Renault Grubu altı aylık küresel satış sonuçlarını açıkladı

​​​İSTANBUL ( AA) – Renault Grubu’nun küresel satışları, 2021’in ilk yarısında 2020’ye kıyasla yüzde 18,7 artış gösterdi.

Renault Mais’ten yapılan açıklamaya göre, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkilerinin devam ettiği ortamda Renault Grubu, 2021’in ilk yarısında 1 milyon 422 bin 600 araç satışı gerçekleştirdi. Bu, 2020 yılına kıyasla yüzde 18,7 artışa işaret ederken, 2019’un ilk yarısına kıyasla ise yüzde 24,2 düşüş anlamına geliyor.

Renault Grubu ilk yarıyıl boyunca çeşitli pazarlarda yüksek karlılıkla büyümeyi destekleyen özel satış politikalarını sürdürmeye devam etti. Grup ayrıca 2021 yılında Avrupa'daki Kurumsal Ortalama Yakıt Tasarrufu Standardı (CAFE) hedeflerine ulaşma yolunda ilerliyor.

– Tüm önemli pazarlarda büyüme yeniden başladı

Grup bünyesindeki Renault markası, 2020'nin ilk yarısında yüzde 18,5 artışla dünya çapında 901 bin 500 araç satışına ulaştı. Tüm önemli pazarlarda büyüme yeniden başlarken, Avrupa satışlarının payı yüzde 59 oldu. Beş temel Avrupa ülkesindeki (Fransa, Almanya, İspanya, İtalya ve Birleşik Krallık), perakende satışların payı, kriz öncesi olan 2019’a kıyasla yaklaşık 2 puan artarak yüzde 40’a ulaştı.

Renault markası, Avrupa’da 532 bin 161 araç satarak yüzde 7 pazar payına ulaştı. Bu performans, elektrikli E-Tech ve elektrik destekli binek otomobil satışlarındaki büyümeye dayanıyor. Ayrıca, üç aylık satış sürecinde yaklaşık 20 bin siparişle Arkana, C segmentine başarılı bir dönüş sağladı. Yüzde 42,3 büyüyen hafif ticari araç pazarında Renault, pazar payını 0,4 puan artırarak yüzde 14,4’e yükseltti.

Renault markası Avrupa dışındaki önemli pazarlarda da başarılı lansmanlar sayesinde tekrar büyüme kaydetti.

– Dacia satışları yüzde 24,5 yükseldi

Açıklamaya göre, Dacia markası ise Avrupa’da en çok satan perakende model olan yeni Sandero’nun da katkısıyla 262 bin 814 araç sattı. Uygun fiyatlı elektrikli otomobil Dacia Spring, şimdiden verilen 15 binin üzerinde siparişle iyi bir başlangıç yaptı. İlk teslimatların bu sonbaharda gerçekleşmesi planlanıyor.

Dacia ürün gamını yenilemeye de devam ediyor. 2020’nin sonunda Yeni Sandero ve Logan’ın ardından Haziran 2021’de yeni Duster tanıtıldı.

Marka, eylül ayında Münih Otomobil Fuarında aile kullanımına yönelik çok amaçlı, 7 koltuklu yeni bir model daha tanıtacak.

– Lada Rusya’da yüzde 23 pazar payı elde etti

Lada markası da Rusya’da 200 bin 219 araç sattı ve son on yılın en iyi sonucu olan yüzde 23’lük pazar payı ile ilk sıradaki konumunu güçlendirdi.

Dört Lada modeli, Rusya satışlarında ilk 10 sırada yer alıyor.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Karsan Otomotiv Sanayii ve Ticaret AŞ, Oyak Renault ile varılan anlaşma sonucunda Renault Megane Sedan markalı araçların üretiminin Karsan tesislerinde yapılması için planlanan yatırım tutarının 210 milyon lira olduğunu duyurdu.

Karsan'ın Oyak Renault ile sözleşme imzalanmasına ilişkin açıklaması, Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yayımlandı.

Açıklamada, Karsan ile Oyak Renault arasında Renault Megane Sedan markalı araçların Karsan tarafından üretilmesine ilişkin anlaşmaya varıldığı, bugün itibarıyla sözleşme imzalandığı bildirildi.

Söz konusu sözleşmenin süresinin, üretim başlangıç tarihinden itibaren 5 yıl olduğu aktarılan açıklamada, "Sözleşme uyarınca üretim başlangıcı için gerekli yatırımların 1,5 yıl sürede tamamlanması planlanmaktadır. İlgili üretimin Karsan tesislerinde yapılması için planlanan yatırım tutarı 210 milyon liradır. Söz konusu yatırım yıllık 55 bin adetlik kapasiteye cevap verecek şekilde olacaktır." denildi.

Açıklama detaylarında, yeni iş ilişkisinin ortaklık faaliyetlerine etkisine ilişkin "Hasılata ve karlılığa olumlu yönde etki etmesi beklenmektedir." değerlendirmesi yapıldı.

Konuya ilişkin Oyak Renault'tan yapılan açıklamada ise anlaşmanın 2022 sonundan itibaren geçerli olacağı belirtilerek, mevcut Megane sedan üretiminin Karsan'a devredilerek Oyak Renault fabrikasının kapasitesinde yeni nesil araçlara yer açılmasının amaçlandığı ifade edildi.

Aracın üretimi ve montajından Karsan'ın sorumlu olacağı aktarılan açıklamada, Oyak Renault'un da kaporta parçalarının üretim faaliyetine ve üretimi tamamlanmış araçların kalitesi ile parça tedarikçileriyle ilişkilerden sorumlu olmaya devam edeceği vurgulandı.

İSTANBUL (AA) – Renault Grubu’nun endüstriyel ayak izini optimize etme stratejisi kapsamında Oyak Renault, Karsan ile 2022’nin sonundan itibaren geçerli olmak üzere mevcut Megane sedan üretimi için 5 yıllık bir anlaşma imzaladı.

Oyak Renault açıklamasına göre, anlaşma kapsamında, mevcut Megane sedan üretiminin Karsan'a devredilerek Oyak Renault fabrikasının kapasitesinde yeni nesil araçlara yer açılması ve üç vardiya şeklinde yoğun çalışma düzeninin sürdürülmesi amaçlanıyor.

Aracın üretimi ve montajından Karsan sorumlu olurken, Oyak Renault kaporta parçalarının üretim faaliyetine devam edecek. Aynı zamanda Oyak Renault, üretimi tamamlanmış araçların kalitesinden ve parça tedarikçileri ile ilişkilerden sorumlu olmaya devam edecek. İş birliği kapsamında, Megane Sedan’ın üretiminin 5 yıl boyunca Karsan tarafından gerçekleştirilmesi öngörülürken, aracın mevcut satış ağı ise bugüne kadar olduğu şekliyle devam ettirilecek.

Projeyle, yıllık 55 bin adetlik üretim hacmi oluşturulması bekleniyor.

– "Sektöre farklı bir açılım getireceğimize inanıyoruz"

Açıklamada konuya ilişkin görüşlerine yer verilen Oyak Renault Genel Müdürü Dr. Antoine Aoun, "Oyak Renault olarak, alanında köklü bir bilgi birikimine ve yetkin iş gücüne sahip bir marka olan Karsan ile hayata geçireceğimiz bu çalışma ile Türkiye ekonomisine önemli ölçüde katkıda bulunacağımıza ve sektöre farklı bir açılım getireceğimize inanıyoruz." ifadelerini kullandı.

Karsan Üst Yöneticisi (CEO) Okan Baş ise, "Çağın mobilite ihtiyaçlarına uygun global nitelikte elektrikli ve yüksek teknolojili ulaştırma çözümlerini sunan Karsan olarak Oyak Renault ile gerçekleştireceğimiz bu iş birliğinden dolayı mutluyuz. Renault Megane sedan modelinin üretim sorumluluğunu almış olmak bizleri heyecanlandırıyor. İlk adımını atmış olduğumuz bu proje ile Oyak Renault iş birliğimizin güçlenerek devam edeceğine inanıyorum. Aynı zamanda bu güzel gelişmenin Türk otomotiv sanayimize hayırlı uğurlu olmasını dileriz." değerlendirmesinde bulundu.

Yıllık 378 bin otomobil ve 920 bin motor üretim hacmi ile Renault Grubu’nun en yüksek kapasitesine sahip tesislerinden biri olan Oyak Renault, halihazırda yeni Clio, yeni Clio Hibrit ve Megane sedan modellerini, ayrıca bu modellerde kullanılan motor ve mekanik aksamı üretip ihraç etmeye devam ediyor.