RoyalCert'ten Capacity AVM'ye “salgına karşı güvenli alan belgesi”

İSTANBUL (AA) – RoyalCert Türkiye ile Capacity AVM arasında Kovid-19 salgını kapsamında alınan önlemlerin tescil edilmesi adına "güvenli alan belgesi" için iş birliği anlaşması imzalandı.

RoyalCert Türkiye açıklamasına göre, iş birliği anlaşmasına ilişkin Capacity AVM'de sertifika takdim töreni düzenlendi.

Açıklamada törendeki konuşmasına yer verilen RoyalCert Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Alphan Namlı, Capacity AVM'nin yapılan denetimler sonrası "Güvenli Alan Belgesi-S.A.F.E Kovid-19" sertifikasını almaya hak kazandığını bildirdi.

Sertifikanın, salgına karşı çalışan ve müşteriler için tüm önlemlerin alındığını gösterdiğini aktaran Namlı, bu belgeyi almaya hak kazanan işletmelerin 200 kriter üzerinden her ay denetimden geçtiğini, tedbirlere uyulmaması halinde sertifikanın iptal edilebildiğini vurguladı.

Namlı, RoyalCert Almanya tarafından Türkiye'nin başlattığı Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı esas alınarak hazırlanan S.A.F.E Kovid-19 kriterleri kapsamında 42 ülkede bu konuda sertifika verdiklerini kaydederek, "Maske, mesafe ve hijyen kurallarını uygulayarak bulaşmanın bütün risklerini ortadan kaldırmak amacıyla belirlenen kriterler müşterilere de güven sağlıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Bu belgelerin müşteriye güven telkin ettiğine işaret eden Namlı, "Vatandaşların içi rahat olsun, kapalı alanlarda hava sirkülasyonundan tutun da hijyen şartlarına varıncaya kadar bütün kriterlerin gereği olarak ayda bir denetleme yapılıyor. AVM'nin denetimleri 2 gün sürdü. Müşteriye güven telkin eden bir sistem, ziyaretçi sayılarını da pozitif etkiliyor. Bunu daha önce sertifika verdiğimiz işletmelerde gördük." ifadelerini kullandı.

– "Temel amaç: Önce sağlık"

Capacity AVM Genel Müdürü H. Barış Özcan ise, bir yıldır salgının hayatı doğrudan etkilediğini, AVM'nin uzun zaman kapalı kaldığını, şimdi de hafta sonları açık olmadıklarını kaydetti.

Kapalı kaldıkları dönemde ciroda ciddi kayıplar yaşadıklarını belirten Özcan, "Salgına karşı ciddi önlemler hayata geçirdik. Temel çıkışımız 'önce sağlık'tı. Tüm alanlara maske, mesafe kuralını uygulayacak şekilde sticker ve yönlendirme işaretleri koyduk. AVM’ye giren müşterilerimizin ateşini ölçüyoruz, maske kontrolü yapıyoruz. Aylık olarak tüm mağazaları ve AVM’nin içini gümüş iyon teknolojisiyle dezenfekte edilmesini sağlıyoruz." ifadelerini kullandı.

Aldıkları önlemleri belgeledikleri için mutlu olduklarını bildiren Özcan, "Bugün bize verilen belgeyle, koronavirüse karşı bütün önlemleri aldığımızı, uygulama noktasında da aynı özeni sürdürdüğümüzü göstermeyi amaçlıyoruz. Bizim için önemli, müşterilerimizin daha sağlıklı şekilde alışveriş yapmasını sağlamak için önlemler almıştık. Belgeyle bunu resmiyete dökmüş olduk, mutluyuz. Bizi tercih eden müşterilerde pozitif bir hareketlilik yaratacağını ve önümüzdeki süreçte ciroya katkı sağlayacağını düşünüyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Güvenilir Ürün Platformu tarafından başlatılan ve yaklaşık 7 bin esnafa ulaşan Güvenli2023 İstanbul Projesi Şişli Belediyesi ve Aqua Florya AVM önderliğinde devam ediyor.

Güvenilir Ürün Platformu'ndan yapılan açıklamaya göre, salgının etkilerinin tüketici sağlığı açısından azaltılması amacıyla hayata geçirilen Güvenli2023 İstanbul ürün ve tüketici güvenliği online eğitim projesine bir destekte Şişli Belediyesi ve Aqua Florya AVM'den geldi.

Şişli Belediyesi daveti ile ürün ve hizmet üreten tüm işletmelerin ücretsiz katılabileceği online eğitimler 23 Haziran Çarşamba günü başlıyor.

İstanbul Akvaryum ile entegre ve aynı kompleksteki Aqua Florya Alışveriş ve Yaşam Merkezi'nin ana destekçisi olduğu projede, alışveriş merkezlerinde ürün ve tüketici güvenliği, genel hijyen uygulamaları ve daha bir çok başlıkta katılımcılara eğitimler verilecek.

Verilen eğitimlerle virüse karşı güvenilir bir duvar örülmesi hedefleniyor.

Başta gıda sektöründe faaliyet gösteren işletmeler olmak üzere halk sağlığını etkileyebilecek tüm kişi ve kurumlara ulaşarak farkındalık yaratmak ve salgının olumsuz koşullarını minimuma indirmek için kolları sıvayan Şişli Belediyesi, Aqua Florya ve Güvenilir Ürün Platformu'nun desteği ile Şişli’yi güvenilirlik duvarı ile örecek.

Salgın tedbirlerine uymanın çok önemli olduğu alışveriş merkezlerinde hem esnafa hem ziyaretçilere yönelik çalışmaları ile örnek olan Aqua Florya, sosyal sorumluluk projelerine yenisini ekliyor.

Başta gıda olmak üzere ürün satışı ve üretimi yapan tüm işletmelerin ücretsiz katılabileceği programda hijyen kurallarından izlenebilirliğe, yasal sorumluluklardan salgında markalaşmaya bir çok farklı içerikte eğitimler verilecek.

Eğitimlere katılarak sınavlarda başarılı olanlara ise sertifikalarını Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin dağıtacak.

Güvenli2023 eğitimlerinin ilk defa Azerbaycan genelinde de verilmeye başlanacağı projede Azerbaycan Teknoloji Üniversitesi’nin eğitmenleri Türkiye ile eş zamanlı eğitimlerle farkındalığı ülke dışına taşıyacak.

23 Haziran – 4 Temmuz'da gerçekleştirilecek projeye kayıtlar www.guvenilirurunplatformu.com üzerinden 21 Haziran'a kadar yapılabilecek.

İSTANBUL (AA) – Pelican Mall AVM, Kovid-19 salgınına karşı hayata geçirdiği önlemler dolayısıyla RoyalCert Türkiye tarafından verilen "Güvenli Alan Belgesi-S.A.F.E Kovid-19" sertifikasını almaya hak kazandı.

RoyalCert Türkiye'nin açıklamasına göre, şirket ile Pelican Mall arasında Kovid-19 salgını kapsamında alınan önlemlerin tescil edilmesi adına iş birliği gerçekleştirildi.

İş birliği kapsamında, Pelican Mall, Kovid-19'a karşı aldığı tedbirlerin RoyalCert tarafından denetlenmesiyle "Güvenli Alan Belgesi-S.A.F.E Kovid-19" almaya hak kazandı.

Pelican Mall AVM'nin salgına karşı aldığı önlemlerin tescil edildiği sertifika, alışveriş merkezinde düzenlenen törenle takdim edildi.

– "Belge, ziyaretçi sayısını ve ciroyu artıracak"

Törende açıklamalarda bulunan Pelican Mall AVM Genel Müdürü Belda Göksu, AVM içerisinde 1,5 metrelik sosyal mesafe kuralı, maske ve HES kodu uygulamasıyla beraber ziyaretçilerin ateş ölçümünün yapıldığını, tüm yüzeylerin periyodik ve sık olarak dezenfekte edildiğini anlattı.

Göksu, "Yönetim olarak aldığımız tedbirlerin ziyaretçilerimiz üzerinde olumlu bir etki sağladığını ve AVM'ye gitme isteğini uyandırdığını düşünüyoruz. Hafta içi yapılan saat kısıtlamaları, hafta sonu yapılan sokağa çıkma yasakları, kafe ve restoranların kapalı olması ziyaretçilerin AVM'ye giriş sayılarını oldukça etkilemektedir. Bu kapsamda, ziyaretçi sayılarında yüzde 40'a varan düşüşler yaşanmaktadır." açıklamasında bulundu.

AVM yönetimi olarak kendilerinin ve mağazalarının salgından ekonomik açıdan oldukça etkilediğini ve etkilemeye devam ettiğini kaydeden Göksu, şu ifadeleri kullandı:

"RoyalCert'in verdiği Güvenli Alan Belgesi'nin sahibi olmak, Kovid-19 salgınına karşı tüm önlemleri maksimum seviyede aldığımızı ve ziyaretçilerimize güvenli alanlar oluşturma çabamızın başarılı sonuçlandığını göstermektedir. AVM'ye ziyaretçi girişini olumlu yönde etkileyeceğini düşünmekteyiz. Artan ziyaretçi girişiyle birlikte cirosal anlamda da artışlar yaşanacaktır."