Salgından etkilenen mikro ve küçük işletmelere 5 milyar liralık destek programında ilk ödemeler başladı

ANKARA(AA) – Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Başkanı Hasan Basri Kurt, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından etkilenen imalat sektörü ve bu sektörü tamamlayıcı alanlardaki mikro ve küçük ölçekli işletmelere verilen desteklere ilişkin, AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Salgın nedeniyle özellikle geçen yılın başlarında büyük bir bilinmezliğin yaşandığını, bazı sektörlerde işlerin tıkandığını ifade eden Kurt, yeniliğe, dijitalleşmeye açık ve teknoloji odaklı çalışma prensibini yakalamış işletmelerin söz konusu dönemden daha az etkilendiğini kaydetti.

Kurt, KOSGEB’in girişimcilere ve KOBİ’lere yıllık yaklaşık 2 milyar lira devlet kaynaklı destek sağladığını vurgulayarak, söz konusu desteğin Kovid-19 salgını döneminde hiçbir şekilde aksamadığını anlattı.

KOSGEB’in, salgın öncesi bürokrasinin azaltılması ve dijitalleşme kapsamında bütün sistemlerini internet ortamına taşıdığının altını çizen Kurt, “2020 yılında bize ayrılan bütçenin yüzde 15 üzerine çıkarak desteklerimizi KOBİ’lere ulaştırdık. Bu yıl da benzer performans ortaya koymak için gayret gösteriyoruz.” diye konuştu.

“Türkiye kriz sonrası döneme diğer ülkelere göre daha çabuk adapte oluyor”

Kurt, şu an gündemlerinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın salgından etkilenen imalatçı mikro ve küçük işletmelere yönelik açıkladığı 5 milyar liralık destek paketinin bulunduğunu anımsatarak, şunları kaydetti:

“Birinci fazda ihtiyacın belirlenmesi ve desteğin daha zor durumda olana gitmesini amaçlamıştık. Burada öncelikli hedef kitlemiz 2019’dan 2020’ye geçiş sürecinde yüzde 25’lik ciro kaybı yaşayanlar ve buna rağmen personelini işten çıkartmamış olanlardı. Ayrıca daha önce işe devam kredisi veya KOSGEB’den girişimcilik kredisi kullanmamış olanları gözettik. 5 milyar liralık destek paketinin ilk ödemelerine 30 Haziran itibarıyla başladık.”

Kurt, ikinci fazda ise az da olsa ciro kaybı yaşayanları da sisteme dahil ettiklerine dikkati çekerek, “Burada, işe devam kredisi veya KOSGEB girişimcilik kredisi kullanmış olanları da kapsama aldık. İlk fazda şartları taşımayanlar da yeniden başvuru yapabilecek. Bu programdaki temel amacımız, salgın sonrası işletmelerimizin bir çıkış sağlayabilmeleri. Türkiye kriz sonrası döneme diğer ülkelere göre daha çabuk adapte oluyor. Bizim odaklandığımız nokta, salgın sonrası hızlı bir tempoyla iş hayatının yüksek enerjisine kavuşmasını sağlamak.” ifadesini kullandı.

“Salgın sonrası ortaya çıkan fırsatları değerlendirmemiz gerekiyor”

Salgın sürecinde dünyanın üretimi tek bir bölgeye konumlandırdığını, bunun da her şeyi alt üst ettiğini anlatan Kurt, Çin’in buna iyi bir örnek olduğunu belirtti. Kurt, bu noktada imalat sektöründe pratik davranan bir ülke olarak Türkiye için yeni alanlar ve fırsatlar doğduğuna işaret ederek, bu fırsatların salgın sonrası hızlıca değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Fırsatların değerlendirilmesinde kendilerine düşen görevi bildiklerini ve buna göre hareket ettiklerini dile getiren Kurt, “Biz de Türkiye’nin büyük çaplı ihracat yapan şirketlerini tedarik konusunda besleyen küçük ve mikro ölçekli işletmelerin ayakta kalmalarını destekliyoruz. Nasıl ki küçük bir çark büyük bir makinayı işler hale getiriyorsa KOSGEB de yerinde ve etkin destekleme mekanizmalarıyla KOBİ’lerin yanında olmayı sürdürüyor.” değerlendirmesinde bulundu.

İkinci faz başvuruları sürüyor

Salgından etkilenen İmalatçı Mikro ve Küçük İşletmeler Hızlı Destek Programı’nın birinci fazına ilişkin başvurular 3-21 Mayıs arasında alındı. Şartların kolaylaştırıldığı ikinci faz başvuruları, 21 Haziran’da başladı. Mikro ve küçük ölçekli işletmeler, 9 Temmuz’a kadar “www.turkiye.gov.tr” internet adresinden programa başvuru yapabilecek.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – AA muhabirinin Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerinden derlediği bilgilere göre, Türkiye’nin ihracatı geçen ay 2020’nin aynı dönemine kıyasla yüzde 10,2 artarak 16 milyar 413 milyon 409 bin dolara çıktı.

Türkiye, temmuz ayında değer bazında en fazla ihracat artışını İspanya’ya gerçekleştirdi.

İspanya’ya yapılan ihracat temmuz ayında geçen yılın aynı dönemine göre, 153 milyon 281 bin dolar artarak 750 milyon 353 bin dolara çıktı.Bu dönemde miktar bazında ihracat artışında İspanya’yı İtalya, Yunanistan, Polonya ve Birleşik Arap Emirlikleri izledi.

Temmuz ayında Türkiye’nin dış satımı İtalya’ya 150 milyon 491 bin dolar artışla 737 milyon 409 bin dolara, Yunanistan’a 104 milyon 641 bin dolar yükselerek 261 milyon 210 bin dolara, Polonya’ya 104 milyon 529 bin dolar artarak 386 milyon 503 bin dolara, Birleşik Arap Emirliklerine 96 milyon 990 bin dolar artışla 229 milyon dolara çıktı.

Söz konusu dönemde İspanya’ya en fazla ihracat gerçekleştiren sektör hazır giyim ve konfeksiyon oldu.

Hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün İspanya’ya dış satımı temmuz ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,5 artarak 268 milyon 460 bin dolara yükseldi.

Ülkeye en fazla ihracat bu dönemde İstanbul’dan gerçekleşti. İstanbullu şirketlerin İspanya’ya dış satımı temmuz ayında yüzde 42,9 yükselerek 380 milyon 303 bin dolara ulaştı.

Değer bazında en fazla azalış Suudi Arabistan’da

Verilere göre, Türkiye’nin dış satımında temmuz ayında geçen yılın aynı dönemine göre en fazla azalış Suudi Arabistan’a gerçekleşti.

Suudi Arabistan’a yapılan ihracat, 243 milyon 834 bin dolar azalarak 12 milyon 974 bin dolara geriledi.

Söz konusu dönemde Türkiye’nin ihracatı Fransa’ya 126 milyon 669 bin dolar azalışla 531 milyon 743 bin dolara, Norveç’e 61 milyon 407 bin dolar gerileyerek 41 milyon 65 bin dolara, Litvanya’ya 16 milyon 728 bin dolar azalarak 24 milyon 402 bin dolara, Katar’a 16 milyon 177 bin dolar azalışla 68 milyon 123 bin dolara indi.

-En fazla ihracat Almanya’ya

Türkiye, temmuz ayında en fazla dış satımı Almanya’ya gerçekleştirdi.

Almanya’yı, Birleşik Krallık, ABD, İspanya, İtalya izledi.

Değer bazında en fazla ihracat artışında zirvede bulunan İspanya ve İtalya, en fazla ihracat gerçekleştirilen ülke kategorisinde de ilk 5’te yer almayı başardı. Bu dönemde Türkiye Almanya’ya 1 milyar 326 milyon 328 bin dolar, Birleşik Krallık’a 941 milyon 236 bin dolar, ABD’ye 909 milyon 239 bin dolar tutarında ihracat gerçekleştirdi.

İSTANBUL (AA) – AA muhabirinin Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerinden derlediği bilgilere göre, Türkiye’nin ihracatı geçen ay 2020’nin aynı dönemine kıyasla yüzde 10,2 artarak 16 milyar 413 milyon 409 bin dolara çıktı.

Türkiye’nin dış satımında temmuz ayında değer bazında en fazla ihracat artışını geçen yılın aynı dönemine göre İstanbullu şirketler gerçekleştirdi.

Geçen yılın temmuz ayında 5 milyar 998 milyon 202 bin dolar olan İstanbullu şirketlerin dış satımı bu yılın aynı döneminde 785 milyon 759 bin dolar artarak 6 milyar 783 milyon 962 bin dolara ulaştı.

İstanbullu şirketler, böylece dünyanın 212 noktasına ürünlerini ulaştırdı.

İstanbul’un Türkiye’nin temmuz ayı ihracatında gerçekleştirdiği toplam ihracattaki pay ise yüzde 41,3 oldu.

Değer bazında ihracat artışında İstanbul’u Kocaeli, Hatay, İzmir ve Çorum takip etti. Temmuz ayında Kocaeli’nin ihracatı 407 milyon 873 bin dolar artarak 1 milyar 347 milyon 855 bin dolara, Hatay’ın ihracatı 90 milyon 997 bin dolar yükselerek 296 milyon 135 bin dolara, İzmir’in ihracatı 68 milyon 806 bin dolar artışla 939 milyon 574 bin dolara, Çorum’un ihracatı 62 milyon 396 bin dolar artarak 80 milyon 521 bin dolara ulaştı.

İller bazında en fazla ihracatı İstanbul, Kocaeli, İzmir, Bursa, Gaziantep gerçekleştirdi. Böylece temmuz ayında en fazla ihracatı gerçekleştiren iller değer bazında da en fazla artışı kaydedenler listesindeki ilk 5’te yer alan İstanbul, Kocaeli ve İzmir oldu.

Bu dönemde Bursalı şirketler, 927 milyon 893 bin dolar, Gaziantep’li şirketler de 733 milyon 379 bin dolar tutarında dış satım gerçekleştirdi.

İstanbul’un ihracatında aslan payı hazır giyim ve konfeksiyonun

İstanbullu şirketlerin temmuz ayı ihracatında aslan payını hazır giyim ve konfeksiyon sektörü aldı. Söz konusu sektörde faaliyet gösteren İstanbullu şirketler, geçen ay 1 milyar 149 milyon 296 bin dolarlık dış satım gerçekleştirdi. Sektör, böylece İstanbul’dan yapılan ihracatta liderliğini korudu.

Bu sektörü, 931 milyon 432 bin dolarla kimyevi maddeler ve mamulleri, 889 milyon 84 bin dolarla çelik, 548 milyon 178 bin dolarla otomotiv endüstrisi, 518 milyon 103 bin dolarla elektrik-elektronik sektörleri izledi.

En fazla ihracat Almanya’ya gerçekleşti

İstanbullu şirketler en fazla dış satımı Almanya’ya yaptı.

İstanbul’dan temmuz ayında Almanya’ya 586 milyon 588 bin dolar tutarında ihracat gerçekleşti.

Almanya’yı 388 milyon 391 bin dolarla Birleşik Krallık, 380 milyon 303 bin dolarla İspanya, 361 milyon 805 bin dolarla ABD, 273 milyon 212 bin dolarla İtalya izledi.