrible, 1996 model 106 Electric, 1997 model 106 Maxi ve 1992 yılına ait bir 106 Cabrio prototipi olmak üzere 8 model görücüye çıkacak.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Peugeot, bu yıl hem binek hem de ticari araçlar olmak üzere ürün yelpazesindeki elektrikli araç oranını yüzde 70'e çıkarmayı hedefliyor.

Peugeot'dan yapılan açıklamaya göre, şirketin elektrikli araç ürün yelpazesi daha da çeşitleniyor. Peugeot'nun yeni dönem stratejilerinin kalbinde elektrifikasyon yer alıyor ve marka, bu hedef doğrultusunda adımlarını hızlı bir şekilde atmaya devam ediyor.

Markanın bu çalışmaları arasındaki en yakın örneğini ise yeni Peugeot 308 oluşturuyor. Şirket, üç yıl önce başlattığı elektrikliye geçiş süreci yolculuğunda somut örnekler ortaya koyarken, yeni Peugeot 308 modelini de hibrit motorlarla pazara sunacağını açıkladı.

Bu kapsamda yeni Peugeot 308, Avrupa pazarlarındaki satışına, başlangıcından itibaren sedan ve station wagon versiyonlarında iki farklı şarj edilebilir hibrit motor seçeneğiyle sunulacak.

Sunulan modellerden HYBRID 225 e-EAT8, 180 HP gücündeki PureTech motor, 81 kW gücünde elektromotor ve 8 vitesli e-EAT8 şanzımanla bir araya gelerek, 225 HP'lik gücü kullanıma sunuyor.

HYBRID 180 e-EAT8 ise 150 HP gücünde PureTech motor ve 81 kW gücünde elektromotor ile 8 vitesli e-EAT8 şanzımanı bir araya getiriyor.

Peugeot, bu yıl hem binek hem de ticari araçlar olmak üzere ürün yelpazesindeki elektrikli araç oranını yüzde 70'e, 2023 yılına kadar yüzde 85'e çıkarmayı hedeflerken, marka 2025 yılında ise Avrupa'da ürünlerinin yüzde 100'ünü elektrikli olarak pazara sunacak.

– Yeni Peugeot 308, iki farklı şarj edilebilir hibrit motor seçeneği ile kullanıcılarıyla buluşacak

Açıklamada yer alan bilgiye göre, yeni Peugeot 308, Avrupa pazarlarında satışına başlamasından itibaren, iki farklı şarj edilebilir hibrit motor seçeneği ile kullanıcılarıyla buluşacak.

Peugeot'nun stratejilerinde önemli yer kaplayan elektrikliye geçiş, markanın yakın dönemdeki çalışmalarında da belirleyici rol oynuyor.

Grubun belirli bir modelde müşterilerin ihtiyaçlarına en uygun teknolojiyi oluşturma olanağı sunan çoklu enerji platformları ise elektrikli, şarj edilebilir hibrit veya içten yanmalı olmak üzere 'Seçme Özgürlüğü’ stratejisini mümkün kılıyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Peugeot Üst Yöneticisi (CEO) Linda Jackson, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Elektrikliye geçiş, ister geleneksel ister elektrikli olsun, müşterilerimize ihtiyaçlarına en uygun motoru seçme imkanı veren 'Seçme Özgürlüğü' stratejimizin merkezinde yer alıyor. Elektrikli modellerimizin satış performansı, Avrupa'da bu stratejinin meyvesini verdiğini gösteriyor. Küresel olarak, elektrikliye geçişin yeni olduğu pazarlarda bile, özgün, premium bir marka olarak öne çıkmak için elektrikli model portföyümüzü kullanacağız. Nerede olursak olalım, ilerlemenin gerçek itici güçleri olmak istiyoruz."

– Peugeot'da binek ve ticari araçlarda geniş elektrikli ürün gamı bulunuyor

Ürün gamında elektrikliye geçiş sürecini, üç yıl önce e-208 modelini sunarak başlatan Peugeot, günümüzde elektrikli otomotiv pazarını domine eden ürünler ortaya koyuyor.

Marka, o tarihten bu yana tamamen elektrikli e-208, e-2008, Traveller ve Expert modelleri ile şarj edilebilir hibrit SUV 3008 ve 508 modelleriyle öne çıkıyor.

2021 yılının ilk beş ayında, toplam satışlarda Avrupa'nın en çok satan ikinci markası olan Peugeot, elektrikli araçlarda en çok satan üçüncü marka unvanını elinde bulunduruyor.

Peugeot e-208 ve SUV e-2008 ise batarya elektrikli araçlar segmentinde ikinci sırada yer alıyor ve her ay segmentindeki payını artırmaya devam ediyor.

Peugeot, ticari araç ürün gamındaki her bir modelin tamamen elektrikli versiyonunu da pazara sunuyor. Böylelikle kısıtlamaların uygulandığı büyük kentlerin merkezlerine özgürce erişim sağlanıyor ve aynı zamanda tıpkı içten yanmalı motorlara sahip versiyonlarda olduğu gibi yükleme hacminden ödün vermeden operasyonlar devam edebiliyor.

İSTANBUL (AA) – Peugeot, ticari araç ailesinde temmuz ayına özel sıfır faizli ödeme seçenekleri sunuyor

Peugeot Türkiye açıklamasına göre, marka, ticari araç modellerinde sıfır faizli kredi ve uygun ödeme seçenekleri sunmayı temmuz ayında da sürdürüyor. Ay boyunca devam edecek kampanya kapsamında, SUV görünümü ve Zenith cam tavan ile segmentinde öne çıkan Peugeot Rifter, 80 bin TL için 15 ay "yüzde 0" faiz seçeneğiyle sunuluyor. Boxer, Expert, Expert Traveller ve Partner Van modelleri ise 100 bin TL için 15 ay yüzde 0,99 faiz veya 50 bin TL için 12 ay yüzde 0 faiz imkanıyla ticari araç ihtiyacı olan kullanıcıları bekliyor.

– Hafif ticari araçlar alanında kullanıcılara zengin ürün çeşitliliği sağlıyor

Açıklamaya göre, Peugeot, hafif ticari araçlar alanında kullanıcılara zengin ürün çeşitliliği sağlıyor. Rifter, sunduğu donanım özellikleri ve SUV görünümlü tasarımıyla hem ticari amaçlı kullanımı hem de aile beklentilerini karşılıyor. Markanın bir diğer başarılı hafif ticari araç modeli Expert, geniş iç hacmi, teknolojisi ve sunduğu binek otomobil konforuyla dikkati çekiyor.

Model, keyifli seyahatler için Expert Traveller ve ticaretin uzmanları için Expert Van olmak üzere iki farklı seçenekle ihtiyaçlara uyum sağlıyor. Peugeot Partner Van, kendi sınıfında ilk olan Peugeot i-Cockpit ile yeni bir sürüş deneyimi sunuyor ve tasarımıyla öne çıkıyor. Peugeot Boxer ise minibüs ve van sınıfında standartların üzerine çıkıyor.