Sağ kolu ve bacağı aşırı titreyen genç, beyin piliyle hayata tutundu

ANTALYA (AA) – Antalya'da bisikletle geçirdiği trafik kazası sonrası beyninde meydana gelen hasar nedeniyle sağ eli ve sağ bacağında aşırı titreme oluşan 20 yaşındaki Aşır Dalmış, beynine yerleştirilen pil ile hayata yeniden "merhaba" dedi.

Yaklaşık 5 yıl önce bisiklet sürerken trafik kazası geçiren ve beyninin sol tarafındaki hasar nedeniyle vücudunda aşırı derece titreme oluşan Dalmış, 5 yılda 5 beyin ameliyatı geçirdi.

Bu sürede herhangi bir iyileşme gözlenmeyen Dalmış'a, beyin pili takılması kararlaştırıldı.

Yaklaşık 2 ay önce Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tanju Uçar, Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sibel Özkaynak ve ekibi tarafından ameliyata alınan Dalmış'ın beynine elektrot yerleştirildi.

Ameliyatın ardından yüzde 80 oranında iyileşme gösterdiği bildirilen Dalmış, Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde beyin pili takılan 50'nci hasta oldu.

Dalmış, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal'ın, ameliyatı gerçekleştiren Uçar ve Özkaynak birlikte düzenlediği basın toplantısına katıldı.

Ameliyattan önce çok zor durumda olduğunu dile getiren Aşır Dalmış, "Yazı yazamıyordum, yemek yiyemiyordum. Şimdi hemen hemen hepsini rahatlıkla yapıyorum, kendim yiyorum, kendimi ifade edebiliyorum. Ameliyattan sonra çok daha iyi oldum." dedi.

Babası Ersin Dalmış da oğlunun beyin pili takılmadan önce sağ kolu ve sağ bacağının 30 santim oynadığını, merdivenlere çıkamadığını, tuvalete gitmekte bile zorlandığını söyledi.

Oğlunun altıncı ameliyattan sonra sağlığına kavuştuğunu anlatan Dalmış, "2 ayda inanamayacağımız bir seviyeye geldi, ilerleyen zamanlarda daha da iyi olacağını umut ediyoruz." diye konuştu.

– Yaklaşık 8 saatlik ameliyatla sağlığına kavuştu

Prof. Dr. Tanju Uçar da birtakım hareket bozuklukları, epilepsi, parkinson, kontrolsüz hareketsizlik gibi rahatsızlıklarda beyin pili uygulamasını gerçekleştirdiklerini söyledi.

Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde de 2015 yılından bu yana beyin pili uygulamasını yaptıklarını anlatan Uçar, iyi bir ekip kurduklarını ve 50'nci hastayı beyin pili uygulaması ile sağlığına kavuşturduklarını kaydetti.

Bu operasyonun her hastaya uygulanmadığını dile getiren Uçar, şunları söyledi:

"Uzun bir süreç. İlk işimiz doğru hastayı seçmek, ikinci işimiz hastanın üzerinde çalışmak. Yani elektrotu yerleştirdiğimiz nokta beyinde çok küçük bir nokta, hem sağda hem de solda var. Doğru bir şekilde bu noktaya ulaşıp, etrafa zarar vermeden elektrot beynin içine yerleştiriliyor. Hastaların büyük bir kısmı uyanık olarak yapılıyor. Onlarla konuşuyoruz, sohbet ediyoruz. Her yaptığımız hareketten sonra test ediyoruz, doğru bir noktada mıyız, doğru yere mi gidiyoruz, bakıyoruz."

Uçar, Dalmış'ın ameliyatının da yaklaşık 8 saat sürdüğünü belirtti.

Parkinson gibi bazı hastalıklarda hastaya beyin pilini yerleştirdikten hemen sonra iyileşme görüldüğünü ancak bu tür titreme vakalarında iyileşmenin süre aldığını aktaran Uçar, iyileşmenin aylar içerisinde gerçekleştiğini kaydetti.

Türkiye'nin her yerinden hasta kabul ettiklerini dile getiren Uçar, uygulamanın pahalı bir işlem olduğunu ancak SGK tarafından ödendiğini söyledi.

– "Başarılı bir sonuç elde ettik"

Prof. Dr. Sibel Özkaynak da Aşır Dalmış'ın kendilerine geldiğinde hayatını sürdüremeyecek durumda olduğunu belirtti.

Dalmış'ın rahatsızlığının ilaçla tedavisinin mümkün olmadığını vurgulayan Özkaynak, tedavi seçenekleri arasında beyin pili takılmasının doğru bir yaklaşım olduğunu ifade etti. Özkaynak, "Beyin pili ile istemsiz hareketleri önledik. Başarılı bir sonuç elde ettik." şeklinde konuştu.

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal da hastanede hemen hemen her alanda önemli ve başarılı işlere imza atıldığını kaydetti.

Beyin pili uygulamasının da başarılı bir şekilde gerçekleştirildiğini ve merkezde 50'nci vakaya ulaşıldığını belirten Ünal, ülke genelinde bu sayıya ulaşan merkez sayısının çok az olduğunu ifade etti.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mısır’la diplomatik temasların başlamasına ilişkin, “Mısır halkı bizimle ters düşmez.” dedi.
  • Galatasaray Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz, hem pandemi döneminde hem sözleşme yenilerken maaşında yaptığı indirimlerle Fernando Muslera’nın gerçek bir kaptan gibi davrandığını söyledi.
  • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Milorad Dodik ve Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi üyelerini resmi törenle karşıladı.
  • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Ford Otosan Gelecek Vizyon Toplantısı’nda konuştu.
  • Azerbaycan ordusunun tatbikatında, Türk yapımı Bayraktar SİHA’lar da kullanıldı.
  • Kastamonu’da çilek üretimine başlayan Filiz Çevikoğlu, ürünlerini de Malezya’ya göndermeyi planlıyor.
  • TFF 1. Lig ekiplerinden Menemenspor’un teknik direktörü Ümit Karan, Süper Lig’in son dönemde çok gergin geçtiğini, ne zaman, kimin lider olacağını söylemenin kolay olmadığı şampiyonluk yarışında Galatasaray’ın tecrübesiyle öne çıktığını belirtti.
  • Hatay’ın Hassa ilçesinde “Yılancı Mustafa” olarak tanınan Mustafa Göktürk, Amanos Dağları’nın eteklerindeki kırsal mahallelerde evlere giren yılanları, ucu çengelli bir demir ve plastik maşayla yakalayarak doğaya bırakıyor.

Antalya’nın Muratpaşa ilçesindeki bir villada, aynı aileden 4 kişi, silahla vurulmuş halde ölü bulundu. Villada inceleme yapan polis ekipleri, Mustafa Gider’in (40) babası, annesi ve kız kardeşini pompalı tüfekle vurduktan sonra intihar ettiğini belirledi.

KONYA (AA) – Konya, Afyonkarahisar, Aksaray ve Karaman’da, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında kullanıma kapatılan birçok iş yeri ve mekan, normalleşme süreciyle yeniden açıldı.

Seyahat kısıtlamasının kalkması ve bazı işletmelerin açılması dolayısıyla Konya’da işlek cadde ve sokaklarda hareketlilik yeniden başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı normalleşme adımları kapsamında kafe, restoran gibi işletmelerin de açılmasıyla şehrin birçok noktasında hareketlilik yaşandı.

https://youtu.be/CpMiM7ZPrvA

Çok sayıda sürücü yollara çıkarken, işe gitmek isteyen vatandaşlar da toplu taşıma araçlarında yoğunluk oluşturdu. Sokağa çıkanların maske takarak sosyal mesafe kuralına riayet ettikleri görüldü.

Bazı işletmelerin önünde kuyruklar oluştu. İşletmeler müşterilerinin ateşini ölçerken, polis ekipleri de dışarıya maskesiz çıkılmaması konusunda sık sık uyarı yaptı.

– Afyonkarahisar

Afyonkarahisar’da Kovid-19 tedbirleri kapsamında geçici olarak kapatılan lokanta, restoran, kafe, pastane, kıraathane, kahvehane ve çay bahçeleri gibi işletmeler yeniden açıldı.

Kentte, normalleşme süreciyle beraber İçişleri Bakanlığınca 81 il valiliğine gönderilen genelge kapsamında, yiyecek içecek işletmeleri, bugünden itibaren yeniden müşteri kabul etmeye başladı.

Birçok iş yeri dezenfekte edilirken işletmeler, sosyal mesafeye göre masa düzenine riayet ederek el dezenfektanı ve kullan-at tarzı malzemeler kullandı. Öte yandan işletmelerde personeller, maske ve eldiven kullanımına dikkat etti. Bazı işletmelere gelen müşteriler ateşi ölçülerek kabul edildi.

Afyonkarahisar Kafeciler ve Restorancılar Derneği Başkan Yardımcısı Eren Alan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentteki bütün restoran ve kafelerin, açılış öncesi gerekli hazırlıkları yaptığını söyledi.

İşletmelerin yaklaşık 2,5 aydan beri kapalı olduğunu dile getiren Alan, şöyle konuştu:

“Detaylı temizliklerimizi ve dezenfektanlarımızı yaptık. Yine hizmetimiz sırasında genelgede yer alan tek kullanımlık malzemelerimizi tedarik ettik. Ayrıca, Afyonkarahisar’daki bütün işletmelerde personellerin eğitimleri yapılarak, kıyafetleri ve maskeleriyle çalışma koşulları sağlandı. Müşterilerimiz belirlenen kurallara uygun olarak işletmelerimize gelebilirler ve gönül rahatlığıyla hizmetlerini alabilirler.”

Kır Bahçesi İşletmecisi Sait Nazım Doğru da normalleşme sürecinde bütün hazırlıklarını tamamladıklarını ve çocuk oyun alanı gibi ortak kullanım alanlarını kaldırdıklarını aktardı.

Açık havada sosyal mesafeye dikkat edilerek bugünden itibaren misafir kabul etmeye başladıklarına değinen Doğru, personele gereken eğitimin verildiğini ve siparişlere göre hazırlanan yöresel ürünlerin, hijyenik şartlarda yapıldığını ifade etti.

– Aksaray

Aksaray’da, Kovid-19 tedbirleri kapsamında kullanıma kapatılan birçok iş yeri ve mekan, normalleşme süreciyle yeniden açıldı.

Faaliyetleri geçici süreliğine durdurulan/kısıtlanan lokanta, restoran, kafe, pastane, kıraathane, kahvehane, çay bahçesi, dernek lokalleri (iskambil, okey, tavla oyunları ve nargile satışları ile doğrudan temasa neden olacak şekilde dans ve oyun amacıyla yapılan canlı müzik faaliyetleri hariç olmak üzere) bugün itibarıyla belirlenen kurallar dahilinde saat 22.00’ye kadar hizmet verecek.

Lokanta işletmecisi Osman Karabıyık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, işletmelerinin Kovid-19 tedbirleri kapsamında uzun süredir kapalı olduğunu söyledi.

Bugün itibarıyla başlatılan normalleşme süreci kapsamında, sosyal mesafe kurallarına uyarak işletmesini açtığını belirten Karabıyık, “Lokantamızın dezenfekte işlemlerini yaptırdık. Temizlik işleri titizlikle yapıldı. Personel olarak azami şekilde pandemi kurallarına uyuyoruz. Maskelerimizi hiç çıkartmıyoruz. Sandalyelerimizin arasında 60 santimetre, masalarımızın arasında 1,5 metre mesafe koyduk. Sabah saatlerinden itibaren yoğun bir şekilde işlerimize devam ediyoruz.” diye konuştu.

– Karaman

Karaman’da kent merkezindeki çay ocakları, kahvehaneler ve lokanta gibi işletmeler, kapılarını tekrar müşterilerine açtı. İşletmeler kurallara uyulması konusunda müşterilerini uyarıyor.

Döner salonu işleten Ali Rıza Divleli, uzun sürenin ardından iş yerini açmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Tüm kurallara uyarak hizmet vermeye başladıklarını ifade eden Divleli, ülkenin Kovid-19 salgınından en kısa sürede kurtulması temennisinde bulundu.