Putin’e yeniden başkanlık yolunu açacak düzenleme için halk sandık başında

MOSKOVA (AA) – Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 4 yıl sonra devlet başkanı seçiminde yeniden aday olmasına imkan sağlayacak ve ülkede siyasi sistemi değiştirecek anayasa değişikliği için halk oylaması bugün başladı.

Putin’in isteği ile hazırlanan anayasa değişiklikleri için referandum sandıkları yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri nedeniyle belirlenen tarihten daha erken açıldı.

22 Nisan’da yapılması kararlaştırılan ancak ülkedeki salgının artması nedeniyle ertelenen oylama tarihi Putin’in kararıyla 1 Temmuz’a alınmıştı.

Salgının gölgesinde sandık başına gidiliyor

Halkın sosyal mesafe kurallarına uyarak sandığa gidebilmesi için ülke genelinde oylama süreci bugünden itibaren başlatıldı. 7 gün boyunca sürecek oylamada katılımın hafta sonunda artması bekleniyor.

Ancak Kovid-19 günlük vaka sayısının 7 binin altına düşmediği Rusya’da salgının gölgesinde sandık başına gidiliyor olması eleştirilen konular arasında yer alıyor.

Putin’e yeniden başkanlık sağlayan düzenlemeye tepki

Anayasa değişikliği tasarısında Putin’e yönelik özel hazırlanan maddenin değişiklik paketine son anda dahil edilmesi tartışmaları beraberinde getirdi.

Putin, geçmişteki iki dönem görev süresini sıfırlayan tasarıyla anayasa gereği üçüncü dönem yasağına rağmen yeniden devlet başkanı adayı olabilecek.

67 yaşındaki Putin, bu düzenleme ile 2024’te ve daha sonraki dönemde yapılacak seçimlerde aday olabilecek. Böylece bu değişiklik ile Putin’in 2036’ya kadar devlet başkanı olarak kalabilmesinin yolu açılacak.

Muhalif kesimlerin tepkisini çeken bu düzenleme, son günlerde ülkenin farklı kentlerinde protestolara neden oldu.

Muhalefet bu düzenlemenin Putin’e ömür boyu başkanlık kapısını açacağını savunarak oylamanın boykot edilmesi çağrısında bulunmuştu.

Diğer milletler arasında tartışma yaratan değişiklikler

Anayasa değişikliği içerisinde yer alan “Rusya’nın kurucusu olan halkın dili Rusçanın devlet dili olduğu” ifadesi de Rusya’da yaşayan Türk ve diğer milletler arasında tartışmalara neden oldu.

Rusya’nın kuruluşunda sadece Rus milletinin olduğu anlayışının öne çıktığı bu değişiklik ile diğer milletlere mensup olanların ülkenin kuruluşunda yok hükmünde sayıldığı öne sürülüyor.

Putin’in Rusya Federasyonu’nda bulunan diğer milletlerin eğitimde ana dilini Rusça yapan 3 Ağustos 2018’de imzaladığı yerel dillerde eğitime ilişkin yasanın bugünkü yapılacak anayasa değişikliği ile daha da sağlamlaşacağı değerlendirmeleri yapılıyor.

Söz konusu yasa federasyonda bulunan diğer milletlerin Rusça olmayan dillerini eğitimde seçmeli hale getirmiş ve Rusça haricindeki resmi dilleri zorunlu eğitim dili olmaktan çıkarmıştı.

Rusçanın devletin kurucu halkının dili olarak tanımlanması sonucunda diğer ana dillerde eğitimin zamanla tamamen ortadan kaldırılabileceği endişesi dile getiriliyor.

Anayasa değişiklikleri arasında Kırım’ın ilhakını sağlamlaştıran madde de bulunuyor. “Rusya Federasyonu’nun topraklarının yabancılaştırılmasını amaçlayan eylemlere ve bu tür eylemlere çağrı yapılmasına izin verilemez.” maddesi Kırım’ın yasa dışı ilhakına yönelik yapılan eleştirilerin de önünü kesecek.

Rusya’nın federal bölgelerinin konumunda, Bakanlar Kurulu’nun üyeleri ve farklı seviyelerde devlet yetkililerinin statüsünde, parlamentonun yetkisinde değişiklikler olacak. Devlet Başkanının bazı yetkileri diğer kurumlar arasında paylaştırılacak.

Ancak yine de son onay makamının devlet başkanı olması nedeniyle Putin’in otoritesinin yine kurumlar üzerinde kendini hissettireceği değerlendirmesi yapılıyor.

Muhabir: Ali Cura

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

MOSKOVA (AA) – Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus enerji şirketi Gazprom ile Türk şirketi Rönesans ortaklığında inşa edilen Amur Gaz İşleme Tesisi'nin açılışını gerçekleştirdi.

Rusya’nın Doğu Sibirya bölgesinde inşa edilen tesis, Putin’in de video konferans yöntemiyle katıldığı törenle açıldı.

Açılışta konuşan Putin, projenin inşaatında Rusya, Türkiye ve Çin gibi çok sayıda ülkeden kişi ve şirketin çalıştığına işaret ederek, “Bu büyük iş birliğinin ileride benzer projeler için yeni ittifakların yolunu açacağından eminim.” dedi.

Rusya'nın en büyük doğal gaz işleme tesislerinden biri olan Amur Gaz İşleme Tesisi, 2025 yılı itibarıyla yıllık 42 milyar metreküp doğal gaz işleme kapasitesine sahip olacak.

2015’te inşaatına başlanan ve toplam maliyeti 950 milyar ruble (Yaklaşık 13 milyar dolar) düzeyindeki projede 35 binden fazla kişi çalıştı.

KİEV (AA) – Ukrayna Resmi Haber Ajansı Ukrinform’a göre, Zelenskiy, yaptığı açıklamada, Donbas’ta görüşme teklifine cevaben Putin’in kendisini Moskova’ya davet ettiğini hatırlattı.

Görüşmenin yer ve zaman gibi detayları konusunda Yermak’a Kremlin ile irtibat kurması talimatı verdiğini aktaran Zelenskiy, önemli olanın görüşme ve müzakerelerin gerçekleşmesinin olduğunu ifade etti.

Zelenskiy, görüşmenin nerede yapılacağı konusunun ise detay olduğuna dikkati çekti.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, 20 Nisan’da Putin’e Donbas’ta görüşmeyi teklif etmişti.