Robotik fon uygulaması AkıllıBES Allianz'lıların hizmetinde

İSTANBUL (AA) – Allianz Türkiye’nin yatırım alışkanlıklarını ve davranışlarını anlayarak müşterilerinin uygun fonları seçmesine yardımcı olduğu AkıllıBES uygulaması, Allianz Yaşam ve Emeklilik ve Allianz Hayat ve Emeklilik müşterilerinin kullanımına açıldı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, müşterilerinin aynı zamanda danışmanı olma hedefiyle proje ve uygulamalara imza atan Allianz Türkiye, robotik fon uygulaması sayesinde emeklilik fonu seçme konusunda verdiği destekten müşterilerinin yararlanmasını sağlıyor.

Robotik fon uygulaması AkıllıBES, finansal algoritmasıyla kişilerin yatırım davranışlarını sürekli değerlendiren bir sistem uyguluyor. İhtiyaç olması durumunda yeni fon dağılımı sunan AkıllıBES, kolay ve hızlı biçimde fon dağılım değişikliklerinin yapılması konusunda sürekli destek veriyor.

Allianz müşterileri, her zaman kendileri için çalışarak özel bir yatırım hizmeti sunan AkıllıBES ile herhangi bir ücret ödemeden emeklilik birikimlerine yön verme olanağı buluyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Allianz Türkiye Hayat ve Emeklilik Şirketleri Genel Müdürü Taylan Türkölmez, AkıllıBES ile müşterilerinin bireysel emeklilik birikimlerine ihtiyaçları doğrultusunda değer kattıklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Türkiye’nin robotik fon uygulaması olan AkıllıBES’i müşterilerimizin kullanımına açtık. AkıllıBES ile işlem yapmak çok kolay. Müşterilerimizi karmaşık yapılarla uğraştırmıyor, Allianz Online İşlemler ya da Allianz’ım mobil uygulaması üzerinden basit sorular sorarak yatırım alışkanlıklarını anlıyoruz. Ardından yüzlerce olasılığı değerlendirerek kişiye özel BES fon dağılımını sunuyoruz. Bunu belli aralıklarla tekrarlayarak müşterilerimizin birikimlerine değer katmayı hedefliyoruz. 2021’de AkıllıBES’e üye olan müşterilerimizin artacağını ve bunun önümüzdeki yıllarda sadece iyi bir müşteri deneyimine değil, aynı zamanda artan fon değişiklikleri ile getirilere de pozitif katkı sunacağını düşünüyoruz.”

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ANKARA (AA) – Atölyelerde 6 kişilik yapılan etkinlikte, insansı gövde ve eklem yapısına sahip robotların çalışma prensipleri ve işlevleri ele alınıyor.

Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi Eğitim Merkezi ve Atölyeler Koordinatörü Ayhan Bozkurt, etkinlik öncesi AA muhabirine yaptığı açıklamada, TÜBİTAK tarafından kurulan bilim ve teknoloji atölyelerinde insansı robot etkinlikleri yapmaya başladıklarını söyledi.

Çocuklara robotların ne olduğunu anlatacaklarını belirten Bozkurt, şöyle devam etti:

“İki tane insansı robot üzerinden gözlem yapacaklar. Bizim sorularımız olacak. Onlara, ‘biz robot olsaydık bizi nasıl programlarlardı, hangi direktifleri vereceklerdi’ gibi sorularla insansı robotlara yönelik farkındalık oluşturmak istiyoruz. Amacımız, çocukların bilim ve teknolojiye olan meraklarını artırmak, onların o alanda çalışmalar yapmalarını sağlamak ve tetiklemektir. Onların gerçek anlamda bir robot görerek bu tarz çalışmalarla bilime ve teknolojiye yönelmelerini sağlamaktır.”

Daha önceki eğitimlerde, çocukların robotlara yönelik ilgilerinin fazla olduğunu gördüklerini aktaran Bozkurt, etkinliklerin devam edeceğini bildirdi.

“Yeni bilgiler öğreniyorum”

Etkinliğe katılan öğrencilerden Berrasu Elgin, “Burada kendimi şanslı hissediyorum. Çünkü, yeni bilgiler öğreniyorum. Robotları küçükken çizgi filmlerde görüyorduk. Hep ilgim vardı. Şu an bunu değerlendirdiğim için çok mutluyum.” diye konuştu.

Ömer Ali Ağaççanak ise, “Küçüklüğümden beri robotlarla ilgili filmler çekiliyordu. Hep izlerdik. Annem dersi görünce yazdırmış beni. Yeni bilgiler öğreniyoruz.” dedi.

İSTANBUL (AA) – Mitsubishi Electric, Hannover Fairs Turkey'in dijital etkinlik platformu Connection Days üzerinden düzenlenen Endüstriyel Robot Otomasyonu ve Geleceği Konferansı'na "Premium Sponsor" olarak katıldı.

Şirket açıklamasına göre, Ekonomi Gazetecileri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Çetin Ünsalan'ın moderatörlüğünde gerçekleşen "Otomasyonun Yükselişi: Hyperautomation" oturumunda konuşmacı olarak yer alan Mitsubishi Electric Fabrika Otomasyon Sistemleri Ürün Yönetimi ve Pazarlama Birim Müdürü Tolga Bizel, robot teknolojileri alanındaki öngörülerini ve robotik sistemlerdeki gelecek trendlerini katılımcılarla paylaştı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Tolga Bizel, fabrika otomasyon sistemlerinde otomatik üretimin her zaman hayal edilen bir durum olduğunu belirterek, "Büyük bir üretici firma olarak kendi üretim bantlarımızda yaklaşık 2013 yılından beri e-F@ctory adını verdiğimiz farklı bir yapılanma ve üretim algoritması kullanıyoruz. Aslında o yıllara kadar çok uzun bir zaman otomatikleşmiş, içerisinde insan olmayan, fabrika otomasyon sistemlerinin bütün model ve yapılarının kullanıldığı, sanayinin üçüncü evresinin bitmek üzere olduğu bir fabrika üretim yapısına sahiptik. Ancak 2013 yılından sonra tüketicinin fikirlerinin ve taleplerinin değiştiğini fark ettik. Özellikle son zamanlarda fabrikaların içinde otomatikleşmiş hatlardan daha ziyade robotla beraber esnek çalışabilen, içinde insanın da olduğu hatlardan bahsedilmeye başlandı." ifadelerini kullandı.

Sanayinin yeni evresinde robotlarla birlikte kurgulanacak fabrikaların dönüşüm sürecinde yapay zekanın temel taşlardan birisi olacağını aktaran Bizel, şunları kaydetti:

"Nagoya Works-Kani fabrikamızda robot ve otomatik sistemler insanlar ile çalışıyor. Ancak burada bahsi geçen robot ve insan, daha önce rastladığımız çalışma tarzlarına göre farklı çalışıyorlar. İnsan iş gücünden daha ziyade bilinç ve algılarıyla esnek üretimin direktörlüğünü yapan bir pozisyonda yer alıyor. Robotlar ise öğrenmeye açık, yaptıkları çalışmalardan bazı çıkarımlar yapıp, birlikte çalıştığı insan veya diğer makinelerle daha etkileşimli olarak yapay zeka teknolojileri ile konuyu öğrenip çalışan bir yapıda var oluyor. Bizim asıl hayalimiz fabrika içerisinde kendi kendine hareket eden ve serbestliğe sahip robot yapılarına sahip olmak."

– "Robotik teknolojiler pek çok firma için maliyetli yatırımlar"

Sanayinin yeni evresinde robotlarla birlikte kurgulanacak fabrikaların dönüşüm sürecinde, yapay zekanın temel taşlardan biri olacağını kaydeden Bizel, "Robotların üretimdeki rolünün hızla artacağı yönündeki gelecek vizyonundan hareketle Mitsubishi Electric olarak biz de ileri robot teknolojileri alanında yeni nesil ürün ve çözümler geliştiriyoruz. Yapay zeka ile geliştirdiğimiz yeni nesil kolaboratif robotlarla şirketlerin robotik sistemlerini hızlı, sezgisel ve daha düşük maliyetlerde kurmalarına, hızla değişen iş ortamları ve sosyal ihtiyaçlara esnek bir şekilde yanıt vermelerine imkan sağlıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Fabrikalardaki robot nüfusunun artık bir rekabet göstergesi olmadığını belirten Bizel, şu ifadeleri kullandı:

"Robotik teknolojiler pek çok firma için maliyetli yatırımlar. Taylorizmin hakim olduğu üretim hatlarına sahip bir işletmenin robot teknolojilerine sahip olması önemli bir övünç kaynağıydı ve üretimde robotik hatta sahip olmak sizin kalitenizin güvence altına alındığını ifade ediyordu. Çünkü dikkat gerektiren otomatikleşmiş işlerde insanlar hata yapabilir. Bu anlamda geçmişte bir robot kadar üretim kalitesini taçlandıracak bir unsur yoktu, ancak artık fabrikada robota sahip olmak eskisi gibi bir anlam ifade etmiyor. Tüketici kararları günümüzde hiç olmadığı kadar çok hızlı değişiyor, dolayısıyla ürün de hızla değişiyor. Eski robotların bu değişen taleplere yanıt vermesi çok mümkün değil. Bu bağlamda, hücresel robot otomasyonunun gelecekte fabrika içerisine ne kadar entegre edildiği yeni standartları belirleyecek gibi görünüyor."