Putin'in Orta Doğu Temsilcisi'nden “Erbil-Moskova ilişkilerinin geleceği çok iyi” açıklaması

ERBİL (AA) – Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Orta Doğu ve Afrika Özel Temsilcisi ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, Erbil-Moskova ilişkilerinin geleceğinin çok iyi olduğunu söyledi.

Dün geldiği Erbil'deki temaslarını tamamlayan Bogdanov, Irak'tan ayrılmadan önce Erbil Uluslararası Havalimanı'nda gazetecilere ziyareti hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Erbil'de Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Neçirvan Barzani ve Başbakan Mesrur Barzani ile ikili ilişkiler üzerinde detaylı ve önemli görüşmeler yaptığını belirten Bogdanov, "Rusya ve IKBY, tarihi ilişkilere sahip. İlişkilerimiz için aydınlık bir gelecek temenni ediyoruz." dedi.

Rusya'nın büyük enerji şirketlerinin bölgede faaliyet gösterdiğini hatırlatan Bogdanov, IKBY yetkilileriyle gerçekleştirdiği görüşmelerde ikili ilişkilerin hem ticari hem de enerji boyutunu ele aldıklarını aktardı.

Erbil-Moskova ilişkilerinin geleceğinin çok iyi olduğunu vurgulayan Rus yetkili, bunun için gereken siyasi iradenin de mevcut olduğunu dile getirdi.

Bogdanov ayrıca Kürt yetkililerin de Moskova'ya davet edildiğini ve Erbil ile güçlü şekilde temasta kalmaya devam edeceklerini ifade etti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Orta Doğu ve Afrika Özel Temsilcisi ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Bogdanov, dün başkent Bağdat'a uğramadan direkt Erbil'e gelmişti.

Rusya'nın enerji sektöründeki iki önemli şirketi Gazprom 2012 yılında, Rosneft de 2017 yılında IKBY'de petrol ve gaz arama çalışmaları faaliyetlerine başlamıştı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

MOSKOVA (AA) – Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus enerji şirketi Gazprom ile Türk şirketi Rönesans ortaklığında inşa edilen Amur Gaz İşleme Tesisi'nin açılışını gerçekleştirdi.

Rusya’nın Doğu Sibirya bölgesinde inşa edilen tesis, Putin’in de video konferans yöntemiyle katıldığı törenle açıldı.

Açılışta konuşan Putin, projenin inşaatında Rusya, Türkiye ve Çin gibi çok sayıda ülkeden kişi ve şirketin çalıştığına işaret ederek, “Bu büyük iş birliğinin ileride benzer projeler için yeni ittifakların yolunu açacağından eminim.” dedi.

Rusya'nın en büyük doğal gaz işleme tesislerinden biri olan Amur Gaz İşleme Tesisi, 2025 yılı itibarıyla yıllık 42 milyar metreküp doğal gaz işleme kapasitesine sahip olacak.

2015’te inşaatına başlanan ve toplam maliyeti 950 milyar ruble (Yaklaşık 13 milyar dolar) düzeyindeki projede 35 binden fazla kişi çalıştı.

KİEV (AA) – Ukrayna Resmi Haber Ajansı Ukrinform’a göre, Zelenskiy, yaptığı açıklamada, Donbas’ta görüşme teklifine cevaben Putin’in kendisini Moskova’ya davet ettiğini hatırlattı.

Görüşmenin yer ve zaman gibi detayları konusunda Yermak’a Kremlin ile irtibat kurması talimatı verdiğini aktaran Zelenskiy, önemli olanın görüşme ve müzakerelerin gerçekleşmesinin olduğunu ifade etti.

Zelenskiy, görüşmenin nerede yapılacağı konusunun ise detay olduğuna dikkati çekti.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, 20 Nisan’da Putin’e Donbas’ta görüşmeyi teklif etmişti.