Romanya Temsilciler Meclisi Avrupa İşleri Komisyonu üyeleri TBMM'de

– TBMM AB Uyum Komisyonu Başkanı Mehmet Kasım Gülpınar, Romanya Temsilciler Meclisi Avrupa İşleri Komisyonu Başkanı Angel Tilvar ile bir araya geldi

TBMM (AA) – TBMM AB Uyum Komisyonu Başkanı ve AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Kasım Gülpınar, Romanya Temsilciler Meclisi Avrupa İşleri Komisyonu Başkanı Angel Tilvar ve berberindeki heyetle görüştü.

TBMM Komisyon Toplantı Salonundaki heyetler arası görüşmede konuşan Gülpınar, Romanya'nın 2019 yılı başında devraldığı AB Dönem Başkanlığı sürecinde geleneksel Türkiye Romanya dostluğu bağlamında Türkiye'ye yönelik müzahir tavrı ve üyelik sürecine sağladığı destekten dolayı memnuniyet duyduklarını söyledi.

AB'nin son yıllarda ekonomik kriz, düzensiz göç, güvenlik ve terörle mücadele, Brexit, aşırı sağ ve popülizmin yükselmesi gibi içeride ve dışarıda çeşitli tehditlerle karşı karşıya kaldığına dikkati çeken Gülpınar, "Avrupa'nın bu sınamaların üstesinden gelmekte göstereceği başarı tüm kıtamızı ilgilendirmektedir. Türkiye bugün, AB'nin bir çok sınamanın üstesinden gelmesi noktasında kilit öneme sahiptir. AB'ye tam üyelik hedefi bizim için stratejik bir öncelik olmaya devam etmektedir." dedi.

Gülpınar, Türkiye'nin AB'ye tam üyeliğinin hem Türkiye'nin hem de AB'nin yararına olduğunu ifade etti.

Türkiye'nin AB ile çeşitli işbirliği mekanizmalarını çalıştırmaya devam ettiğinin, ancak bu işbirliği mekanizmalarının katılım müzakerelerinin yerini tutamayacağının altını çizen Gülpınar, "Katılım müzakerelerinin siyasi sebeplerle engellendiğini görüyoruz. Katılım müzakerelerinde yaşanan tıkanıklık Türkiye'de hayal kırıklığına neden olmaktadır ve AB ile ilişkilerin geleceğinin sorgulanmasına neden olmaktadır. Önümüzdeki dönemde Türkiye-AB ilişkilerini daha zorlayıcı gelişmeler beklemektedir. Türkiye olarak Romanya desteğinde AB yolunda ilerlemek istiyoruz." diye konuştu.

Romanya Temsilciler Meclisi Avrupa İşleri Komisyonu Başkanı Angel Tilvar ise görüşme öncesi çok heyecanlı olduğunu, Anıtkabir'i ziyaret etme imkanı bulmanın sevincini yaşadığını söyledi.

Türk halkının Atatürk'e ne kadar önem verdiğini görmenin kendisi için heyecan verici olduğunu dile getiren Tilvar, "Tarih hepimiz için bir ders olabilir diye düşünüyorum. İdeolojik fikirlerine rağmen herkesin aynı dili konuştuğunu görme fırsatı buldum. Romanya'nın Türkiye'nin AB yolunda verdiği desteği farketmenizden dolayı gerçekten memnuniyet duydum." ifadelerini kullandı.