Rusya’da “Dünya Kudüs Günü” dolayısıyla program düzenlendi

MOSKOVA (AA) – Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar, Başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız, egemen ve coğrafi bütünlüğe sahip bir Filistin devletinin bir an önce kurulmasını istediklerini belirterek, "Bunu bir tercih olarak değil mecburiyet olarak görüyoruz." ifadesini kullandı.

Samsar, başkent Moskova’da Rusya Müftüler Konseyinin çevrim içi düzenlediği "Dünya Kudüs Günü" programına video mesajla katıldı.

Mesajında, Kudüs’ün üç semavi din için kutsal ve tarihi statüye sahip bir şehir olduğunu hatırlatan Samsar, üç tek tanrılı dinin mensuplarının Kudüs’te aynı anda ibadetlerini yerine getirdiğine dikkati çekti.

Samsar, Kudüs’ün barış içinde bir arada yaşama kültürünün somutlaştığı bir atmosferi bulunduğunu belirterek, “Kudüs ve Harem-i Şerif’in kutsiyeti ve tarihi statüsünün muhafazası hayati öneme haizdir. Kudüs’ün statüsüne ilişkin tek taraflı ve keyfi kararlara karşı olduğumuzu her platformda ifade ediyoruz ve etmeye devam edeceğiz." ifadesini kullandı.

– "Filistin’in bağımsızlığını kazanması tarihi zorunluluk"

Türkiye’nin Filistin meselesine yaklaşımının tüm tarafların malumu olduğunu vurgulayan Samsar, “Yerleşik Birleşmiş Milletler parametrelerini ve Arap Barış Girişimi’ni de esas alan, 1967 sınırları temelinde başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız, egemen ve coğrafi bütünlüğe sahip bir Filistin devletinin bir an önce kurulmasını istiyoruz. Bunu bir tercih olarak değil mecburiyet olarak görüyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Benzer Haber:  AB'den İsrail'e gayrimeşru ilhak uyarısı

Samsar, Filistin halkına uluslararası desteğin her geçen gün artmakta olduğunu memnuniyetle gözlemlediklerini vurgulayarak, "Esasen Filistin’in bağımsızlığını kazanması tarihi, vicdani ve beşeri bir zorunluluk, uluslararası toplumun Filistin halkına bir borcudur.” dedi.

Büyükelçi Samsar, Türkiye'nin bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Kudüs davası ve Filistin meselesinin en güçlü savunucusu olmayı sürdüreceğini kaydetti.

Sağlık Bakanı Koca: "İyileşen sayısı 120 bini geçti.Yoğun bakım desteğine ihtiyaç azalmaya devam ediyor. Başarı, 83 milyonun gösterdiği uyumun sonucu"

Son 24 saatte 1321 kişinin daha iyileşmesiyle Kovid-19 tedavisi tamamlananların sayısı 120 bin 15 oldu.

Türkiye'de son 24 saatte 987 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu, 29 kişi hayatını kaybetti, toplam vaka sayısı 157 bin 814, can kaybı 4 bin 369 oldu.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said ile telefonda görüştü.

Erdoğan-Said görüşmesinde Kovid-19 ile mücadele başta olmak üzere ikili ilişkiler ve bölgesel meseleler ele alındı.

İngiltere'de Kovid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı son 24 saatte 121 artışla 36 bin 914'e yükseldi.

Etiketler: