Pts. Ağu 19th, 2019

Safra kesesinden 311 taş çıktı

– Antalya’da, safra kesesindeki 311 taş ameliyatla alınan kadın sağlığına kavuştu

ANTALYA (AA) – Antalya'da, şeker hastası 66 yaşındaki kadının safra kesesinden 311 taş çıkarıldı.

Kumluca ilçesinde yaşayan Durkadın Hoyrazlı'nın, rutin kontrol için gittiği özel bir hastanede çekilen ultrasonunda, safra kesesinde taş olduğu tespit edildi.

Hoyrazlı'nın iki saat süren ameliyatı sırasında, safra kesesinden 311 taş çıkarıldı.

Operasyonu yapan genel cerrahi uzmanı Ramazan Sarıbay, hastanın şeker hastalığı nedeniyle kontrol amacıyla hastaneye başvurduğunu belirterek, "Hastanın yaşı, mevcut rahatsızlığı ve taşların küçük olması nedeniyle safra kanalına düşerek tıkanıklık riski oluşturmaması için ameliyat önerdik. Başarılı geçen ameliyat sonrası hastamız sağlığına kavuştu, kendisini taburcu ettik." dedi.

Hoyrazlı ise bugüne kadar safra kesesiyle ilgili bir rahatsızlık yaşamadığını, diyabet hastası olduğu için rutin kontrol sırasında doktorunun sorunu fark ettiğini dile getirerek, "Taşları gördüğümde çok şaşırdım, şimdi sağlıklıyım, doktoruma teşekkür ediyorum." diye konuştu.

  • Hastanın safra kesesinden yaklaşık 450 taş çıktı
  • ERZİNCAN (AA) – Erzincan’da karın ağrısı şikayetiyle hastaneye giden 74 yaşındaki Zeynep Dağ’ın safra kesesinden ameliyatla yaklaşık 450 adet taş çıkarıldı.
    Zeynep Dağ, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesine karın ağrısı şikayetiyle başvurdu.
    Yapılan tetkiklerde kadının safra kesesinde çok sayıda taş olduğu tespit edildi.
    Ameliyata alınan Dağ’ın safra kesesinden en küçüğü 2, en büyüğü