Rüyasını gerçekleştirdiği tatil köyünde yöre gençlerine istihdam sağlıyor

ARTVİN (AA) – Şavşat’a 25 kilometre mesafedeki 2 bin 100 rakımlı Pınarlı köyünde yaşayan Elif Yaşar, Tarım ve Orman Bakanlığının Kırsal Kalkınma Projelerinden yararlanarak en büyük hayali olan tatil köyünü kurdu.

Geçen yıl hizmete giren işletmesinde toplam 50 yataklı 25 bungalov ile hizmet veren Yaşar, konuklarına köy sakinlerinden aldığı doğal ürünlerle yöresel yemekler servis ediyor. Köyündeki gençlere istihdam imkanı sağlayan 40 yaşındaki Yaşar, işletmesini büyütmeyi planlıyor.

Yaşar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, etrafı dağlarla ve ormanlarla çevrili, enfes bir doğanın içerisinde yer alan Balık Gölü’nde 5 yıldır işlettiği restoranda yöresel yemekler, ızgara ve çay servisi yaptığını anlattı. Yaşar, müşterilerinin kendisini sürekli konaklama merkezi açması konusunda teşvik ettiğini belirtti.

Yaşar, köyünde bungalov tipi evlerden oluşan tatil köyü yapmayı hayal ettiğini dile getirerek, şöyle devam etti:

“Bir gün rüyamda ahşap evlerden oluşan tatil köyünü kurduğumu gördüm. Onun heyecanıyla uyandım. Ertesi gün eşimle Tarım ve Orman İl Müdürlüğüne giderek devletimizin bu tür yatırımlara vermiş olduğu teşviklerden yararlanmak istediğimi söyledim. Gerekli müracaatı yaptım ve Bakanlığın Kırsal Kalkınma Projeleri’nden yararlandım. Projem onayladı ve yüzde 50 hibe kredisiyle toplam 50 yataklı 25 bungalov tipi evimizi yaptık.”

4 milyon liraya mal olan tesisini 2019’da hizmete açtığını ifade eden Yaşar, doğayla iç içe olan tatil köyünde çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırladıklarını, ilk yılları olmasına rağmen geçen sene yüzde 70 oranında doluluğa ulaştıklarını aktardı.

“Pandemi nedeniyle gerekli her türlü tedbiri aldık”

Yaşar, bu yıl Kovid-19 salgını nedeniyle sezonu biraz daha geç açtıklarına işaret ederek, yaz tatilini tesislerinde geçirmek isteyenlerin 6 ay öncesinden rezervasyon yaptırdıklarını, bu sezon tam kapasiteyle çalışacaklarına inandığını söyledi.

Salgın dolayısıyla gerekli tüm tedbirleri aldıklarına dikkati çeken Yaşar, misafirlerin gönül rahatlığıyla güzel ve sağlıklı bir tatil geçirmeleri için ellerinden gelen en iyi hizmeti vermeye çalışacaklarını belirtti.

Yaşar, tatil köyünde 8 kişiye iş imkanı sağlamanın gururunu yaşadığını dile getirerek, “Tesisimde köyümüzün gençlerini çalıştırıyorum. Ailece bizler de çalışıyoruz. Bu tesisi kurmamda eşimin ve ailemin maddi ve manevi çok büyük katkıları oldu.” dedi.

“Devletimizin ve hükümetimizin birçok alanda hibe destekli projeleri var”

Tesisinde doğal yöresel yemekler pişirmeyi tercih ettiğini anlatan Yaşar, “Yayladan sabah taze sütümüzü alıyoruz. Köylümüzün ürettiği peynir, yoğurt, balı, yağı ve yumurtaları alıyoruz. Kuymak, gevrek yapıyoruz. Hem köylümüz kazanıyor hem de misafirlerimize organik yemek ve kahvaltı sunmuş oluyoruz. Konuklarımız da bu organik ve doğal beslenmeden son derece memnun oluyor.” diye konuştu.

Yaşar, gelecek yıllarda işini daha da büyütmek ve daha çok köylüye istihdam sağlamak istediğine değinerek, “Kendi işini kurmak isteyen kadınlara buradan tavsiyede bulunmak istiyorum. Kadınlar istediği her şeyi başarabilirler, kendilerine güvensinler ve asla pes etmesinler. Hayallerinizin üstüne yürüyün ve korkmayın. Devletimizin ve hükümetimizin birçok alanda hibe destekli projeleri var. Bunlardan sizler de yararlanarak işinizi kurabilirsiniz.” dedi.

“Sakin şehir” unvanlı Şavşat’ın doğal güzellikleriyle dikkati çektiğini vurgulayan Yaşar, “Şavşat, ilimiz turizminde söz sahibi bir ilçemizdir. Her mevsim bütün doğal güzellikleri içerisinde barından bir yer burası. İlçemize gelen ziyaretçiler, burayı İsviçre’ye çok benzetiyor. Birçok insan bu güzelliğe hayran kalıyor ve çok mutlu oluyorlar. ‘Burası İsviçre mi, biz Alplere mi geldik?’ diyorlar. Köyümüzün hemen üzerindeki dağların eteklerinde birçok irili ufaklı göl var. Yüzen adalar var. Bu bölge gezi rotasının ortasında bulunuyor. Bu bölgenin çok daha fazla tanınmasını istiyorum.” sözlerine yer verdi.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ANKARA (AA) – Bireysel sulama sistemlerine yönelik yatırımlar da kırsal kalkınma destekleri kapsamında desteklenecek yatırımlar arasına eklendi.

Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımlar ve Kırsal Ekonomik Altyapı Yatırımlarının Desteklenmesine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Değişiklikle, karar kapsamına bireysel sulama sistemlerine yönelik yatırımlar da eklendi. Böylece, bu yatırımlar da kırsal kalkınma desteklerinden yararlandırılacak.

Bireysel sulama sistemlerine yönelik yatırımlara da hibeye esas proje tutarı üst limitinin yüzde 50’sine kadar hibe yoluyla destek verilecek.

Karara göre, yatırım konularına ilişkin usul ve esaslar, bireysel sulama sistemlerine yönelik yatırımlar hakkında çıkarılan tebliğlerle belirlenecek. Söz konusu yatırım konusunun uygulanacağı iller de tebliğle tespit edilecek.

ANKARA (AA) – Üretici birlikleri ve aile işletmelerinin üretim kapasitesinin artırılması, yaşam kalitesinin iyileştirilmesi ve nüfusun kırsalda tutundurulması amacıyla yürütülen Kırsal Kalkınma Programı’na 2021 yılı için 6 milyar 39 milyon lira ödenek ayrıldı.

AA muhabirinin, 2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi’nden derlediği bilgiye göre, Kırsal Kalkınma Programı kapsamında sağlanan desteklerle oluşturulan istihdam 2021’de 100 bin kişiye, 2022’de 101 bin 500 kişiye ve 2023’te 102 bin kişiye ulaşacak.

Koordinasyonunu Tarım ve Orman Bakanlığının yürüttüğü program kapsamında kırsal kalkınma için, 2021’de 6 milyar 39 milyon lira, 2022’de 6 milyar 434 milyon lira ve 2023’te 6 milyar 829 milyon lira ayrılacak.

Programla, sürdürülebilir kırsal kalkınma anlayışıyla, üretici birlikleri ve aile işletmelerinin üretim kapasitesinin ve kırsal iş gücünün istihdam edilebilirliğinin artırılması, yaşam kalitesinin iyileştirilmesi, yoksullukla mücadeleyle kırsal toplumun düzenli ve yeterli gelir imkanlarına kavuşturularak refah düzeyinin artırılması ve nüfusun kırsalda tutundurulması amaçlanıyor.

Bakanlık, kırsal kalkınma faaliyetleri kapsamında, tarımsal amaçlı kooperatiflerin kullandıkları kredi borçlarının yapılandırılması, Kırsal Alanda Sosyal Destek Projesi, borç yapılandırma ve Kırsal Kalkınma Planı’nın uygulama, koordinasyon, izleme ve değerlendirme yapısı faaliyetlerini yürütüyor.

Kırsal kalkınma alanında sağlanan destekler

Öte yandan, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından, Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Destekleme Programı kapsamında geçmiş dönemde kırsal alanda gelir düzeyinin yükseltilmesi ile alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması amacıyla çeşitli alanlardaki yatırımlara yüzde 50 hibe desteği sağlandı.

Bu çerçevede 2006-2020 yıllarında, belirlenen alanlarda 4,1 milyar lira hibe desteği yapıldı. Ayrıca modern sulama sistemlerinin desteklenmesi maksadıyla verilen yaklaşık 625 milyon liralık hibeyle bu rakam 4 milyar 725 milyon liraya ulaştı.

Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Programı’nda 2016-2018 yıllarında 47 bin 775 projeye toplam 1,43 milyar lira hibe desteği sağlandı.

Pilot uygulama olarak başlatılan Kırsal Kalkınmada Uzman Eller Projesi kapsamında da İzmir, Düzce, Mardin ve Amasya’da 100 kişiye 100’er bin lira hibe verildi.

Kırsal Kalkınma Programı kapsamında son 10 yılda 16 bin 500 proje için sözleşme imzalandı. Bu projelere 4,3 milyar lira hibe desteği ödendi.