Cts. Tem 20th, 2019

Rusya ve Mozambik arasında askeri işbirliğini güçlendirme kararı

MAPUTO (AA) – Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ve Mozambik'in askeri alandaki işbirliğini güçlendirme kararı aldığını söyledi.
Lavrov, Afrika turu kapsamında Mozambik'i ziyaret ederek, başkent Maputo'da Mozambikli mevkidaşı Jose Pacheco ile bir araya geldi.
İkili görüşme sonrası basın mensuplarına açıklama yapan Lavrov, Mozambik ile askeri alanda işbirliğini güçlendirme kararı aldıklarını ve ekonomik ilişkilerin ilerletilmesi için çalışmalara başladıklarını belirtti.
Lavrov, iki ülke arasında geçen yıl kurulan askeri işbirliği çalışma grubuna ilişkin, "Askeri alandaki işbirliğimiz göz önüne alındığında, çalışma grubunun askeri alanda işbirliğinin güçlendirilmesine yardım edeceğini görebiliyoruz." diye konuştu.
Rusya ve Mozambik'in terörle savaşa karşı ortak bir duruş sergilediğini söyleyen Lavrov, terör tehdidinin bölgedeki çok sayıdaki ülke için problem olmayı sürdürdüğünü ifade etti.
Lavrov ayrıca, ticari ilişkilerin büyümesi için hükümetler arası ekonomi ve ticaret komisyonu kurulması kararı aldıklarını kaydetti.
Rusya ve Mozambik arasında geçen yıl ocak ayında askeri işbirliği anlaşması imzalanmıştı. Anlaşma Rusya'nın Mozambik'e silah ve askeri mühimmat satmasını da öngörüyordu.
Afrika turu kapsamında Angola, Namibya ve Mozambik'i ziyaret eden Lavrov'un yarın Etiyopya'ya gitmesi bekleniyor.

  • Rusya, Kore için ABD ve Çin işbirliğinden yana
  • MOSKOVA (AA) – Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya, Çin ve ABD'nin yakın bir diyalog kurması halinde Kore Yarımadası'ndaki problemlerin başarılı bir şekilde çözülebileceğini söyledi.
    Lavrov, Çinli mevkidaşı Wang Yi ile Soçi'de yaptığı görüşmeden

  • Türkiye ve Rusya meclisleri arasında ortak komisyon kurulacak
  • ANTALYA (AA) – TBMM Başkanı Binali Yıldırım ile Rusya Devlet Duması Başkanı Vyaçeslav Volodin arasında gerçekleşen ikili görüşmede, iki ülkenin meclisi arasında üst düzey ortak komisyon kurulması için mutabakata varıldığı ve bugün taraflar arasında iyi niyet beyanı protokolü imzalandığı bildirildi.
    Yıldırım ile Volodin arasında Avrasya Meclis Başkanları 3. Toplantısı kapsamında önceki gün Antalya Kaya