Rize Merkez ve Güneysu İlçeleri ile Taşlıdere Vadisi Islahı 5. Kısım Hizmete Alma Töreni gerçekleştirildi

RİZE (AA) – Rize Valisi Kemal Çeber, Taşlıdere Vadisi Islahı 5. Kısmın hizmete alınmasıyla Güneysu merkez ve 8 köy olmak üzere toplam 9 meskun mahal ve bin dekar çay arazisini taşkından korumuş olacaklarını bildirdi.

Rize Merkez ve Güneysu İlçeleri ile Taşlıdere Vadisi Islahı 5. Kısım Hizmete Alma Töreni, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden canlı bağlantı ile katıldığı törenle gerçekleştirildi.

Çeber, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Güneysu Konakları önünde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, yörenin ve coğrafyanın yıllarca taşkından, su baskınından, selden çok çektiğini söyledi.

Bu yatırımların çok önemli olduğunu ifade eden Çeber, şöyle devam etti:

"Taşlıdere Vadisi Islahı 7 etaptan oluşuyor. Bugün beşincisini açıyoruz. Daha önce dördüncüsü tamamlanmıştı. Altıncısı da yüzde 65 seviyelerinde. Yedincisinin de ihalesi yapıldı. Bu etapla Güneysu merkez ve 8 köy olmak üzere toplam 9 meskun mahal ve bin dekar çay arazisini taşkından korumuş olacağız. Bu faaliyet içerisinde yaklaşık 17 bin metre beton duvar, 2 metre beton arma duvar, 2 araç köprüsü, 3 tensip, 3 geçirgen tensip, 351 menfez ve çok değişik sanat yapıları da var. Övünebileceğimiz gurur duyabileceğimiz bir eserimiz oldu. "

Açılışa, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mustafa Aksu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, AK Parti Rize Milletvekili Muhammed Avcı, Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, Güneysu Kaymakamı Arif Oltulu, Güneysu Belediye Başkanı Rıfat Özer, AK Parti İl Başkanı İshak Alim ve diğer ilgililer katıldı.

– Bakan Yardımcısı Aksu'nun ziyaretleri

Öte yandan, Bakan Yardımcısı Mustafa Aksu kentteki programları kapsamında Vali Çeber'i, Belediye Başkanı Metin'i ve AK Parti İl Başkanı Alim'i de ziyaret etti.

ÇAYKUR Genel Müdürlüğü binası yanında oluşturulan Çay Satış Mağazasını da gezen Aksu, ÇAYKUR Genel Müdür Vekili Yusuf Ziya Alim'den çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Aksu, ÇAYKUR'un, Bakanlığın bölgedeki en önemli faaliyet gösteren kurumu olduğunu belirterek şöyle devam etti:

"Çok özel bir mağazayı gezdik. Bu mağazayı, dünyada çok özel çay fabrikalarının stantlarında görebilirsiniz. Çeşit ve ambalaj olarak yeni bir vizyona geçmiş durumda. Yeni açılmış ufak bir mağazada çok ciddi potansiyel yakalandı. Bunu inşallah Türkiye genelinde ülkemizin yüzü olarak kullanmayı hedefliyoruz."

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ANKARA (AA) – Çoruh Elektrik Dağıtım AŞ (Çoruh EDAŞ), Artvin ve Rize'de meydana gelen sel felaketinin ilk anından itibaren kesintisiz enerji arzı için bölgede 7 gün 24 saat hizmet verdi.

Artvin, Giresun, Gümüşhane, Rize ve Trabzon illerinde faaliyetlerini sürdüren Çoruh EDAŞ tarafından yapılan açıklamaya göre, yoğun yağış nedeniyle derelerin taşması sonucu hasar gören ilçe ve beldelerde gece gündüz çalışmalarını sürdürerek, mobil jeneratörleriyle AFAD'a kritik noktalarda aydınlatma desteği sağladı.

Rize Fındıklı sel felaketinden 27 trafonun etkilenerek 1709 abonenin enerjisiz kaldığını belirten Çoruh EDAŞ yetkilileri, Fındıklı ilçesinde sürdürülen yoğun çalışmalar sonucu birkaç saat içinde tüm kesintilerin giderildiğini kaydetti.

Artvin Arhavi ilçesinde felaketin etkilerinin giderek artması sonucu 101 trafo etkilendi, 11 bin 40 abone enerjisiz kaldı. Bu kapsamda, 28 trafoyu en kısa sürede enerjiye kavuşturan şirket, 25 trafoda ise can ve mal güvenliği sebebiyle kısa süreli enerji kesintisi uyguladı.

Şirket, kesinti uygulanan trafolara AFAD Artvin Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ve yerel yönetimler desteğiyle sürdürülen çalışmalar neticesinde yeniden enerji verildiğini ifade etti.

Arhavi'de 158 aboneye 2 gün, 69 aboneye 3 gün jeneratörle enerji desteği sağlayan şirket, herhangi bir risk durumunda hızla müdahale edebilmek adına, ekiplerinin özverili bir şekilde, gerekli teçhizatlarla afet bölgesinde hazır durumda olduklarını bildirdi.

ANKARA (AA) – Çoruh Elektrik Dağıtım AŞ (Çoruh EDAŞ), Rize'de meydana gelen sel felaketinde hasar gören trafoların onarılarak, abonelere yeniden elektrik tedariki yapıldığını bildirdi.

Artvin, Giresun, Gümüşhane, Rize ve Trabzon illerinde faaliyetlerini sürdüren Çoruh EDAŞ tarafından yapılan açıklamaya göre, Rize’nin Merkez, Güneysu ve Çayeli ilçelerinde meydana gelen sel felaketinden etkilenen 288 trafo ve 23 bin 40 aboneye yeniden kesintisiz elektrik sağlanabilmesi için yapılan çalışmalar neticesinde, ilk günün sonunda etkilenen trafo sayısı 16’ya, kesintiden etkilenen abone sayısı ise 1019’a düşürüldü.

Rize’de geçen hafta salı gecesi itibariyle etkili olmaya başlayan sağanak yağışla birlikte kapanan yolların açılmasıyla çalışmalarına hız veren Çoruh EDAŞ, cumartesi sabahından itibaren söz konusu bölgelerde tüm abonelere kesintisiz enerji arzının sağlandığını bildirdi.