Rusya, Çin, İran ve Pakistan'dan ortak Afganistan açıklaması

İSLAMABAD (AA) – Rusya, Çin, İran ve Pakistan'ın Afganistan özel temsilcileri yaptıkları ortak açıklamada Afganistan'daki tüm taraflar arasında yapılacak müzakerelerin ülkedeki uzlaşmayı gerçekleştirecek tek yol olduğuna inandıklarını belirtti.

Moskova'da hazırlanan ve 4 ülkenin resmi dillerinde yayımlanan açıklamada, katılımcı ülkelerin Afgan halkının geleceği ve kalkınma yolunda alacağı kararları destekledikleri yinelendi.

Afganistan'da ayrı ayrı cumhurbaşkanlığını ilan eden Eşref Gani ve Abdullah Abdullah arasındaki anlaşmanın olumlu karşılandığı belirtilen açıklamada, "Dört ülkenin temsilcileri Afganların önderliğinde ve Afganlar tarafından yürütülecek barış ve uzlaşı sürecini destekleyecektir. Temsilciler kapsayıcı Afganistan içi müzakerelerin ülkede uzlaşmayı sağlamanın ve çatışmaları sonlandırmanın tek yolu olduğuna inanmaktadır." ifadeleri kullanıldı.

Taliban'ın da aralarında bulunduğu tüm siyasi ve etnik grupları Afganistan içi müzakerelere başlamaya çağıran dört ülke, ülkede barışın kısa sürede sağlanması için çalışacaklarını belirtti.

– "Yabancı askerler sorumlu bir şekilde çekilmeli"

Afganistan'daki yabancı askerlerin çekilme sürecini de dikkatle takip edeceklerini vurgulayan temsilciler, "Yabancı güçler düzenli ve sorumlu bir şekilde çekilmeli. Böylelikle Afganistan'daki geçiş süreci istikrarlı bir şekilde gerçekleşecektir." açıklamasında bulundu.

Çatışmaların tarafı olmuş mahkumların serbest bırakılması sürecinin de desteklendiği ifade edilen açıklamada, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres'in yaptığı ateşkes çağrısının da desteklendiği kaydedildi.

Benzer Haber:  "İran'ın Türkiye'ye test kiti gönderdiği" iddiası asılsız çıktı

Uluslararası kamuoyunu Afganistan'da bulunan ve bölge ülkelerine saldıran terör örgütleri ile ülkedeki uyuşturucu madde üretimine karşı harekete geçmeye çağıran 4 ülkenin temsilcileri, Afganistan'ın yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadelesine de uluslararası toplumun destek vermesi çağrısında bulundu.

Açıklamayı yapan ülkeler Afgan mültecilerin ülkelerine dönmesi için de uluslararası kamuoyunu destek vermeye çağırırken Afganistan konusunda birlikte çalışmaya devam edeceklerini duyurdu.

#Canlı: Sağlık Bakanı Koca, Sancaktepe Prof. Dr. Feriha Öz Acil Durum Hastanesi’nin açılış töreninde konuşuyor https://www.pscp.tv/w/1ynJOplbWoWxR

#Canlı: Sancaktepe Prof. Dr. Feriha Öz Acil Durum Hastanesi’nin açılış töreni https://www.pscp.tv/w/1ynJOplbWoWxR

#Canlı: TBMM Başkanı Şentop, TBMM’de gündeme ilişkin açıklamalarda bulunuyor https://www.pscp.tv/w/1DXxyeqPrlyxM

#Canlı: Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, normalleşme süreci çerçevesinde Fatih Camii’nde hutbe irad edip, cuma namazı kıldırıyor. https://www.pscp.tv/w/1ZkKzLYaaBZJv

#Canlı: TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Hacı Bayram Veli Camii'nde cuma namazına katılıyor. https://www.pscp.tv/w/1YqJDEZYMzkxV

Kovid-19 salgınında günlük can kayıplarının yeniden artmaya başladığı İran'da son 24 saatte 50 kişi hayatını kaybetti.

Etiketler: