QNB Finansbank, Tales Sanal Matematik Müzesi ile eğitimlerini çevrim içi platforma taşıdı

İSTANBUL (AA) – QNB Finansbank, "Minik Eller Büyük Hayaller" kurumsal sosyal sorumluluk platformu kapsamında hayata geçirdiği QNB Finansbank Tales Matematik Müzesi Gezici TIR projesini artık online ortamda tüm Türkiye'deki çocukların ulaşabileceği ücretsiz platforma taşıdı.

Bankadan yapılan açıklamaya göre, QNB Finansbank, 2015 yılında hayata geçirdiği çocuk ve genç odaklı "Minik Eller Büyük Hayaller" Kurumsal Sosyal Sorumluluk Platformu kapsamında, çocukları ve gençleri geleceğe hazırlama misyonuyla yenilikçi, yaratıcı, analitik, çözüm odaklı bireyler olmaları için matematikten kodlamaya, kültür-sanattan eğitime birçok projeyi hayata geçiriyor. Bu kapsamda, Kovid-19 salgını nedeniyle zamanlarının büyük çoğunluğunu evde geçirmek durumunda kalan çocuklar için QNB Finansbank Tales Matematik Müzesi eğitim modülleri online platforma taşındı. 2018-2020 eğitim döneminde 36 ilde öğrenciler ve okul yöneticilerinden büyük ilgi gören proje, artık tüm Türkiye'deki çocukların ulaşabileceği bir platform haline getirildi.

Müzede yer alan modüllerin 20 adedi sanal müze turunda keşfedilmeye hazır halde yer alırken, platformda günlük yaşamda ve doğada matematiğin nasıl karşımıza çıktığı ve hangi konularda işimize yaradığını gösteren çeşitli videolar da bulunuyor. Çocuklar üç boyutlu müze gezisiyle matematiği uygulamalı olarak yeniden keşfediyor, çeşitli atölye çalışmaları ile öğretici olduğu kadar eğlenceli bir uygulamalı öğrenim süreci geçirebiliyor. Eğitim modüllerinin keyifli anlatımı sayesinde matematik soyut bir düzlemden somuta taşınırken, çocuklar, matematiğin eğlenceli dünyası ile tanışıyor.

QNB Finansbank'ın, 23 Nisan'da tüm çocuklara armağan olması amacıyla online platforma taşıdığı QNB Finansbank Tales Sanal Matematik Müzesi eğitimlerine "www.qnbfbtalesmatematikmuzesi.com" adresi üzerinden erişilebiliyor.

– "Çocukların öğrenme süreçlerinin kesintiye uğramaması için çaba harcadık"

Açıklamada görüşlerine yer verilen QNB Finansbank Genel Müdürü Temel Güzeloğlu, şunları kaydetti:

"Bir yıldan fazla bir süredir tüm dünyayla birlikte ülke olarak zorlu bir süreçten geçiyoruz. Bu süreçten en çok etkilenen çocuklarımız oldu. Pandemi her ne kadar olumsuz bir gelişme olsa da birçok olumlu gelişmeyi de beraberinde getiriyor. QNB Finansbank olarak pandemi sürecinin başından bu yana hızla çocuklara verdiğimiz eğitimleri online platformlara geçirerek çocukların öğrenme süreçlerinin kesintiye uğramaması için çaba harcadık. Bu kapsamda önce kodlama eğitimlerimizi Mart 2020 tarihinde online platforma taşıdık. Tüm çocuklar www.minikellerkodyaziyor.com sitesinden eğitime ulaşabiliyorlar. Şimdi de matematik eğitimlerini online olarak, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızın 101. yılında tüm ülke çocuklarına armağan etmek istedik."

Güzeloğlu, projenin ilk başladığı günden itibaren proje ortakları ve QNB Finansbank'ın gönüllüleriyle birlikte yüz binlerce çocuğa ulaştıklarını belirterek, "Gezici tır ile başladığımız projemizde şimdiye kadar 36 ilde 106 bin 194çocuğa ulaşmıştık. Şimdi online eğitimler sayesinde çok daha fazla çocuğa ulaşmayı hedefliyoruz. Eğitim videolarında yer alan modül anlatımlarında matematiğin sadece rakamlardan ibaret olmadığını, hayatın her alanında, sanatta, mimaride, doğada yer aldığını uygulamalı şekilde öğreterek çocukların eğlenceli vakit geçirmelerini sağlamayı hedefliyoruz. Bir çocuğa katkıda bulunmanın geleceğin inovasyon liderlerine katkıda bulunmak olduğuna inanıyor, Türkiye'nin geleceğine güveniyoruz." ifadelerini kullandı.

– "Eğitimde dijitalleşmenin en etkin örneklerinden birine imza atıyoruz"

Tales Matematik Müzesi Kurucusu Alp Ayaydın da müzenin açıldığı 2015 yılından bu yana yüz binlerce öğrenci ve öğretmenin matematiğe dokunması ve matematiğe farklı bir gözle bakması için ter döktüklerini aktararak, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Ülkemizde alanında bir ilk olan bu sosyal fayda misyonlu eğitsel girişim, 2018 yılından beri QNB Finansbank'ın da çok değerli desteği ile bir başka seviyeye ulaşmış bulunmakta. Tales Matematik Müzesi, Türkiye'de matematiğin sevilmesi ve daha iyi anlaşılması için gösterdiği çabayı, bugün itibarıyla çevrim içi dünyaya da aktararak mesafeleri ve fiziksel engelleri aşmanın mutluluğunu yaşıyor. QNB Finansbank Tales Sanal Matematik Müzesi projesi ile müzemizi herkesin her yerden ulaşabileceği bir noktaya taşıyarak eğitimde dijitalleşmenin en etkin örneklerinden birine imza atıyoruz. Ziyaretçilerin müzemizin içindeki birçok sergi istasyonunu gezip, onlar hakkında detaylı anlatımlara ulaşabileceği sanal müze, aynı zamanda doğada ve yaşamımızın farklı noktalarında saklı matematiksel sırlar ile ilgili de bizleri bilgilendirmekten geri kalmıyor. Hatta çeşitli oyunlar ve atölyeler ile matematiği oyunlaştırarak matematiksel düşünceyi daha eğlenceli kılıyor. Bu vesileyle tüm kardeşlerimizin, eşsiz bir bayram olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutluyor, onlara sağlıklı bir dönem diliyorum. Sevgili arkadaşlar; matematiğe açılan kapı bir tık uzağınızda, üşenmeden ve ertelemeden o kapıdan içeri girin ve matematiğe bir de bizim gözümüzden bakın."

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – QNB Finansbank'ın net dönem karı bu yılın ilk altı aylık döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 11 artarak 1 milyar 410 milyon TL seviyesinde gerçekleşti.

Katar'ın en büyük bankası Qatar National Bank'ın (Q.P.S.C.) Türkiye’deki iştiraki QNB Finansbank, 2021 ilk yarı yılına ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı.

Buna göre, 30 Haziran 2021 itibarıyla, QNB Finansbank’ın toplam aktifleri 2020 yıl sonuna kıyasla yüzde 14 artarak 258 milyar 997 milyon TL’ye ulaşırken, aynı dönemde net krediler yüzde 13 artarak 157 milyar 415 milyon TL’ye, müşteri mevduatı ise yüzde 20 artarak 150 milyar 915 milyon TL’ye çıktı. 2021 yılının ilk altı aylık döneminde, bankanın net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 11 artışla1 milyar 410 milyon TL olarak gerçekleşti.

Reel sektöre desteğini artırarak sürdüren QNB Finansbank, 2021 yılının ikinci çeyreğinde de istikrarlı büyümesini devam ettirdi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen QNB Finansbank Genel Müdürü Temel Güzeloğlu, önceliklerinin çalışanlarının ve müşterilerinin sağlığını korumak, reel sektörü ve ekonomik büyümeyi desteklemek olduğunu kaydetti.

İSTANBUL (AA) – QNB Finansbank, KOBİ’lerin dijital dönüşümünü hızlandırmak üzere hayata geçirdiği Dijital Köprü Platformu’nu yeni dijital çözümlerle daha da geniş bir hizmet sistemine dönüştürdü.

QNB Finansbank açıklamasına göre, QNB Finansbank, 2019 yılından bu yana Dijital Köprü Platformu ile KOBİ’lerin dijital dönüşümünde önemli bir rol oynuyor. Dijital Köprü, “bank as a platform” olarak bilinen platform bankacılığının Türkiye ve dünyadaki öncüsü olarak bankacılık ve bankacılık dışı hizmetleri tek bir platformda bir araya getirerek KOBİ’leri dijitalleşme yolunda destekliyor.

60 binden fazla KOBİ, dijital dönüşümünü QNB Finansbank Dijital Köprü ile gerçekleştirdi. KOBİ’ler e-Dönüşüm hizmetlerinden insan kaynaklarına, e-ticaretten mutabakat işlemlerine ve hatta tüm bankalardaki hesapların tek bir yerden yönetimine kadar şirketlerinin ihtiyacı olan daha birçok dijital çözüme Dijital Köprü Platformu’nda tek bir ekranda ulaşabiliyorlar.

Böylece Dijital Köprü Platformu, KOBİ’lerin geleneksel yollarla yürüttükleri süreçlerini, platformda sunulan bulut tabanlı çözümlerle kolaylaştırarak işlerini hızlandırmalarına yardımcı oluyor.

Ayrıca Dijital Köprü, platformdaki çözümler hakkında sorularını sorabildikleri ve taleplerine anında teknik destek alabildikleri Dijital Köprü Çözüm Merkezi ile de KOBİ’lerin ihtiyaçları olduğu anda yanlarında olmaya devam ediyor.

-Enpara.com Şirketim müşterileri de Dijital Köprü ile dijital dönüşümü yakalayacak

50 binden fazla KOBİ’ye hizmet veren Enpara.com Şirketim müşterileri de Dijital Köprü Platformu sayesinde ihtiyaçları olan tüm dijital çözümlere ulaşarak, bu çözümleri tek bir yerden kolayca yönetebilecek.

Enpara.com Şirketim kullanıcıları, Enpara.com Şirketim üzerinden gerçekleştirdikleri bankacılık işlemlerine de aynı platform üzerinden tekrar şifre girmelerine gerek kalmadan hızlıca geçiş yapabiliyor.

Dijital Köprü Platformu, e-Dönüşüm Hizmetleri, Çoklu Banka Hesap Yönetimi, e-Ticaret Pazaryeri Yönetimi, Ön Muhasebe Programı, Alternatif Finansman Çözümü, Mağaza Satış ve Stok Yönetimi, İnsan Kaynakları Yönetimi, Saha Ekip Yönetimi, Uluslararası Lojistik Yönetimi ve Mutabakat işlemlerinden oluşan 10 farklı fintech çözümüne haziran ayında ChatBot uygulamasını dahil ederek KOBİ’lere sunduğu çözüm yelpazesini genişletmeye devam ediyor.

MindBehind tarafından Dijital Köprü kullanıcılarına sunulan bu dijital çözüm sayesinde firmalar teknik bir desteğe ihtiyaç duymadan, müşterilerini bekletmeden onların sorularını yanıtlayabilecekleri ve özel hizmetler sunabilecekleri bir çözüme kavuşuyorlar. KOBİ’ler, web sitelerine sadece dakikalar içerisinde ekleyebilecekleri chatbot ile şirketleri ve müşterilerinin arasındaki iletişimi sorunsuzca yönetecek, satışlarını ve iş verimliliğini artırabilecekler. Üstelik QNB Finansbank ve Enpara.com Şirketim müşterileri bu çözümü 2022’de de ücretsiz kullanmaya devam edebilecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen QNB eFinans Genel Müdürü ve QNB Finansbank Grup Tüzel Dijital Bankacılık Head’i Okay Yıldırım, dijitalleşme ve dijital araçların KOBİ'lerin maliyetlerini düşürmesine, geleneksel yöntemlerle yaptıkları birçok işten zaman tasarrufu sağlayarak işlerini kolaylaştırmalarına ve hızlandırmalarına yardımcı olduğunu belirtti.

QNB Finansbank olarak, "bank as a platform" söylemi ile bilinen platform bankacılığının Türkiye ve dünyadaki öncüsü konumunda Dijital Köprü’yü hayata geçirdiklerini aktaran Yıldırım, "Sürekli kendini yenileyen bir platform olarak hayata geçirdiğimiz Dijital Köprü’yü yeni çözüm ve hizmetlerle zenginleştirmeye devam ediyoruz. Platformumuzu KOBİ’lerin dijitalleşmelerinde, rekabet gücünü artırmalarında ve tüketici davranışlarını daha iyi anlamalarında onlara yardımcı olan önemli bir araç haline getirdik. Dijital Köprü KOBİ'lerin, dijitalleşen dünyada şirketlerinde dijital dönüşüme başlamalarındaki en büyük yardımcısı olarak onlara işlerini büyütmelerine ve yeniden tasarlamalarına fırsat verdi." değerlendirmesinde bulundu.

Yıldırım, "Dijital Köprü Platformumuz o kadar başarılı oldu ki başarısını uluslararası ödüllerle perçinliyor. Dijital Köprü Platformu’muz ve çözüm ortaklarıyla birlikte Stevie ödüllerinden aldığımız üç ödüle ek olarak Global Finance’ın bankacılıkta üstün inovasyon ödülünün de sahibi olduk. " ifadelerini kullandı.

Kovid-19 kriziyle birlikte kurumlar için dijitalleşme yeteneğinin tüm dünyada görüldüğü gibi çok önemli bir zorunluluk olduğunun anlaşıldığını aktaran Yıldırım, şu ifadeleri kullandı:

"İş ve çalışma modellerini dijitalleştirme odağına alan bir kurum olarak, platformumuzda sunduğumuz ücretsiz paketler ve çok daha fazlası ile dijitalleşerek işlerini hızlandırmak ve kolaylaştırmak isteyen tüm KOBİ’lerin yanlarında olmaya devam edeceğiz. Dijitalleşme alanındaki teknolojiler gelişmeye devam ettikçe, KOBİ'lerin globalleşen ticari hayatta rekabet edebilmeleri ve işlerini devam ettirebilmeleri için bu sürece dahil olmaları gerekiyor. İşte bu noktada Dijital Köprü devreye giriyor ve KOBİ’lerin sorunsuzca bu dönüşümü gerçekleştirmelerini sağlıyor."