Renault Trucks'ın ETS 2 oyunundaki uluslararası tasarım yarışmasını Enes Bolat kazandı

İSTANBUL (AA) – Renault Trucks, yeni T ve T High modellerini, Euro Truck Simulator 2 (ETS 2) oyunu ile tanıtırken oyun içinde düzenlediği tasarım yarışmasını Türkiye'den 18 yaşındaki lise son sınıf öğrencisi Enes Bolat kazandı.

Şirket açıklamasına göre, Renault Trucks, ETS 2 oyununun yayıncısı SCS Software'in Twitch hesabında düzenlediği canlı etkinlikte, birçok ülkeden katılımcının olduğu uluslararası tasarım yarışmasının kazananını açıkladı.

Mayıs ayında başlayan yarışmada tüm dünyadan katılımcılar yeni modeller tasarladı. Enes Bolat'ın tasarımı, gerçek bir Renault Trucks aracına uygulanarak sergilendi.

2 bin 200 saatten fazla oyun deneyimiyle tutkulu bir ETS 2 oyuncusu olan ve "IT" sektöründe kariyer yapmayı planlayan Enes Bolat, yarışmada görüntü işleme yazılımını kullanarak kendi tasarımını oluşturdu. Bolat, 3D olarak Renault Trucks T'nin tasarımı için 2 hafta çalıştı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Enes Bolat, "Bu tasarımı hazırlarken ralli arabalarından ilham aldım. Özel bir yazılım kullanarak bir şablon oluşturdum, sonra onu modelledim ve oyuna aktardım." ifadelerini kullandı.

Bolat, tasarımında kırmızı, siyah ve grinin tonları olmak üzere üç ana renk kullandı. Kırmızı şeritler ekleyerek farların tasarımını belirginleştirdi ve vurguladı. Ralli arabalarından esinlenilen damalı bir desen, kabini çevreliyor ve Renault Trucks logosu kamyonun ön kısmını tamamlıyor. Yanlardaki siyah çizgiler hız etkisi katarak "Renault Trucks Diamond Evolution" olarak adlandırılan araca ince bir görünüm kazandırıyor.

Enes Bolat, ETS 2'den Renault Trucks araçlarına aşina olduğunu belirterek, "Renault Trucks'ın yeni modellerinin lansmanını ETS 2 ile yapmasının ardından markaya olan ilgim arttı. T ve T High Evolution araçlarının estetiğini ve özellikle yeni far tasarımını çok beğendim. Renault Trucks tasarım direktörünün konuşması da beni yarışmaya katılmaya motive etti. Birinciliği kazanacağımı asla hayal etmedim. Uzun yıllardır oynamaktan zevk aldığım bu oyunda uluslararası bir yarışmayı kazanmak ve tasarımımın resmi olarak oyuna dahil edilmesi inanılmaz bir mutluluk." değerlendirmesinde bulundu.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Renault Grubu’nun 2021 ilk yarı cirosu, 2020'nin ilk yarısına kıyasla yüzde 26,8 artışla 23 milyar 357 milyon avroya ulaştı.

Oyak Renault açıklamasına göre, bu yılın ilk yarısında grubun cirosu, 2020'nin aynı dönemine kıyasla yüzde 26,8 artarak 23 milyar 357 milyon avro seviyesinde gerçekleşti.

Avtovaz markası dışında otomotiv cirosu 20 milyar 339 milyon avro ile 2020'nin ilk yarısına kıyasla yüzde 29,3 artış gösterdi. Otomotiv piyasasındaki toparlanmanın katkısı 23,7 puan oldu. Karlı iş hacimleri üzerinde yoğunlaşan yeni ticari politikanın uygulanması, 8,7 puanlık pozitif net fiyat etkisi ve 8,7 puan negatif "hacim performansı" sağladı.

Temelde Arjantin Pesosu, Rus Rublesi, Türk Lirası ve Brezilya Reali’nin değer kaybı, 3,9 puan olmak üzere negatif kur etkisine yol açtı. Markanın C segmentindeki geri dönüşünü simgeleyen Arkana'nın başarılı lansmanı ve hafif ticari araçların performansı, 2,9 puan ile pozitif bir ürün karması etkisi sağladı. 6,8 puan ile pozitif bir etki yaratan "diğer" etkenler ise, parça ve aksesuarların katkısından sağlanan artıştan ve 2020'nin ilk yarısındaki kısıtlama önlemlerinden önemli ölçüde etkilenen ağ faaliyetlerindeki toparlanmadan kaynaklandı.

Grup, bu yılın ilk yarısında, cirosunun yüzde 2,8’ini oluşturan 654 milyon avro faaliyet karı elde etti. Satış finansmanı, 2020 yılının ilk yarısında grubun faaliyet karına 469 milyon avro katkı sağlarken, 2021'de bu katkı 593 milyon avro oldu. Bu artış, temelde maliyet riskindeki iyileştirmeden kaynaklandı.

– "Bu sonuçlar karlılık odaklı Renaulution strateji planımızın meyveleri"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Renault Grubu Üst Yöneticisi (CEO) Luca de Meo, "Karlılık odaklı Renaulution strateji planımızın meyveleri olan bu sonuçlar, hazırlık aşamasındaki yeni araçların gelmesiyle birlikte hızlanması beklenen geri dönüşümüzün başlangıcını oluşturuyor. Bu sonuçlara ulaşmamızı sağlayan azimli çalışmaları için tüm çalışanlarımıza teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı

Renault Grubu Finans Direktörü (CFO) Clotilde Delbos ise "Özellikle bu yarıda serbest nakit akışında başa baş noktasına yeniden yaklaşarak, ana finansal göstergelerimizi iyileştirme konusunda önemli bir adım attık. Güçlü likidite pozisyonumuz, toparlanma hedefimizi rahat bir şekilde takip etmemize olanak tanıyor."değerlendirmesinde bulundu.

Diğer yandan 2020 haziran sonunda 547 bin olan toplam stok miktarı (bağımsız bayiler dahil), 30 Haziran 2021 itibarıyla 427 bin araç oldu.

Söz konusu tarih itibarıyla likidite rezervleri, otomotiv faaliyetlerinin 16,7 milyar avroluk kısmını oluşturdu. Otomotiv net borcu, 2020'nin ilk yarısına kıyasla 0,8 milyar avro düşüş göstererek, 30 Haziran 2021 itibariyle 2,7 milyar avro olarak gerçekleşti. Renault Grubu'nun küresel satışları 2021'in ilk yarısında 2020'nin aynı dönemine göre yüzde 18,7 artmasına rağmen, 2019'un ilk yarısı ile kıyaslandığında yüzde 24,2 geriledi.

Talepteki belirsizliklere, yıl genelinde yaklaşık 200 bin adet üretim kaybına yol açabilecek, devam eden bileşen krizinin olumsuz etkilerine ve artan ham madde fiyatlarına karşın, Renault Grubu ilk yarıdakine benzer bir yıllık faaliyet karı oranı elde etmeyi amaçlıyor.

​​​İSTANBUL ( AA) – Renault Grubu’nun küresel satışları, 2021’in ilk yarısında 2020’ye kıyasla yüzde 18,7 artış gösterdi.

Renault Mais’ten yapılan açıklamaya göre, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkilerinin devam ettiği ortamda Renault Grubu, 2021’in ilk yarısında 1 milyon 422 bin 600 araç satışı gerçekleştirdi. Bu, 2020 yılına kıyasla yüzde 18,7 artışa işaret ederken, 2019’un ilk yarısına kıyasla ise yüzde 24,2 düşüş anlamına geliyor.

Renault Grubu ilk yarıyıl boyunca çeşitli pazarlarda yüksek karlılıkla büyümeyi destekleyen özel satış politikalarını sürdürmeye devam etti. Grup ayrıca 2021 yılında Avrupa'daki Kurumsal Ortalama Yakıt Tasarrufu Standardı (CAFE) hedeflerine ulaşma yolunda ilerliyor.

– Tüm önemli pazarlarda büyüme yeniden başladı

Grup bünyesindeki Renault markası, 2020'nin ilk yarısında yüzde 18,5 artışla dünya çapında 901 bin 500 araç satışına ulaştı. Tüm önemli pazarlarda büyüme yeniden başlarken, Avrupa satışlarının payı yüzde 59 oldu. Beş temel Avrupa ülkesindeki (Fransa, Almanya, İspanya, İtalya ve Birleşik Krallık), perakende satışların payı, kriz öncesi olan 2019’a kıyasla yaklaşık 2 puan artarak yüzde 40’a ulaştı.

Renault markası, Avrupa’da 532 bin 161 araç satarak yüzde 7 pazar payına ulaştı. Bu performans, elektrikli E-Tech ve elektrik destekli binek otomobil satışlarındaki büyümeye dayanıyor. Ayrıca, üç aylık satış sürecinde yaklaşık 20 bin siparişle Arkana, C segmentine başarılı bir dönüş sağladı. Yüzde 42,3 büyüyen hafif ticari araç pazarında Renault, pazar payını 0,4 puan artırarak yüzde 14,4’e yükseltti.

Renault markası Avrupa dışındaki önemli pazarlarda da başarılı lansmanlar sayesinde tekrar büyüme kaydetti.

– Dacia satışları yüzde 24,5 yükseldi

Açıklamaya göre, Dacia markası ise Avrupa’da en çok satan perakende model olan yeni Sandero’nun da katkısıyla 262 bin 814 araç sattı. Uygun fiyatlı elektrikli otomobil Dacia Spring, şimdiden verilen 15 binin üzerinde siparişle iyi bir başlangıç yaptı. İlk teslimatların bu sonbaharda gerçekleşmesi planlanıyor.

Dacia ürün gamını yenilemeye de devam ediyor. 2020’nin sonunda Yeni Sandero ve Logan’ın ardından Haziran 2021’de yeni Duster tanıtıldı.

Marka, eylül ayında Münih Otomobil Fuarında aile kullanımına yönelik çok amaçlı, 7 koltuklu yeni bir model daha tanıtacak.

– Lada Rusya’da yüzde 23 pazar payı elde etti

Lada markası da Rusya’da 200 bin 219 araç sattı ve son on yılın en iyi sonucu olan yüzde 23’lük pazar payı ile ilk sıradaki konumunu güçlendirdi.

Dört Lada modeli, Rusya satışlarında ilk 10 sırada yer alıyor.