Rafting tutkunlarından küreklerle sosyal mesafeli horon

DÜZCE (AA) – Düzce'de rafting turuna çıkan adrenalin tutkunları, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında küreklerle sosyal mesafeyi ayarlayıp horon oynadı.

Türkiye'nin en önemli rafting parkuruna sahip Düzce'nin Cumayeri ilçesindeki Melen Çayı'nda buluşan maceraseverler, Rafting İl Temsilcisi Birol Tepe'den brifing aldı.

Suya girmeye hazırlanan sporseverler, tesiste çalan Karadeniz müziği eşliğinde horon oynamaya başladı.

Rafting kürekleri ile sosyal mesafe düzeni kuran sporseverler, horon ile stres attı.

Rafting İl Temsilcisi Tepe, vatandaşların normalleşme süreciyle raftinge yoğun ilgi gösterdiğini belirterek, hafta içi dahil olmak üzere tesislerin dolu olduğunu söyledi.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

RİZE (AA) – Türkiye Rafting Şampiyonası 1. ayak mili takım seçme yarışları Rize’de başladı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Türkiye Rafting Federasyonunca Fırtına Vadisi Recep Yazıcıoğlu Kano ve Rafting Parkuru’ndaki yarışlar, 40 ilden 50 kulüp ve 350 sporcunun katılımıyla gerçekleştiriliyor.

Vatandaşların da ilgi gösterdiği ve renkli görüntülere sahne olan organizasyonda sporcular en iyi dereceyi elde edebilmek ve milli takıma seçilebilmek için büyük çaba sarf etti.

Üç gün devam edecek şampiyona sonunda dereceye giren sporcular Fransa’daki yarışlarda Türkiye’yi temsil edecek.

Rafting Federasyonu Başkanı Fikret Yardımcı, gazetecilere yaptığı açıklamada, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde huzurun hakim olmasıyla rafting alanında çok sayıda sporcu yetiştirdiklerini söyledi.

Şampiyonaya 40 ilden 50 takımın katıldığını vurgulayan Yardımcı, “Hakkari, Van, Çatak, Bingöl’den de sporcularımız var. Toplam 350 sporcu yarışıyor. Yarışlar yapılırken 80 hakem de bölgede eğitim görüyor. 28 Haziran-4 Temmuz tarihlerinde Fransa’da yapılacak. Dünya Rafting Şampiyonası için milli takım seçmelerini yapacağız. Ülke klasman başarısı olarak 360 madalya ile dünya şampiyonuyuz. Dünya Rafting Şampiyonası’nda 50 ülkeden 80 takımla yarışacağız. İnşallah İstiklal Marşı’mızı okutup ay-yıldızlı bayrağımızı göndere çektireceğiz.” diye konuştu.

Yardımcı, şampiyona bittikten sonra milli takıma seçilen sporcuların 15 gün boyunca kampa devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Yarışların ilk gününü Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan da takip etti. Orhan, yarışların başlangıcını yaptı.

Gülşen Orhan, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin her köşesinde şampiyonaya katılan sporcuların olduğunu belirtti.

Raftingde çok önemli yol katettiklerinin altını çizen Orhan, “Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde Gençlik ve Spor Bakanlığı teşvikleri ile çok büyük mesafe aldı rafting doğa sporu. Çok bilinen bir spor dalı değildi. Özellikle Doğu ve Güneydoğu illerimizde, arazisi doğası sarp olan yerlerde, gençler arasında çok önemsenen spor oldu. Fransa’da düzenlenecek şampiyonaya onları da gönderebilecek olmak çok önemli. Sporcularımız orada yarışacak ve göğsümüzü kabartacak. Türkiye raftingde, atletizmde bir çok dalda adından söz ettiren bir konuma geldi. Onlarla gurur duyuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin en iyi rafting rotalarından biri olan Dalaman Çayı’nda hazırlıklarını sürdüren Dalaman Sarsala Rafting Takımı, burada haftanın 5 günü kürek çekerek çalışıyor.

Sporcular, 7-11 Nisan’da Mersin’de yapılacak R4 1. ayak Türkiye Rafting Şampiyonası’nın yanı sıra, Dünya Şampiyonası ve Avrupa Kupası hazırlıklarını devam ettiriyor.

Kırık: “Türkiye’yi uluslararası platformda temsil etmek istiyoruz”

Dalaman Sarsala Spor Kulübü Başkanı Saniye Uyar Kırık, AA muhabirine yaptığı açıklamadı, Türkiye Şampiyonası’nda elde edecekleri derecelerle sporcularının milli takım kadrosuna seçilmesini garantilemek istediklerini söyledi.

Özellikle Mersin’deki Türkiye Şampiyonası’nın sporcular için büyük önemi bulunduğunu belirten Kınık, şunları kaydetti:

“Sporcularımız burada elde edecekleri derecelerle milli takım formasını giyeceklerini biliyor. Bu konuda çok hırslılar. Bu yarışma onları kamçıladı. İlk hedefimiz Mersin’de Türkiye Şampiyonası kupasını almak. Türkiye’yi uluslararası platformda temsil etmek istiyoruz. Amacımız, haziran ayında Fransa’da yapılacak Dünya Şampiyonası’nda ve hemen ardından Sırbistan’da düzenlenecek Avrupa Kupası’nda ülkemizi temsil edip, bayrağımızı dalgalandırmak.”

Sporcuların inancı yüksek

Dalaman Sarsala Rafting Takımı’nın milli sporcuları, yeniden ay-yıldızlı formayı terleteceklerine inanıyor.

Sporculardan Kerem Yılmaz, tekrar milli formayı giyip, Dünya Şampiyonası takımında bulunmak istediğini ve bunun için büyük çaba gösterdiğini dile getirdi.

Daha önce milli formayla yarışlara katılıp, Türkiye’yi temsil etme mutluluğu yaşadığını aktaran Şimal Damla Altınsoy ise “Yeniden milli takıma seçilebilmek için büyük çaba gösteriyorum. Tek amacım, yurt dışında ülkemi en iyi şekilde temsil ederek İstiklal Marşı’mızı okutmak. Bayrağımızı dalgalandırmak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.