Samsung'dan mobilde sürdürülebilirlik hamlesi “Galaxy for the Planet”

İSTANBUL (AA) – Samsung Electronics tarafından duyurulan ve gücünü Samsung'un Mobil İletişim Birimi'nin etki alanı, inovasyon ve açık iş birliğinden alan sürdürülebilirlik platformu Galaxy for the Planet (Gezegenimiz için Galaxy), Samsung'un tüm birimlerinde somut iklim adımları atılmasını teşvik edecek.

Şirket açıklamasına göre,Samsung, Galaxy ürünlerinin üretiminden atık haline geldiği aşamaya kadar tüm süreç boyunca çevresel ayak izini azaltmak ve kaynakların tükenmesini engellemek için 2025 yılına kadar ulaşılması gereken hedefler dizisini belirledi.

Samsung, sürdürülebilir uygulamaların üretimin her aşamasına entegre edilmesinin, çevresel etkiyi en aza indirmek ve dünyadaki yerel topluluklar ve yenilikçi nesiller için daha iyi bir gelecek inşa edilmesinde büyük öneme sahip olduğu görüşünde. Samsung, öncelikli hedeflerine ulaşmak amacıyla 2025 yılına kadar çalışmaya devam ederken 2025 yılı sonrasında ortaya çıkabilecek yeni zorluklara karşı taahhütlerinde şu değişiklikleri yapmayı amaçlıyor.

Samsung daha döngüsel bir ekonomiyi desteklemek amacıyla, ürünlerinde yeni, inovatif ve çevre dostu malzemeler kullanıyor. Samsung, 2025 yılına kadar yeni üretilecek tüm ürünlerde geri dönüştürülmüş malzeme kullanma hedefiyle dayanıklılık, güç ve estetiği de göz önünde bulundurarak çeşitli geri dönüştürülmüş malzemeleri ürünlerinde kullanacak. Samsung, 2025 yılına kadar ürün ambalajlarında tek kullanımlık plastiklerin kullanımının tamamen terk edilmesi için çalışıyor. Bu kapsamda gereksiz yere kullanılan geleneksel cihaz ambalaj kaynaklarının ve malzemelerinin azaltılması, terk edilmesi veya bunların yerine çevre dostu çözümlerin kullanılması hedefleniyor.

Marka, enerji verimliliğini artırırken güç tüketimini düşüren enerji tasarrufu teknolojisine öncelik veriyor. Bu kapsamda Samsung, tüm akıllı telefon şarj cihazlarında bekleme halinde güç tüketimini 0,02 vata düşürmeyi başarmış ve bu sayede bu şarj cihazları mobil cihaz endüstrisindeki en fazla enerji verimliliği sağlayan şarj cihazlarına dahil olmuştu. Bu aşama geçildikten sonraysa Samsung 2025 yılına kadar akıllı telefon şarj cihazlarında bekleme halinde güç tüketimini 0,005 vata düşürmek ve daha sonra nihai olarak sıfırlamak üzere çalışmalarına devam ediyor.

– "Daha iyi bir gelecek sağlayan çözümler yaratma hedefiyle hareket ediyoruz"

Samsung, 2025 yılına kadar tüm atıkların çöp sahasına ulaşmasını engelleme hedefiyle mobil çalışma sahalarından çıkan atık miktarını en aza indiriyor. Samsung ayrıca ürün yaşam döngüsünü optimize ederek, ürün tasarım süreçlerini iyileştirerek ve Galaxy İleri Dönüşüm, Certified Re-Newed ve Trade-In programları gibi girişimler yoluyla e-atıkları küresel olarak azaltmak için çalışacak. Ayrıca, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları'nın başarılmasına yönelik çalışmaları hızlandırmak için oynadığı rolün kapsamını genişletmek ve iklim krizine yeni çözüm yolları bulmak için çaba göstermeye devam edecek. Samsung kaydettiği ilerlemeyi şeffaf bir biçimde raporlama, endüstri paydaşları ve ortaklarıyla sürdürülebilirlik yolculuğunda bir arada çalışma konusunda da kararlılık gösteriyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Samsung Electronics Başkanı ve Mobil İletişim Birimi Başkanı TM Roh, "Herkesin gelecek nesiller için gezegenimizi korumak üzere yenilikçi çözümlerin sağlanmasında oynayabileceği bir rol olduğunu düşünüyoruz. Şirketimizin büyüklüğü, dünya genelindeki etki alanımız ve tüm Galaxy ekosisteminin kapsamı ölçüsünde çaba göstermemiz gerektiğinin farkındayız. Galaxy for the Planet, daha sürdürülebilir bir dünya inşa etmek için çıktığımız yolculukta attığımız önemli bir adım. Bunu da yaptığımız diğer her şeyde olduğu gibi açıklık, şeffaflık ve iş birliğiyle sürdüreceğiz." ifadelerini kullandı.

Samsung Electronics Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Mobil İletişim Pazarlama Bölümü Başkanı Stephanie Choi ise "Samsung olarak insanlar ve gezegen için daha iyi bir gelecek sağlayan çözümler yaratma hedefiyle hareket ediyoruz. Ancak bunu tek başımıza yapamayacağımızın farkındayız çünkü gezegen için hep birlikte mücadele etmek bir rekabet meselesi değil. Yaptığımız her şeyi iş birliği temelinde yapmaya çalışıyor; farklı sektörler, endüstriler ve pazarlardan stratejik ortaklarla yaptığımız iş birlikleri, olumlu etkiyi dünya çapında ölçeklendirmemizi sağlayarak daha sürdürülebilir bir geleceğe ulaşma yolunda bize destek oluyor." değerlendirmesinde bulundu.

Samsung'un ürünleri, güç tasarruflu yarı iletken yongalar, sürdürülebilir paketleme, enerji tasarrufu teknolojisi ve eski cihazların ileri dönüşümü dahil, tüm yaşam döngüleri boyunca çevresel etkinin en aza indirilmesine yönelik olarak özenle tasarlanıyor.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL(AA) – Samsung, en son Micro LED teknolojisini CJ ENM’nin dünyaca ünlü dizi ve film içerikleriyle bir araya getirerek, hızla büyümeye devam eden sanal prodüksiyon pazarına yenilikler getirmek amacıyla yeni adımlar atıyor.

Samsung'dan yapılan açıklamaya göre, bu iş birliği ile birlikte Samsung en yeni ekran teknolojisine sahip The Wall ürününü CJ ENM’nin bu yılın sonunda Kore’nin Paju kentinde açılması planlanan sanal televizyon ve film prodüksiyon stüdyosu için tedarik edecek.

Bu özel sanal prodüksiyon stüdyosu, The Wall’un sınır tanımayan LED teknolojisinin desteğiyle video içerik üretimi ve sanal prodüksiyon çözümlerinde yepyeni imkanların önünü açacak. Ana ekran, 20 metre çapında ve yedi metreyi aşan yüksekliğe sahip olacak, oval şekilde kurulacak ve içeriklerin üretilmesinde adeta sonsuz bir zemin oluşturacak.

Söz konusu sanal prodüksiyon stüdyosu, gerçek zamanlı sanal ortamlar oluşturmak üzere LED ekranlar ve bunlara bağlı kameralar kullanacak. Bu çözüm sayesinde film yapımcılarının kamerayı canlı çekim ortamında istedikleri açıdan görmelerine yardımcı olurken, zamandan tasarruf sağlayacak ve görüntü birleştirme ve sahada çekim nedeniyle oluşan maliyetleri düşürecek.

The Wall'un modüler teknolojisi, yaratıcıların kendi ihtiyaçlarına göre ortam düzenleyebilmesine yardımcı olurken, tavan enstalasyonu, dışbükey veya içbükey tasarım gibi, stüdyo iç mekanının tasarımına göre değişebilen birçok kurulum opsiyonu sunuyor.

Micro LED teknolojisine sahip 2021 model The Wall ürünü, ultra derin siyahlar ve geniş görüntüleme açılarıyla görsel ifadenin sınırlarını genişletirken, film yapımcılarına ve içerik üreticilerine vizyonlarını tam anlamıyla hayata geçirebilecekleri en ideal çerçeveyi sunuyor. Modüler ekranlar, hassas renk ifadesi, HDR10+, sinema LED görüntü kalitesi teknolojisi ve prodüksiyon merkezlerine göre optimize edilmiş çerçeve hızları sayesinde stüdyolar için ideal çözümler sunan The Wall'un modüler yüzeyine, standart LED ekranların görüntülenmesiyle ilgili genel bir sorun olan hareli görünümün en aza indirilmesi için yeni bir kaplama tipi uygulanıyor.

– 16K değerine kadar yüksek çözünürlüğü destekliyor

The Wall’un dev ekranı, 1.000 inç üzerindeki büyüklüğüyle, canlı renkler sunarken 16K değerine kadar yüksek çözünürlüğü destekleyen detaylara sahip içerikleri oynatabiliyor. 2021 modeline yeni eklenen stüdyo prodüksiyonuna özel çerçeve hızları, yapımcıların 23.976, 29.97 ve 59.94Hz hızlarında içerik oynatmasını sağlayarak, en çok kullanılan kamera çerçeve hızlarıyla uyum sağlayabilen akıcı videolar oluşturulmasına imkan sunuyor. Frame Rate Sync teknolojisi ise gerçeğe en yakın görüntüler elde edilmesi için ekrandaki kesintileri en aza indiriyor. Toza ve kirlenmeye karşı incelikle tasarlanan LED koruyucu filmlerin yanında, uzaktan kumanda ve renk değişimi gibi kolay kullanım sunan çözümleriyle The Wall ürünü her türlü ortamda kolay yönetim sağlamak üzere geliştirildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Samsung Electronics Görsel Ekranlar Bölümü Başkanı Jong-hee Han, projeden dolayı heyecan duyduklarını belirterek, “Samsung'un en ileri ekran teknolojilerinin kullanıldığı sanal bir prodüksiyon stüdyosu oluşturmak için CJ ENM ile iş birliği yapmaktan heyecan duyuyoruz. Bu ortaklıkla birlikte Samsung, yeni nesil içerik üretimi için en uygun ortamı sunan yenilikçi ürünler ve çözümler sunma konusundaki kararlılığıyla sektörde yeni bir sanal prodüksiyon girişimi başlatıyor.” ifadelerini kullandı.

CJ ENM CEO’su Ho-sung Kang ise şu değerlendirmelerde bulundu:

“Samsung ile yaptığımız stratejik ortaklık sayesinde CJ ENM, yeni nesil içerikte bir çekim merkezi olma yönünde ilerleyebilecek. CJ ENM olarak önümüzdeki beş yıl boyunca eğlence içerikleri için 4,4 milyar dolar yatırım yapıyor, dünyanın önde gelen eğlence şirketlerinden biri olma hedefimiz doğrultusunda dünyanın bir numaralı prodüksiyon stüdyosunun oluşturulmasına öncülük ediyoruz."

İSTANBUL (AA) – Samsung Electronics, Galaxy S21 akıllı telefon serisinde (Galaxy S21, Galaxy S21+ ve Galaxy S21 Ultra) One UI 4 Beta programının başladığını duyurdu.

Samsung'dan yapılan açıklamaya göre, Galaxy S21 akıllı telefon serisi için başlayan One UI 4 Beta programına katılan kullanıcılar, yeni ve geliştirilmiş kullanıcı arayüzünün incelemesini yaparak sürümün nihai versiyonu resmi olarak piyasaya sürülmeden önce geri bildirim gönderebiliyor.

Samsung, Galaxy S21 akıllı telefon serisinde (Galaxy S21, Galaxy S21+ ve Galaxy S21 Ultra) One UI 4 Beta programının başladığını duyurdu. Android 12 işletim sistemi (OS) tabanlı bir arayüz olan One UI 4, kullanıcılara mobil deneyimlerinde birçok açıdan denetim sunan yeni ve daha gelişmiş özelleştirme ve gizlilik özellikleri sunuyor.

One UI 4 Beta programı, kullanıcılara One UI 4'ün yükseltilmiş özelliklerini resmi olarak piyasaya sürülmesinden önce deneme imkanı sağlıyor. Samsung Galaxy S21 Serisi cihazları olan belirli bölgelerdeki kullanıcılar cihazlarındaki Samsung Members uygulaması üzerinden beta programına kayıt yaptırabiliyor. Katılımcılar, One UI 4'ün tasarımını ve yeni özelliklerinin ön izlemesini yaparak geri bildirim gönderebiliyor. Samsung, bu yıl piyasaya süreceği nihai ve optimize edilmiş güncelleme öncesinde, One UI 4 kullanıcı deneyimine son halini vermek için beta programından topladığı bilgileri kullanacak.

– Deneyimleri kullanıcılar tasarlıyor

Samsung'un One UI 4 kullanıcı arayüzü, basitleştirilmiş ve akıcı etkileşim sunan temiz ve zarif tasarımıyla Galaxy akıllı telefonlar için bütüncül bir mobil deneyim sağlıyor. One UI 4 Beta katılımcıları, kendileri için ideal mobil deneyimi tasarlamalarına olanak tanıyan kapsamlı özelleştirme yeteneklerini ve gizlilik kontrollerini deneyimleyebiliyor. Bu sayede katılımcılar kişisel ihtiyaçlarına uyum sağlayabilen ve kendilerini ifade etmelerine olanak tanıyan bir deneyim yaşıyor.

– Her aşamada özelleştirme imkanı sunuyor

One UI 4 sayesinde kullanıcılara her aşamada özelleştirme seçenekleri de sunuluyor. Zengin tema seçenekleriyle kullanıcılar ana ekran, simgeler, bildirimler, duvar kağıdı gibi birçok unsur için yapılandırma araçlarına erişebiliyor, cihazlarının görünümü ve işlevselliği üzerinde diledikleri ayarları uygulayabiliyor. Yeniden tasarlanan ve iyileştirilen widget'lar da birçok noktada kapsamlı özelleştirme imkanı sağlıyor. Kullanıcılar ayrıca daha geniş bir emoji yelpazesine tek bir noktadan kolayca erişebiliyor ve daha zengin iletişim deneyimlerinin keyfine varmak için seçenekler arasında zahmetsizce dolaşabiliyor.

– Gelişmiş gizlilik ve koruma işlevleri

Yeni One UI 4 arayüzü ayrıca, ayarlarının nasıl özelleştirildiğini ve daha kişiselleştirilmiş bir mobil deneyim için verilerinin tam olarak nasıl kullanıldığını kullanıcıların daha kolay anlamasına olanak tanıyan gelişmiş gizlilik ve koruma işlevleri de sunuyor. Kullanıcılar uygulamaların kamera ve mikrofon kullanımı izinleriyle ilgili aldıkları uyarılar sayesinde, erişim vermek istemedikleri durumlarda izinleri anında devre dışı bırakabiliyor. One UI 4 ayrıca Android 12'nin izin seçeneklerinin kapsamını da genişletiyor ve kullanıcıların yalnızca son 24 saat değil, son yedi gündeki izin geçmişlerini görüntülemelerini sağlıyor. Bu arada kullanıcılar hem izinlerinin hem de uygulamalarının mevcut veri kullanım miktarını görüntüleyebiliyor.