PKK'lı teröristlerin Midyat'ta bomba yüklü araçla gerçekleştirdiği saldırı unutulmadı

MARDİN (AA) – Mardin’in Midyat ilçesinde 5 yıl önce PKK’lı teröristlerce bomba yüklü araçla gerçekleştirilen saldırı unutulmadı.

Bahçelievler Mahallesi Nusaybin Caddesi’ndeki İlçe Emniyet Müdürlüğü binasına 8 Haziran 2016’da bomba yüklü araçla gerçekleştirilen, 50 kişinin yaralandığı saldırıda yitirilen biri hamile 2’si kadın 3 polis ve 3 kişinin acısı dinmedi.

Yaklaşık 500 kişinin etkilendiği, 616 işletme, ev ve aracın zarar gördüğü saldırının izlerini hafızalarından silemeyen Midyatlılar, terör örgütü PKK’ya tepkili.

“Yapanları kınıyor ve kahrolsun diyoruz”

Vatandaşlardan Bedii Ertekin AA muhabirine, patlamanın çok şiddetli gerçekleştiğini belirterek, ramazan ayında yapılan bu saldırıyı hiç unutmayacaklarını söyledi.

Saldırının üzerinden 5 yıl geçmesine rağmen izlerinin hala sürdüğünü dile getiren Ertekin, “Çok korkunç ve zalimce bir patlamaydı. Bu yaşadığımız olay her zaman zihnimizde kalacak ve hiç unutmayacağız.” dedi.

Ertekin, saldırının gerçekleştiği alanın polisevi olarak kullanılacak olmasından duydukları memnuniyeti ifade ederek, binanın inşasının sürdüğünü aktardı.

“Bir daha böyle bir olayın yaşanmasını istemiyoruz”

Aslı Boğa da saldırının gerçekleştiği bölgenin hem kendi hem de dedesinin yaşadığı eve çok yakın olduğunu belirterek, patlamanın şiddetinden etkilendiklerini aktardı.

Camların kırıldığını, kapıların hasar gördüğünü anlatan Boğa, “Bir daha böyle bir olayın yaşanmasını istemiyoruz.” diye konuştu.

“Patlamanın etkisi ve acısı halen gözümüzün önünde”

Saldırıda ev ve iş yeri ağır hasar gören esnaf Nasır Çeker ise 20 seneden bu yana saldırının gerçekleştiği caddede iş yerinin bulunduğunu söyledi.

“Çok çok kötü bir gündü. Patlamanın etkisi ve acısı halen gözümüzün önünde. Evlerimizin, iş yerlerimizin, araçlarımızın tuzla buz olması, çok kötü bir gündü. Midyat, Midyat halkı bunu hak etmiyordu.” diyen Çeker, yaşadıkları üzüntüyü paylaştı.

Çeker, bir daha böyle bir durumla karşılaşmak istemediklerini aktararak, “Umarım hiç kimsenin başına gelmez. Terörün her türlüsünü kınıyoruz. Bu alanda polisevi yapılacak olması bizleri sevindirdi. İlgili kişilere teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ANKARA (AA) – Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Irak’ın kuzeyindeki Gara’da 4 PKK’lı teröristin hava harekatıyla etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, Irak’ın kuzeyindeki terör inlerini yerle bir etmeye devam ediyor. Gara’da tespit edilen 4 PKK’lı terörist daha Hava Kuvvetlerimizin düzenlediği başarılı hava harekatı ile etkisiz hale getirildi.” ifadelerine yer verildi.

Muhammed Ali Toruntay

DİYARBAKIR (AA) – Çocuklarının dağa kaçırılmasından HDP’yi sorumlu tutan Diyarbakır annelerinin 3 Eylül 2019’da başlattığı oturma eylemi 651’inci gününde sürüyor.

Diyarbakır’a gelerek, oturma eylemi yapan aileleri ziyaret eden Maide T, annelerin elinde kızının fotoğrafını görünce duygulu anlar yaşadı.

“Çocuklarımızı istiyoruz”, “Maide anne nöbette”, “Terörü bitirecek olan analarımızın yiğit yürekleridir”, “Artık yeter, söz annelerin” yazılı dövizler taşıyan anneler “Kahrolsun PKK, kahrolsun HDP”, “Kürt Türk kardeştir, HDP kalleştir” sloganları attı.

Maide T, gazetecilere yaptığı açıklamada, kızının terör örgütü PKK tarafından kaçırılmasından dolayı 93 haftadır eylem yaptığını söyledi.

“Buranın eylem başlatması hepimize örnek oldu”

Avrupa’da başlattığı eylemine devam ettiğini dile getiren Maide T, Diyarbakır annelerine destek vermek ve onlardan destek almak için geldiğini belirtti.

Annelerin HDP ve PKK’ya karşı mücadelesinin buradan başladığına işaret eden Maide T, “Buraya gelmek boynumun borcuydu. Buranın eylem başlatması hepimize örnek oldu. Bu örneklerin devamı gelir inşallah. Burada nasıl herkes evladı için ayağa kalktıysa, umarım Avrupa’da da herkes ayağa kalkar. Çünkü PKK Avrupa’ya daha çok yöneldi.” dedi.

Maide T, PKK’nın Kürtlerin haklarını elinden aldığını vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Avrupa’daki insanların çoğu PKK’yı Kürtlere mal ediyor, PKK’yı Kürtlerin haklarının savunucusu olarak görüyorlar. PKK Kürtlerin hak savunucusu olamaz. Bunu artık Avrupa’ya göstermemiz lazım. PKK Kürtlerin canını, malını alıyor. Canlarımız olan çocuklarımızı alıyorlar. PKK Kürtleri temsil etmiyor. Bunu artık öğrensinler. Artık Avrupa bunu görsün. Katil ordusu bizi temsil edemez. Bunu asla kabullenmiyorum. Çocuğumun kurtulması için elimden ne geliyorsa yapacağım. Çocuğumun yaşaması ve yeniden yaşamı kazanması için mücadele veriyorum. Çocuğum gelene kadar asla bu mücadeleden vazgeçmeyeceğim. Mücadelem çocuğum gelinceye kadar devam edecek.”

“Anneler mücadele edecek, hakları olan bu evlatları kazanacak”

Anne Ayşegül Biçer de Maide annenin Diyarbakır annelerini ziyaretinden duydukları memnuniyeti dile getirdi.

“Burada Maide annemizin de sesi olacağız.” diyen Biçer, 3 Eylül 2019’da Diyarbakır HDP il binası önünde başlattıkları eylemle yükselen feryadın Almanya, Berlin, Şırnak, Hakkari, İzmir ve Muş’a yayılmasının tüm anneler için büyük bir umut olduğunu kaydetti.

Biçer, “İnanıyorum ki anneler isterse dağları delecek. Anneler direnecek ve mücadele edecek, hakları olan bu evlatları kazanacak. PKK’nın ismini yeryüzünden silecek.” diye konuştu.

Açıklamaların ardından anne Maide T. HDP il binası önünde, evlat nöbeti tutan anne ve babalarla bir süre oturdu.