Ramazan ayının ruhu TRT'de özel içeriklerle yansıtılacak

TRT’den yapılan açıklamaya göre, bu sene 5’incisi düzenlenen, TRT 1’in “Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması-İftar Özel Programı” Mustafa Cihat’ın sunumuyla yeni bölümleriyle ramazan ayı boyunca 18.30’da ekranlara gelecek.

Yarışma formatının haricinde, bu yıl ilk defa izleyiciler için programın “İftar Özel” bölümünde sohbetler de gerçekleştirilecek.

TRT 1’de, ramazan ayına özel yeni bir dizi başlayacak. Hace Ahmed Yesevi’nin destansı hikayesini anlatan “Mavera” dizisi, ramazan ayı boyunca her gün saat 23.45’te TRT 1 ekranlarında olacak.

Tarihteki ilk Alperenlerin hikayesi Mavera’da, Yusuf Hemedani tarafından Bağdat’a gönderilen Hace Ahmed Yesevi’nin o dönem adeta küçük bir dünya olan Bağdat’ta verdiği dirlik ve beraberliğin mücadelesi konu ediliyor. Dizide, Masumlar Apartmanı’nın Naci’si Tansel Öngel, Korel Cezayirli ve Zara gibi ünlü isimler yer alıyor.

Ali Bektaş’ın sunuculuğunu üstlendiği “Sahur Bereketi” de ramazan boyunca her gün 02.50’de TRT 1’de izleyiciyle buluşacak.

Yeni programların haricinde geçmişte ilgiyle izlenen Mesnevi’den Hikayeler, Kuşlarla Yolculuk, Bir Yusuf Masalı, Kur’an-ı Kerim’i Hatmi Şerif gibi yapımlar da TRT 1 ekranlarında tekrar yayımlanacak.

Ayrıca TRT 1, ramazan ayı dolayısıyla gündüz kuşağının yayın saatlerinde değişiklik yaptı. Dr. Halit Yerebakan ile Hayatın Ritmi saat 09.05’te, Türkan Hanım’ın Konağı saat 10.15’te, Fazlası Zarar saat 12.00’de, Acemi Anneler saat 15.00’te, Mavera’nın tekrarı saat 16.10’da izleyiciyle buluşacak. TRT 1’in reyting rekoru kıran dizileri ise ramazan ayı boyunca saat 20.30’da başlayacak.

TRT Müzik’ten “Hoş Geldin” ramazan içerikleri

Ramazan ayı için özel olarak hazırlanan TRT Müzik’in yeni programı “Edvar” ramazan boyunca her gün iftardan önce ekranlarda olacak. Programda tasavvuf müziğinin en seçkin eserleri, değerli isimlerin eşliğinde icra edilecek.

TRT İstanbul Radyosu’nun ses ve saz sanatçılarının icraları ile gerçekleşecek “Fasıl Vakti” programında, klasik Türk müziğinin seçkin eserlerine yer verilecek. Her bölümünde farklı bir makamın yorumlanacağı program, ramazan boyunca her gün iftar sonrası TRT Müzik’te olacak.

Dünyaca ünlü sanatçı Sami Yusuf’un konserleri ramazan boyunca her perşembe saat 21.30’da TRT Müzik’te yayımlanacak.

Ramazan boyunca her gün saat 00.30’da ekranlara gelecek olan “Gönül Bahçesi” programıyla hem Hakk’ın rahmetine kavuşan hafız ve mevlithan İsmail Coşar anılacak hem de seslendirdiği eşsiz ilahilerle gönül dünyasının kapıları aralanacak.

Ramazan’ın güzelliklerini minik izleyicilere TRT Çocuk anlatacak

Türkiye’nin en çok izlenen çocuk kanalı TRT Çocuk, ramazana özel olarak hazırlanan “Ramazan Günlüğü”, “Pırıl Ramazan Özel” bölümü, “Ramazan Tayfa”, “Ramazan Davulcusu”, “Ramazan Güncesi” ve “Ramazan Şarkıları”nı izleyicileriyle buluşturacak.

Haftanın her günü saat 20.05’te ekranda olacak “Ramazan Günlüğü” programında tekne orucu, mahyalar, diş kirası ve maniler gibi ramazan ayında sıklıkla duyulan konulara değinilecek.

TRT Çocuk’un sevilen yapımlarından Pırıl, ramazana özel bölümüyle ekrana gelecek. Pırıl ve arkadaşlarının maniler söyleyerek eğlenceli anlar sunacağı “Pırıl Ramazan Özel” bölümü 13 Nisan Salı 11.40, 15.15 ve 17.40 saatlerinde TRT Çocuk ekranında olacak.

Geçen yıl ekrana gelen “Ramazan Tayfa”, bu sene ayrıntılı alt yazı seçeneğiyle yayınlanacak. Böylece dezavantajlı çocuklar da ramazan coşkusuna ortak olacak. “Ramazan Tayfa”, haftanın her günü saat 20.10’da izleyicileriyle buluşacak.

Dünyaca ünlü İngiliz sanatçı Yusuf İslam’ın “I Look I See” albümündeki “Ramadan Moon” şarkısı, Türkçeye çevrilerek ilk defa çocuklarla buluşacak. Aynı şekilde Güney Afrikalı sanatçı Zain Bhikha’nın da geçen yıl TRT Çocuk için hazırladığı “Eid-un Sa’Eid” isimli şarkısı Türkçeye çevrilerek yayımlanacak.

TRT Belgesel’den çok özel belgesel serileri

TRT Belgesel, ramazan ayında altı belgesel serisini ekranlara getirecek. Küçük mültecilerin konteyner kentteki günlük yaşamlarını gözler önüne seren “Bir Gün” belgeseli, dünyanın uzak ülkelerinde, zorluklar ve yetersizlikler altında eğitim vermeye çalışan, eğitimcilerin öykülerini ekrana getiren “Buna Değer” belgeseli ve her bölümde birbirinden değerli büyük karilerden bir şahsiyeti işleyen “Meşhur Kariler” belgeseli ramazan boyunca TRT Belgesel’de ekrana gelecek.

Ayrıca, dünyanın farklı coğrafyalarında bambaşka hayatlar süren, aynı şevkle insanlara ulaşmaya çalışan dört kişinin hayatını konu edinen “Müslüman Gibi Yaşamak” belgeseli, son Peygamber Hz. Muhammed ile sahabelerinin hayatını ve yaşadığı dönemi ayetlerin izinde anlatan “Vahyin İzinde” belgeseli ekranlara taşınacak.

Gine-Bissau’dan Moğolistan’a her bölümde dünyanın farklı coğrafyalarından kişilerin portrelerini ekrana getiren “Yüzler” belgeseli de yine ramazan ayı boyunca TRT Belgesel’de izleyiciyle buluşacak.

TRT radyoları Ramazan sevincine hazır

Ulusal ve bölgesel yayın yapan bütün TRT radyoları bu yıl da ramazan ayı boyunca özenle hazırlanan iftar ve sahur programlarının yanı sıra bu aya özgü içerik düzenlemeleriyle dinleyicilerle buluşacak.

Ramazanın birinci gününden itibaren Ankara Radyosu’nca canlı sunulacak olan “Radyoda İftar” programı TRT Radyo-1’de saat 19.15’te başlayacak ve 21.00’e kadar devam edecek. Yine ramazan boyunca sahur sevincine eşlik edecek olan “Sahur Özel” programı TRT Radyo-1’de saat 02.05’te başlayıp 06.00’ya kadar devam edecek.

Seçkin hafızlarından Kur’an-ı Kerim ayetleri ve Türkçe mealleri, Türk tasavvuf musikisinin seçkin örnekleri, dualar ve dini metinler, ramazan gelenekleri ile Karagöz-Hacivat dinleyiciyle buluşacak. Sahur programının içerisinde ise ramazan ayı boyunca Hafız Yaşar Çuhadar’ın okumalarıyla mukabele yer alacak.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Edebiyattan tarihe, resimden tiyatroya, müzikten felsefeye birçok alanda yapımları izleyiciyle buluşturan TRT 2, ödüllü ve prestijli filmleri ağustos ayında ekrana getirecek.

Aralarında televizyonda ilk kez ekranlara gelecek yapımların da yer aldığı, ağustos ayı boyunca orijinal dillerinde yayımlanacak filmler şöyle:

1 Ağustos 21.30 Son Çıkış

2 Ağustos 21.00 The Cow (İnek)

3 Ağustos 21.00 A White White Day (Bembeyaz Bir Gün)

4 Ağustos 21.00 Pandora’nın Kutusu

5 Ağustos 21.00 A First Farewell (İlk Veda)

6 Ağustos 21.15 Gold (Altın)

7 Ağustos 21.30 Marshland (Bataklık)

8 Ağustos 21.30 Journeyman

9 Ağustos 21.15 The Blue Veiled (Mavi Yaşmaklı)

10 Ağustos 21.00 Sorry We Missed You (Üzgünüz, Size Ulaşamadık)

11 Ağustos 21.00 Soluk

12 Ağustos 21.00 Raoul Taburin

13 Ağustos 21.30 The Man Who Killed Don Quixote (Don Kişot’u Öldüren Adam)

14 Ağustos 21.30 Contact (Mesaj)

15 Ağustos 21.30 Ordinary Justice (Adliye)

16 Ağustos 21.00 Hedi (Seni Seviyorum Hedi)

17 Ağustos 21.00 The Sea Inside (İçimdeki Deniz)

18 Ağustos 21.00 Buta

19 Ağustos 21.15 Mabata Bata

20 Ağustos 20.00 Kış Uykusu

21 Ağustos 21.30 The Conductor (Bir Kadın Zaferi)

22 Ağustos 21.30 Bandar Band (Hayal Bandosu)

23 Ağustos 21.15 Waiting for the Barbarians (Barbarları Beklerken)

24 Ağustos 21.00 Guardian of Angels (Meleklerin Koruyucusu)

25 Ağustos 21.00 Aydede

26 Ağustos 21.00 Guardian of the Light (Işığın Muhafızı)

27 Ağustos 21.30 Kon-Tiki

28 Ağustos 21.30 Labyrinth (Labirent)

29 Ağustos 21.30 Father (Babam)

30 Ağustos 20.00 Moby Dick

31 Ağustos 21.00 The Truth (Saklı Gerçekler)

Seçkin kitapları ve interaktif içerikleriyle benzersiz bir sesli kitap deneyimi sunan “TRT Çocuk Kitaplık” uygulamasında indirme sayısı 3 ay içinde 1 milyonu aştı.

TRT’nin çocuk edebiyatını daha geniş kitlelere ulaştırmak amacıyla kullanıma sunduğu ve düzenli olarak yeni eserlerin eklendiği uygulamada bugüne kadar 176 eser çocuklarla buluştu.

Her geçen gün yeni kitaplarla güncellenen uygulamada çocuklar okudukları ve dinledikleri kitapları aktivite ve testlerle pekiştirebiliyor.

Uygulama ayrıca kişisel kütüphane özelliği sayesinde minik okurlara kendi kitaplıklarını düzenleme fırsatı da sunuyor.

Çocukların hayal gücünü, görsel, işitsel, bilişsel ve duygusal gelişimlerini destekleyen birbirinden renkli kitapların yer aldığı uygulamada, TRT Çocuk kahramanlarının lisanslı kitapları da bulunuyor.

Kitaplar, ücretsiz ve reklamsız olarak çocuklarla buluşuyor

Türkiye’nin seçkin yayınevlerine ait sevilen çocuk kitapları, ücretsiz ve reklamsız olarak TRT Çocuk Kitaplık’ta çocuklarla buluşuyor.

Psikolog, pedagog ve çocuk gelişim uzmanları tarafından okul öncesi ve ilkokul dönemindeki çocuklar için detaylı bir değerlendirme sürecinden geçirilen kitaplara, sesli, yazılı ve çevrim dışı olarak da ulaşılabiliyor.

TRT Çocuk Kitaplık, çocukların okuma alışkanlığına katkı sunarken aileleriyle kaliteli, eğlenceli ve eğitici zaman geçirebilmelerini hedefliyor.

Uygulamadaki ebeveyn paneliyle, çocuklara uygun profiller de oluşturulabiliyor. Böylece çocukların hangi kitapları, kaç sayfa, ne kadar sürede okuduğu ve kitap sonunda yer alan aktivite sorularıyla kitabı ne kadar anladığı da takip edilebiliyor.

Uygulama tüm akıllı telefon ve tabletlere ücretsiz indirilebiliyor.