Rönesans, Türkmenistan'da inşa ettiği enerji santralini salgına rağmen erken tamamladı

İSTANBUL (AA) – Rönesans Holding bünyesinde faaliyet gösteren Rönesans Endüstri Tesisleri, Türkmenistan’da Sumitomo Corporation & Mitsubishi Power ile inşa ettiği Zerger Enerji Santrali’ni salgına rağmen proje bitiş tarihinden önce tamamladı.

Rönesans Holding'ten yapılan açıklamaya göre, Zerger Enerji Santrali, Türkmenistan, Japonya ve Türkiye’den devlet erkanı ve şirket temsilcilerinin katıldığı açılış töreniyle faaliyete geçti.

Rönesans Endüstri Tesisleri, Türkmenistan'n Lebap vilayeti Çarçev ilçesinde, Sumitomo Corporation & Mitsubishi Power ile yürüttüğü Zerger 3×144 MW (ISO) Basit Çevrim Enerji Santrali Projesi'ni salgın şartlarına rağmen proje bitiş tarihinden önce başarıyla tamamlayarak teslim etti.

Türkmenistan'da "ilk Japon teknoloji santrali" olarak adlandırılan projenin açılış törenine, Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Purçekov Çarymyrat Hyvaliyeviç, Japonya Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Devlet Bakanı Ejima Kiyosh, Türkmenistan Sanayi ve İnşaat İmalat Bakanı Annamammedov Baymurat Ilmuradoviç, Türkmenistan Enerji Bakanı Rejepmyradov Hajymuhammet Saparmuhammedoviç, Türkmenistan İnşaat ve Mimarlık Bakanı Orunov Guvanç Dövletmammedoviç, Rönesans Holding Başkanı Erman Ilıcak, Sumitomo Corporation Central Eurasia Başkanı ve CEO'su Ohashi Daisuke, Mitsubishi Heavy Industries Başkan Yardımcısı ve Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölge Müdürü Kentaro Hosomi, Mitsubishi Power CEO'su Carlos Gonzalez Peton, Rönesans Endüstri Tesisleri Türkmenistan Ülke Müdürü Mehmet Kayalar, Rönesans Endüstri Tesisleri Enerji Grubu Başkanı Günalp Sağlam ile çok Türkmenistanlı ve Japon üst düzey yetkili iştirak etti.

Sumitomo Corporation ve Japon Ekipman Üreticisi (OEM) Mitsubishi Power ile iş birliği içinde ilk EPC Projesini tamamlayan Rönesans Endüstri Tesisleri, santral destek ünitelerinin ön ve detay dizayn mühendislik işlerinin tamamlanmasından türbin ve jeneratör için inşaat dizayn işlerine, santralin bütün yapım işlerinin tamamlanmasından ön devreye alma işlemlerinin yapılarak santralin çalışmaya hazır hale getirilmesine kadar üstlendiği sorumlulukları yerine getirdi.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

KABİL (AA) – Türkmenistan ramazan nedeniyle Afganistan halkına dağıtılmak üzere 6 tır insani yardım gönderdi.

Akine Sınır Kapısı'ndan Afganistan'a giren yardım konvoyunu Faryab Valisi Nakibullah Faik, Türkmenistan'ın Mezar-ı Şerif Başkonsolosu Kabayew Bazarbay ve yerel yöneticiler karşıladı.

Burada konuşan Faryab Valisi Faik, Türkmenistan ile Afganistan arasında her zaman iyi ilişkiler bulunduğunu söyledi.

Türkmenistan'ın daha önce de farklı alanlarda Afganistan'a yardımda bulunduğunu ifade eden Faik, Türkmenistan'ın, Afganistan'ın en iyi komşularından olduğunu belirtti.

Türkmenistan'ın Mezar-ı Şerif Başkonsolosu Kabayew de Türkmenistan'ın Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov'un kararıyla ramazan ayı nedeniyle yiyecek ve içecek malzemelerinden oluşan 6 tır insani yardımı Afgan yetkililere teslim ettiklerini kaydetti.

AŞKABAT (AA) – Türkmenistan’ın "daimi tarafsız ülke" statüsünü kazanmasının 25. yılı nedeniyle uluslararası medya forumu düzenlendi.

Başkent Aşkabat’ta Dışişleri Bakanlığında düzenlenen foruma video konferans yöntemiyle Anadolu Ajansı (AA) ve TRT dahil dünyanın değişik ülkelerinden medya temsilcileri katıldı.

Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı Bilgi ve Analiz Departmanı Müdürü Dovletmyrat Seyitmammedov’un moderatörlüğünde yapılan forumda uzmanlar ve üniversite öğretim üyeleri konuştu. Forumda, Türkmenistan'ın zaman içerisinde test edilmiş tarafsızlık politikasının başarısını gösteren bir video gösterimi yapıldı.

Hollanda Groningen Üniversitesi Öğretim Üyesi Sami Faltas, yaptığı konuşmada Türkmenistan’ın başarılı bir şekilde tarafsızlık politikasını yürüttüğünü vurgulayarak, "Türkmenistan tarafsızlığını, iyi komşuluk ve karşılıklı saygı ilkeleri üzerine uyguladığı dış politikası ile başarılı bir şekilde birleştirdi." ifadesini kullandı.

Belarus Devlet Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Dekanı Viktor Şadurskiy, "Türkmenistan'ın tarafsızlığı, dünya ülkeleri arasındaki karşılıklı ve yararlı dostluk ilişkilerinin güçlendirilmesi ve genişletilmesi bağlamında özel bir öneme sahiptir." dedi.

Kazakistan Yessenov Üniversitesi Rektörü Berik Ahmetov ise ülkesinin Türkmenistan'ın tarafsızlık politikasını desteklediğini ve bağımsız olarak seçtiği kalkınma yoluna saygı duyduğunu vurguladı.

Forumun sonunda uzmanlar görüş alışverişinde bulundu.

– BM Türkmenistan’a 25 yıl önce "daimi tarafsız ülke" statüsü verdi

Türkmenistan 12 Aralık 1995’te Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda alınan bir kararla "daimi tarafsız ülke" statüsü kazandı.

Türkmenistan’da tarafsızlık, devletin en önemli ilkelerinden biri olarak kabul ediliyor, dış politika bu statü temelinde belirleniyor. Bu nedenle Türkmenistan, güvenlik ve askeri nitelikli ittifaklara katılmıyor, topraklarında yabancı askeri üsler kurulmasına veya topraklarının yabancı askeri güçler tarafından kullanılmasına izin vermiyor ve tarafsızlık statüsünü zedeleyeceğini düşündüğü politikalardan kaçınıyor.