SANKO Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu'ndan üniversitelilere tavsiyeler:

İSTANBUL (AA) – SANKO Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, hayali olmayanın hedefinin olamayacağını belirterek, "Mutlaka hedefiniz olmalı. Hedefi olmayanın başarılı olması söz konusu dahi değildir." ifadesini kullandı.

SANKO Holding'den yapılan açıklamaya göre, Konukoğlu, Gaziantep Üniversitesi Mühendislik Topluluğu tarafından düzenlenen 4'üncü Kariyer Zirvesi’nin açılışında konuştu.

Zirveye, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Metin Bedir ve Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Günal da katıldı.

Açıklamaya göre, zirvede konuşan SANKO Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, holding olarak Türkiye için her türlü fedakarlığı yapmaya hazır olduklarını belirterek, "Herkes ülkesi için elinden geleni yapmalı. Türkiye, sıkıntılı bir süreçten geçiyor. Hepimiz taşın altına elimizi koymalıyız. Huzur ve güven çok önemli. Huzurun olmadığı yerde sanayi de olmaz, ticaret de…" değerlendirmesinde bulundu.

Kariyer zirvelerinin, Türkiye'de son yıllarda çok önemli işveren-iş arayan buluşması haline geldiğine dikkati çeken Konukoğlu, "Buralarda yapılan konuşmalardan alacağınız birer kelime dahi, ufkunuzu açacaktır. Konuşmacıları can kulağı ile dinleyin, sorun, aradığınız yanıtı alana kadar ısrar edin." ifadelerini kullandı.

İş yaşamına başlayışı ve işinde başarılı olmasına ilişkin kesitler sunan Konukoğlu, 60 yıla yaklaşan iş hayatında birçok ödül aldığını ancak Gaziantep Üniversitesi Senatosu'nun takdim ettiği fahri doktora unvanının kendisi için çok özel anlamı bulunduğunu kaydetti.

– "Sorunun kaynağı olmayın, çözümün merkezi olun"

Abdulkadir Konukoğlu, üniversite öğrencilerine "kulaklarınıza küpe olsun" diyerek, kendilerine hayat boyu yararlı olacağına inandığı şu önerilerde bulundu:

"Dürüst olun, dürüstlükten ayrılmayın. İşin hilesinin dürüstlük olduğunu unutmayın.
İş görüşmesine giderken mutlaka temiz, düzgün bir kıyafet giyerek, saç-sakal tıraşı olarak gidin. Pahalı kıyafet giyin demiyorum; temiz, ütülü kıyafet giyin.
Görüşmeye girdiğinizde saygılı davranın, 'otur' denilmezse oturmayın. Sorulara net yanıtlar verin. Maaş konuşmayın. Hakkınız olanın mutlaka verileceğini bilin. İşe girdiğinizde 'ben mühendisim, ben 4 yıllık üniversite mezunuyum' diye kendinizi kasmayın. Mütevazı olun, sizden yaşça büyük ve iş yerinin kıdemlilerine ağabey, abla diye hitap edin ve empati kurun.

İşletmede çalışıyorsanız ilkokul mezunu da olsa ustadan öğreneceğiniz çok bilgi olduğunu unutmayın. Öğrenmeye aç olun. Ustanın yanında 'ben mühendisim' diye burnunuzdan kıl aldırmazsanız işin püf noktasını öğrenemezsiniz. İşi eve taşımayın. İş, evin kapısının dışında kalmalı.
Yükseköğrenim ile birlikte mutlaka en az bir yabancı dil öğrenin. Bir dil bir insan, iki dil iki insan demektir. Yabancı dili mümkünse ana vatanında kalarak geliştirin.
Her zaman yukarıya bakın, yukarılara tırmananlar nasıl başarılı olmuş, onu öğrenmeye bakın. Ama hep yukarıya bakıp sizden daha iyi durumda olanları görünce moraliniz bozulabilir. O zaman aşağıya bakın, sizin sahip olduklarınıza sahip olamayanlara bakıp şükredin. Gerçekçi olun ama her zaman konulara pozitif, olumlu bakış açısı ile yaklaşın. Hayali olmayanın hedefi olmaz. Mutlaka hedefiniz olmalı. Hedefi olmayanın başarılı olması söz konusu dahi değildir. Hedef uzanıldığında sahip olunan, ne kadar çaba gösterilirse gösterilsin ulaşılamayan olmamalı.
Büyük hedef belirleyip tüm zamanı ona erişmek için kullanacağınıza, zamanla büyüyen yeni hedeflerle yol alın.
Hiçbir zaman pes etmeyin ve rüzgar durmuşsa küreklere asılın. Başarılı olabilmek için sevilmek ve sayılmak; sevilmek ve sayılmak için ise insanları sevmek ve saymak gerekir. Herkesle iyi geçinin, empati yapın. Size yapılmasını istemediğiniz bir hareketi, başkasına yapmayın."

Yükseldikçe, başarılı oldukça çemberin daraltılmaması gerektiğini vurgulayan Konukoğlu, "Başarılı olmak için piramidin tepesine doğru tırmanmak gerekir. Yükseldikçe bulunduğunuz alan daralır ama siz, çevrenizdeki insanları azaltmamaya özen gösterin.
Üniversite eğitimi kişinin ufkunu açar, içini doldurmak eğitimi alana kalmıştır.
Ne yaparsanız yapın, en iyisini yapmaya çalışın. Sevgi, saygı ve dürüstlük size kapılar açar. Açtığınız kapıları kapattırmayın. İş beğenmez olmayın ama beğendiğiniz işi yapmaya özen gösterin.
Sivil toplum kuruluşlarında görev almayı, bulunduğunuz ortama karşı sorumluluğunuz olarak görün ve önemseyin.
Hangi zorlukla karşılaşırsanız karşılaşın paniklemeyin. Panikleyen kaybeder.
Hedefe giden yolda merdivenler teker teker çıkılmalı. Kademe kademe yükselmek gerekir. Böyle olursa geldiğiniz yeri hazmedersiniz. Aksi takdirde kazanımlar kaybedilir ve çıkılan yerden inmek çok daha hızlı olur.
Başarılı olmak istiyorsanız hırslı olun ama hiçbir zaman hırs aklın önüne geçmemeli. Hırsın kurbanı olanın hata yapması ve kontrolü kaybetmesi, dolayısıyla başarısızlık ve hüsrana uğramak kaçınılmazdır. Aile bağlarını sıkı tutun. Mutlu aile başarının altın anahtarıdır.
Çalışın, çok çalışın. İşinizi, işinizin ilgili olduğu alanları inceleyin. Bilmeden biliyormuş gibi yapıp kendinize ve işletmenize zarar vermeyin, bilmiyorsanız bunu ifade edin ama hemen öğrenin. Kararsız olmayın.
Hiçbir zaman sorunun kaynağı olmayın, çözümün merkezi olun." ifadelerini kullandı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Havacılık Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST'in ana paydaşlarından Sanko Holding'in yürütücülüğünü üstlendiği Çevre ve Enerji Teknolojileri Yarışması'na başvuran 2 bin 462 projeden 85'i finalde yarışıyor.

Sanko Holding açıklamasına göre, bu yıl ikinci kez TEKNOFEST'in ana paydaşları arasında yer alan Sanko Holding'in sponsorluğunda düzenlenen Çevre ve Enerji Teknolojileri Yarışması'nda finale kalan 85 takım, 6 gün boyunca yarışma alanında jüri önünde sunum yaparak birincilik için yarışacak.

İstanbul Atatürk Havalimanı'nda düzenlenen TEKNOFEST 2021'in açılış törenine katılan Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu, projeleri inceleyerek öğrencilerden bilgi aldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Konukoğlu, "Ülkemizin ve dünyanın geleceğine katkı sunma gayretiyle birbirinden değerli projelere imza atan, çevre duyarlılığı ve sorumluluk bilinci yüksek gençlerimizle ne kadar gurur duysak az." ifadesini kullandı.

Türkiye'nin Milli Teknoloji Hamlesi yolculuğunda birbirinden değerli projelerin sergilendiğini aktaran Konukoğlu, "Ülkemizin ve dünyanın geleceğine katkı sunmak için proje geliştiren gençlerimizle gurur duyuyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'nin son dönemde birçok alanda büyük atılımlar gerçekleştirdiğini belirten Konukoğlu, şunları kaydetti:

"Tüm dünyada kendini kanıtlayan ve yabancı ülkelerin vatandaşları tarafından da ilgi gören TEKNOFEST, gençlerimizi cesaretlendirmesi ve yol göstermesi bakımından ülkemiz adına büyük önem taşıyan bir organizasyon. TEKNOFEST'in ülkemizde düzenlenmesi ülkemiz ve gençlerimiz için büyük bir fırsat. Geleceğimizin teminatı gençlerimiz, TEKNOFEST'i mutlaka yakından takip etsinler. TEKNOFEST, gençlerimizin, Türk gençliğinin neler yapabileceğini tüm dünyaya göstermesi bakımından önemli bir kazanım. Mücadeleyi ve çalışmayı asla bırakmasınlar."

Konukoğlu, çevre konusunun günümüzde her ülkenin çözüm üretmesi gereken önemli bir konu olduğunu vurguladı.

Küreselleşmenin de etkisiyle uluslararası bir boyut kazanan çevre konusunda atılacak her adımın dünyanın geleceği açısından hayati önem taşıdığını kaydeden Konukoğlu, hızla değişen dünyada küreselleşmenin etkilerinin ciddi boyutta hissedildiğini, artan doğal afetlerin ve iklim krizinin çevre konusuna verilmesi gereken önemi gözler önüne serdiğini belirtti.

Sanko Holding olarak Türkiye'nin ve dünyanın geleceğine katkı sunacak projeleri ve çalışmaları desteklemekten mutluluk duyduklarını aktaran Konukoğlu, yarınlara daha yaşanabilir bir dünya bırakmak için sürdürülebilirliğe önem verilmesi gerektiğini vurguladı.

– Çevre ve Enerji Teknolojileri Yarışması

Verilen bilgiye göre, Sanko Holding, bu yıl da toplumun tamamında teknoloji ile bilim konusunda farkındalık oluşturmayı, Türkiye'nin bilim ve mühendislik alanlarında yetişmiş insan kaynağını artırmayı hedefleyen TEKNOFEST'in ana paydaşları arasında yer alarak Çevre ve Enerji Teknolojileri Yarışması'nın yürütücülüğünü üstleniyor.

Sanko Holding bünyesinde çalışan mühendisler, Çevre ve Enerji Teknolojileri Yarışması'na katılan öğrencilere mentorluk desteği sağlayarak akademisyenler ile projeleri değerlendirme süreçlerini yürüttü.

Yapılan değerlendirmeler sonucu Çevre ve Enerji Teknolojileri Yarışması'na yapılan 2 bin 462 başvurudan 85'i finalde yarışma hakkı kazandı.

Yarışmanın amacı; endüstriyel işletmelerin uyguladığı enerji verimli ve çevre duyarlı uygulama projelerini ve teknolojileri ortaya çıkararak bilgi ve tecrübelerin paylaşılmasını sağlamak, genel anlamda endüstriyel alanda enerji verimliliğini artırmak ve toplumda enerji verimliliği kültürünün oluşturulmasını, verimlilik ve çevre konularında farkındalığın artırılarak yenilikçi ve teknolojik fikirlerin geliştirilmesini sağlamak olarak belirlendi.

GAZİANTEP (AA) – Sanko Holding, yurt genelinde yaşanan orman yangınları sonrasında, TEMA Vakfı'nın başlattığı "Yeniden Yeşerteceğiz" kampanyasına 100 bin fidan bağışıyla destek verdi.

Gaziantep Sanayi Odası Meclis Başkanı ve Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu, yaptığı açıklamada, "Ülkemizin ve milletimizin yanındayız. Gün birlik, beraberlik ve dayanışma günü. Sanko Holding olarak TEMA Vakfı'nın başlattığı seferberliğe 100 bin fidan ile destek oluyoruz. Geçmiş olsun Türkiyem" ifadelerini kullandı.