Çar. Tem 24th, 2019

Saklı cennet “Miraşe Yaylası” göz kamaştırıyor

– Taşlıçay ilçesindeki yayla, sarp kayalıklar arasındaki mağarası, yemyeşil alan üzerindeki gölü ve coşkuyla akan şelalesiyle keşfedilmeyi bekliyor

(AA) – 'nın Taşlıçay ilçesinde doğal güzellikleriyle büyüleyen Miraşe Yaylası, gölü, mağarası ve coşkuyla akan şelalesiyle ziyaretçilerini bekliyor.

İlçe merkezine 30 kilometre uzaklıktaki Kağnılı köyünde bulunan yayla, sarp kayalıklar arasındaki mağarası, yemyeşil alan üzerindeki gölü ve coşkuyla akan şelalesiyle doyumsuz güzellikler sunuyor.

Yayladaki hayvanların su ihtiyacını karşıladığı ve içinde serinlediği göl, yabani ördekler için de yaşam alanı durumunda.

Köy sakinlerinden Hasan Karahan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaylanın ortasında sarkıt bulunan mağaranın tarihi bir yer olduğunu, bölgenin şelale ve gölüyle ayrı bir görünüme sahip bulunduğunu söyledi.

Yaylada bulunan güzelliklerin keşfedilmesi gerektiğini ifade eden Karahan, şöyle konuştu:

"Havaların soğuk olduğu ilkbahar ve sonbahar aylarında biz mağaraya 400 küçükbaş ve 100 büyükbaş hayvan bırakıyoruz. Mağaranın içerisinde bir direk var biz 20 yıl önce direğin altını kırdık. Mağaranın duvarında eski bir yazı var ve biz okuyamadığımız için ne anlama geldiğini bilmiyoruz. Buranın keşfedilmesini ve turistlerin gelmesini bekliyoruz. Mağaranın önünden çay geçiyor. Her taraf yemyeşil ve herkesi buranın güzelliklerini görmesi için yaylaya davet ediyoruz."

Yaylanın güzelliklerini görmek için bölgeyi ziyaret eden gençlerden Emirhan Açar ise burada havanın serin ve oldukça güzel olduğunu, şelaleyi çok beğendiklerini dile getirdi.

Yaylada bulunan göl, mağara ve şelaleyi gezdiklerini aktaran Açar, "Daha önce de 2 defa buraya gelmiştim. Arkadaşlarımla vakit geçiriyoruz. Annemle köyde tatil yapıyoruz ve her gelişimde şelaleyi ziyaret ediyoruz. Okullar tatil olduğu için buraya geldik ve bol bol fotoğraf çektik. Aynı zamanda piknik de yapıyoruz." diye konuştu.

 • Ağrı'da itfaiyecilerin “buz sarkıtları” mesaisi sürüyor
 • AĞRI (AA) – Son yılların en sert ve çetin kış mevsiminin yaşandığı Ağrı'da, itfaiyenin iki ay önce oluşturduğu buz kırma timi, çatılardaki buz sarkıtlarını temizlemeye devam ediyor.
  Ağrı Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü, kentte etkili olan kar yağışının ardından, çatılardaki kar kütlelerinin erimesiyle oluşan buz sarkıtlarına karşı ekip kurdu.
  Kentin ana caddeleri başta olmak üzere mahalle aralarındaki yüksek

 • Ağrılı öğrenciler kasiyersiz “Dürüst Manav”da alışveriş yapıyor
 • AĞRI (AA) – Ağrı'da bir okulda öğrencilere dürüstlük ve güvenirlik kazandırmak amacıyla oluşturulan ve kasiyer bulunmayan "Dürüst Manav"da alış veriş yapan öğrenciler, kumbaraya para atıp istediği meyveyi alıyor.
  İl Milli Eğitim Müdürlüğü, beslenme dostu okul ve değerler eğitimi projeleri kapsamında Mustafa Kemal Atatürk İlkokulunda öğrencilere "Dürüst Manav" oluşturdu.
  Okul idaresi, öğretmen ve kantincinin öğrencilere güvendiğini göstermek için