Samsun'da “Bir Komşuna da Sen Sahip Çık” kampanyası

SAMSUN (AA) – Samsun'da, Tekkeköy Belediyesince başlatılan "Bir Komşuna da Sen Sahip Çık" kampanyasıyla gönüllüler, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle mağduriyet yaşayanlara yardım yapıyor.

Tekkeköy Belediyesince, koronavirüs salgını nedeniyle işine ara verilen veya işlerinde düşüş yaşadığı için sıkıntılı günler geçiren ailelere destek amacıyla, sosyal medya aracılığıyla kampanya başlatıldı.

Bu kapsamda, gönüllülerin yardımlarıyla alınan gıda paketleri, belediye ekiplerince ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırılıyor.

Belediye Başkanı Hasan Togar, düzenlediği basın toplantısında, koronavirüs salgını nedeniyle dünyanın sıkıntı bir süreçten geçtiğini söyledi.

Sıkıntıların paylaşılması gerektiğini dile getiren Togar, "Sıkıntılı günler geçiren vatandaşlarımızın bir nebze de olsa ihtiyacını karşılamayı arzuladık. Bu, sadece gıda değil. Her türlü ihtiyacını karşılamak istiyoruz. Nakdi yardımlarla insanlarımızın çocuklarının bez ve süt parası, ev kirası gibi giderlerini de karşılamayı hedefliyoruz." dedi.

Kampanyaya yurt dışından da gönüllülerin katıldığını belirten Togar, şunları kaydetti:

"Gönüllülerimiz bize belediye irtibat numaraları veya sosyal medya üzerinden ulaşabilir. Sadece Samsun'daki insanlarımızın değil, farklı illerden ihtiyaç sahiplerinin de sıkıntılarını gidermek istiyoruz. Bazı vatandaşlarımız, bildiği ailelere kendisi yardım ediyor ve bize fotoğraflarını gönderiyor. Bazıları da nakdi yardım gönderiyor. Bununla gıda paketleri hazırlıyoruz. Önemli olan herkesin küçük de olsa bir katkısının olması. Sosyal medya sayesinde on binlerce insan bize ulaşmış durumda."

Togar, kampanya kapsamında yüzlerce aileye destek olduklarını bildirdi.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Cengiz Holding, iştiraki Eti Bakır AŞ'nin Samsun tesisinde diamonyum fosfat (DAP) gübresi üretmeye hazırlanıyor.

Holdingden yapılan açıklamaya göre, Cengiz Holding, Türkiye'nin ilk ve tek izabe tesisi Eti Bakır AŞ'nin Samsun işletmesinde bakır üretimine entegre bir gübre tesisinin yatırımına başlıyor. Tamamlandığında 250 bin ton DAP gübresi üretecek tesisin, 100 milyon dolarlık ithalatın önünü kesmesi hedefleniyor.

Cengiz Holding 1,5 milyar TL'lik yatırımla hayata geçirmeyi planladığı söz konusu yatırımı, 2025 yılında tamamlamayı öngörüyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Eti Bakır Genel Müdür Yardımcısı Asım Akbaş, yeni yatırımla Eti Bakır'ın Samsun'daki tesisinde yan ürün olarak bulunan sülfürik asidin ekonomiye kazandırılacağını belirterek, şunları kaydetti:

"Katot bakır üretimi sonucu ortaya çıkan sülfürik asidi katma değeri yüksek ürüne dönüştürmenin en rantabl şekli gübreye çevirmek. Türkiye bugün fosforik asit ve gübre türevleri ihtiyacını büyük ölçüde ithalat yoluyla karşılıyor. Türkiye'nin bu alandaki ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurarak önemli bir yatırıma imza atacağız.

İstihdamın artmasına da destek verecek bu yatırım, cari açığın azaltılmasına her yıl 100 milyon dolarlık katkı sağlayacak. Tesis, yılda 250 bin ton DAP gübresi üretecek, yeni yatırımla Cengiz Holding'in DAP gübre üretimi 625 bin tona ulaşacak."

– Eti Bakır'ın toplam gübre üretimi 1,2 milyon tonun üstüne çıkacak

Verilen bilgiye göre, Türkiye'deki bakır ihtiyacının yüzde 20'sini tek başına karşılayan Eti Bakır'ın Samsun'daki izabe tesisinde flaş fırın teknolojisi kullanılarak yüzde 99,99 saflıkta elektrolitik bakır üretiliyor.

Katot bakır üretimi sonucu ortaya çıkan sülfürik asit ve baca gazı arıtma sisteminde elde edilen amonyum sülfat çözeltisinin değerlendirilmesi amacıyla kurulan yeni gübre tesisinde ise sülfürik asit ve amonyağın reaksiyonu sonucu kristalize amonyum sülfat elde edilecek.

Eti Bakır'ın Samsun'da halihazırda bulunan gübre tesisi yılda 600 bin ton kristalize amonyum sülfat gübre üretme kapasitesine sahip bulunurken, yeni yatırımın tamamlanmasıyla Eti Bakır'ın toplam gübre üretimi 1,2 milyon tonun üstüne çıkacak.

ANKARA (AA) – Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Batı ve Orta Karadeniz’de devam eden gök gürültülü sağanağın, Kastamonu’nun kuzeyi ile Sinop ve Samsun çevrelerinde geceden itibaren etkisini artırarak yarın öğleye kadar yerel kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.

Sel, su baskını, yıldırım, heyelan, kuvvetli rüzgar ve ulaşımda aksama gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.