Prof. Dr. Özkurt: Kurallara uymamak Kovid-19 vaka ve vefat sayılarını artırıyor

ERZURUM (AA) – Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zülal Özkurt, AA muhabirine, eski normale dönerken artan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakaları ve buna bağlı ölümlerin unutulmaması gerektiğini söyledi.

Salgın yokmuş gibi davranılmasının olumsuz sonuçlara yol açtığını anlatan Özkurt, “Düğünlerde, dernek ve restoran gibi alanlarda maske takmamalar, çok yakınlaşmalar, sarılmalar, öpmeler, halay çekmeler, bütün bunlar eski normaldeki gibi yaşandığı için bedelini yeni ölümlerle ödemeye başladık. Günlük 5 bine inmiş vaka sayıları şimdi 20 binlerde. 35’e inmiş ölüm sayları ise 270’lere çıktı. Salgını unutmuş, bıkmış ya da ihmal etmiş gibi davranıyoruz. Maskeler çıkarılıyor, yakın temaslarda bulunuluyor, mesafeler korunmuyor. Bunların bedelini insanlar hayatıyla ödüyor.” dedi.

Özkurt, salgının devam ettiğini unutmadan tedbirlere uyulmasını ve herkesin vatandaşlık görevi olarak aşısını yaptırmasını istedi.

Türkiye’nin aşılamada iyi durumda olduğunu belirten Özkurt, şu ifadeleri kullandı:

“Bu kadar iyi giden aşlama oranlarına rağmen vaka ve vefat sayılarındaki artışın tek sebebi, insanların salgın yokmuş gibi rahat ve gerçek normale erişmiş gibi serbest davranması, birbirine yakın olması, maskeyi çıkarması. Bunların hepsinin altında korunma tedbirlerini kırmış olmak ve ihmal yatıyor. Salgında en önemli bulaştırıcılar, semptomu hiç olmayanlar, yani hiçbir şikayeti bulunmayanlardan oluşuyor.”

Özkurt, vaka sayılarının düşmesi için evde bile mesafe kurallarına riayet edilmesini isteyerek, “Gençtir, çocuktur, hiçbir şikayeti yoktur ama herkese bulaştırıyordur. Hastalığı bulaştıranların yüzde 50’si bunlardan. Bir de burun akıntısı, öksürük, ateş gibi şikayetler başlamadan 5-6 gün öncesinden hastalık bulaşmaya başlıyor. Dolayısıyla hiçbir şikayeti olmayan arkadaş, eş, dost, çocuğun bulaştırıcı olabileceğini unutmayalım.” şeklinde konuştu.

“Aşı karşıtlığını bırakıp artık aşı olun” çağrısı

Hem ekonominin zarar görmemesi hem de okulların devam etmesi için sorumlu davranılması gerektiğini belirten Özkurt, “Gencim bana bir şey olmaz dersek ya da aşının yan etkisinden korkacak olursak sadece kendimizi düşünmüş ve sorumsuzluk yapmış oluruz. Şu ana kadar aşılanmayanların, aşı karşıtlığını bir an evvel bırakıp artık aşılanmasını öneriyoruz. Hangi aşıyı yaptırırsa yaptırsınlar, aşılar Kovid-19’a karşı etkili.” dedi.

Özkurt, salgınla mücadelede maske, mesafe, hijyen ve aşı tedbirlerinin yanı sıra vücut direncini yükseltmek için düzenli uyku, yeterli ve sağlıklı beslenme ile vitamin ve mineral açısından zengin sebze ve meyve tüketilmesinin önemini vurguladı.

Kovid-19’un en az iki hafta sürdüğünü anlatan Özkurt, “Hastalık ilk hafta tamamen normal nezle ve grip gibi burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı ve ateşle başlar. Bunu insanlar diğer enfeksiyon zannedebilir. Bu yüzden böyle şikayeti olanlar mutlaka test versin. Nezledir ya da griptir deyip daha fazla insana hastalığı bulaştırmadan mutlaka test verilmeli. Şu an bu semptomlarla gördüğümüz vakaların yüzde 90’ı Kovid-19. Henüz havalar o kadar soğumadığından grip sezonuna girmedik.” diye konuştu.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

TOKYO (AA) – Kyodo ajansının kabine kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, hükümete bağlı Kovid-19 Danışman Heyeti OHAL’in kaldırılmasına yeşil ışık yaktı.

Kovid-19 Tedbirlerinden Sorumlu Kabine Üyesi Nişimura Yasutoşi, OHAL’e yönelik yeni kararın ekonomik faaliyetlere olumlu etki edeceğini söyledi.

OHAL yasaklarına değinen Nişimura, “Alkol satışı yeniden başlayacak ancak buna yönelik karar hakkı yerel idarelerde olacak.” dedi.

İşletmelerin çalışma saatleri sınırlamalarının “kademeli olarak” kolaylaştırılacağını kaydeden Nişimura, sınırlamalara uyanlara ekonomik yardımın süreceğini belirtti.

Nişimura, kültür, spor ve sanat faaliyetlerindeki maksimum seyirci kısıtlamalarının da hafifletileceğini kaydetti.

Sağlık Bakanı Tamura Norihisa da OHAL’e yönelik karar sonrası, düşüş sergileyen vaka seyrinin yeniden yükselişe geçmesi ihtimaline değindi.

Havaların soğumasının, vaka sayılarını artırabileceğini kaydeden Tamura, halka buna karşı önlem almaları çağrısı yaptı.

İlk kez OHAL’siz Japonya

Başkent bölgesinde en son OHAL ilanı Tokyo 2020 Olimpiyatları başlamasından önce 12 Temmuz’da yürürlüğe girmişti.

OHAL’in Tokyo dahil 19 eyalette kaldırılmasının akabinde, Nisan 2021 sonrası ülke geneli ilk kez OHAL’siz döneme girilecek.

Danışman Heyetinin verdiği tavsiye kararı sonrası Başbakan Suga Yoşihide’nin hafta içinde resmi kararı duyurması bekleniyor.

Japonya’da Kovid-19 vaka sayısı son 24 saatte 1 milyon 696 bin 623’e, virüse bağlı can kaybı sayısı 17 bin 527’ye yükseldi.

Ülke genelinde 1106 kişi yoğun bakım servislerinde Kovid-19 tedavisi görüyor.

ANKARA (AA) – AA muhabirinin Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Turizm Örgütünün raporlarından derlediği verilere göre, Kovid-19’un 2019’un sonlarında Çin’in Hubey eyaletine bağlı Vuhan şehrinde ortaya çıkmasının ardından dünya genelinde uygulanan sokağa çıkma yasakları, ülkelerin seyahatlere kısıtlama getirmesi başta hava yolu, hizmet sektörleri olmak üzere birçok sektörü olumsuz etkilerken turizm sektörü ağırladığı turist sayısı bakımından 1990’lar seviyesine geriledi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), salgının Çin’de patlak vermesinin ardından 30 Ocak 2020’de “Küresel Sağlık Acil Durumu”, 11 Mart 2020’de “salgın” ilan ederken, dünya genelinde 20 Nisan 2020’de ise turizm destinasyonları turistlere seyahat kısıtlamaları getirmeye başladı.

DSÖ’nün açıklamalarına paralel olarak dünya genelinde turist hareketliliği Şubat 2020’de yüzde 16, martta yüzde 64, nisanda yüzde 97 azaldı. 2020 Mayıs-Aralık’ta kısmi iyileşme görülse de turist hareketliliği yüzde 15’in üstüne çıkamadı.

Öte yandan aynı yıl içinde otel doluluk oranları yüzde 40’lara kadar gerilerken, otel rezervasyonları yüzde 47, hava yolu seferlerinde koltuk kapasitesi yüzde 63, hava yolu rezervasyonları yüzde 81, turist sayısı yüzde 74 azaldı.

Dünyada 2020 sonunda turistlere kapatılan turizm destinasyonları sayısında Avrupa başı çekerken, Avrupa’yı, 2. sırada Orta Doğu, 3. sırada Afrika, 4. sırada Amerika, 5. sırada Asya-Pasifik izledi.

2019’da 1 milyar 461 milyon ulaşan dünya genelinde turist sayısı 2020’de salgın nedeniyle 381 milyona gerileyerek yüzde 74 azaldı. Doğrudan turizm sektörlerinde 100-120 milyon arasında iş kaybını beraberinde getiren salgının dünya genelinde turizme maliyeti 1,3 trilyon dolar olurken küresel gayrisafi hasılayı 2 trilyon dolardan fazla azalttı.

Turizm 30 yıl geriledi

Dünyada Kovid-19 salgını nedeniyle sınırların kapatılması, ülkelerin yabancı turistlere yönelik tamamen veya kısmen kısıtlama getirmesi sektörü turist sayısı bakımından 30 yıl geriye götürdü.

Dünya genelinde 1989’da 438 milyona çıkan uluslararası turist hareketliliği, 1995-96 yıllarında 530 milyon, 2000-2001’de 673 milyon, 2005’te 810 milyon, 2010-11 döneminde 956 milyon, 2016’da 1 milyar 203 milyon, 2019’da ise 1 milyar 461 milyona ulaştı.

Salgının başlamasıyla bir yıl içinde yüzde 85 azalan turist sayısı dünya turizmini 1990’lar seviyesine geriletirken, Kovid-19’un turizme “beklenmedik” etkisi 2003’teki SARS’ın turizme yüzde 0,4, 2009’daki küresel ekonomik krizi yüzde 4’lük etkisini açık ara geride bıraktı.

Kısıtlamalar turizm alışkanlarını değiştiriyor

Uluslararası turizm destinasyonlarının kısmen veya tamamen kapatılması sonucu turistlerin seyahat ve tatil alışkanlarındaki tercihler de değişiklik gösterdi.

Ülkelerin iç turizminde insanların evlerine yakın olan yerlere seyahat etmeyi tercih etmesiyle olumlu gelişmeler kaydedilirken, doğa, kırsal alanlar ise açık hava deneyimlerine olan ilgiden dolayı talep gördü.

Sağlık ve güvenlik önlemleri ile bunlara ilişkin ülkelerin yaptığı düzenlemeler tüketicilerin endişelerinde başı çekerken, seyahat kısıtlamaları ve salgınla alakalı tedbirlerin hızlı değişmesi nedeniyle son dakika rezervasyonlarında artış gerçekleşti.

Orta ve ileri yaştaki turistler Kovid-19 nedeniyle daha az seyahat etmeyi tercih ederken genç turistlerin sayısı arttı.

Öte yandan son 30 yılda birkaç kat büyüyen turizm sektörünün 2020’de yaşadığı kaybı telafi ederek 2019 seviyesine ulaşmasının 2 ila 4 yıl süreceği tahmin ediliyor.

Bu iyileşmeyi baskılayan ana faktörler arasında seyahat kısıtlamaları, ülkelerin Kovid-19 ile mücadelede koordinasyon oluşturamaması, hava yolu seferlerinin toparlanmasındaki yavaşlık oluşturuyor.Koronavirüs Haber Indeksi


Rusya Koronavirüs  | Hindistan Koronavirüs | İngiltere Koronavirüs | Almanya Koronavirüs | Fransa Koronavirüs | İtalya KoronavirüsKoronavirüs AşısıKoronavirüs TedbirleriSokağa Çıkma KısıtlamasıSağlık Bakanı AşıBrezilya KoronavirüsBioNTechSputnik-VYerli Aşıİran KoronavirüsABD KoronavirüsKoronavirüsü YenenJaponya KoronavirüsEsnaf Koronavirüs Haberleri