Pts. May 27th, 2019

Sadakataşı'ndan Arakanlılara ramazan yardımı

İSTANBUL (AA) – Sadakataşı Derneği, 'e sığınan Arakanlılara ramazan yardım ıyaptı.

Sadakataşı Derneği'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, dernek Bangladeş'te bulunan Arakanlı mülteci kamplarında yardım faaliyetlerini sürdürüyor.

Bangladeş'e sığınarak zor şartlar altında Cox’s Bazar bölgesindeki mülteci kamplarında hayatlarını sürdüren Arakanlı Müslümanlara, Sadakataşı Derneği tarafından ramazan yardımları ulaştırıldı. Sadakataşı ekibi, Cox’s Bazar’da bulunan mülteci kamplarında yaşayan 3 bin aileye pirinç, şeker, yağ, tavuk ve tuzdan oluşan ramazan kumanyası dağıtımı gerçekleştirdi.

Arakanlı mülteci kamplarında yaşayan 400, yetimhanede ise 100 çocuğa bayramlık kıyafet hediye edilirken ramazan mutluluklarına ortak olundu. Ayrıca Arakanlı kadınlara 100 dikiş makinesi dağıtımı yapılarak ev ekonomilerine katkıda bulunmaları ve iş sahibi olmaları sağlanacak. Yerel ulaşım aracı olan toplamda 30 rikşa, Arakanlıların hizmetine verilerek mülteci ailelerin geçimlerini sağlaması hedeflendi.

Yardım faaliyetlerinin devamında Sadakataşı ramazan ekibi yetimhane ziyareti gerçekleştirdi. Burada 300 kumanya ve 100 bayramlık dağıtımı gerçekleştirilirken 400 kişiye iftar verildi. Ayrıca 6 rikşa yetimhaneye bağışlandı.

Sadakataşı ramazan ekibi Türkiye’deki yardımsever Müslümanların zekatlarını Arakanlı mültecilere ulaştırdı. 300 mülteci aileye 50 avro zekat yardımı yapıldı.

Bölgede bulunan Sadakataşı Ramazan ekibi, Arakanlı mülteci kamplarını ziyaret ederken 8 su kuyusunun açılışını gerçekleştirdi. Dernek geçtiğimiz yıl içerisinde Bangladeş’te 149 su kuyusunun hizmete açarken, kuyular bölgenin en büyük sorunu olan hijyen ve salgın hastalıkların çözümü için büyük katkı sağlıyor.

Sadakataşı Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Murat Kantarcı, yaptığı açıklamada, "Bölgede kurulduğumuz yıldan itibaren yardım çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Cox’s Bazaar’da bulunan mülteci ailelere ve yetimlere Ramazan yardımları ulaştırdık. Zor şartlar altında yaşayan yaklaşık 25 bin kişi bu yardımlardan faydalanacak. Arakanlı mülteci kamplarına Ramazan ayı içerisinde yardım ulaştırmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Ramazan sevincini ihtiyaç sahipleriyle birlikte yaşamak için yardım çağrısında bulunan Sadakataşı Derneği, kumanya bedelini 120 lira, bayramlık bedelini 125 lira, fitre bedelini 23 lira, iftar bedelini ise 20 lira olarak belirledi.

  • Sadakataşı'ndan Arakanlı mültecilere yetimhane

  • – Bangladeş’in Cox’s Bazaar bölgesinde Arakanlı 100 mültecinin barınacağı, yatakhane, derslik, yemekhane, mutfak ve kütüphaneden oluşacak yetimhanenin temeli törenle atıldı

  • Cansuyu Derneğinden Arakanlı muhtaçlara yardım
  • İSTANBUL (AA) – Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, ramazan organizasyonu kapsamında Bangladeş'teki Arakanlı muhtaçlara hayırseverlerin yardımlarını ulaştırdı.
    Dernekten yapılan açıklamaya göre, Türkiye'de ve dünyanın birçok bölgesinde ramazan yardımları devam ediyor.
    Son olarak Bangladeş'teki kamplarına yardım ulaştırıldı, iftar sofraları kuruldu, gıda yardımında bulunuldu.
    Açıklamada görüşlerine yer verilen Cansuyu Derneği Arakan Koordinatörü Bayram Numan Köksal, kamplardaki faaliyetlerinin