Cum. Ağu 23rd, 2019

Sarı yelekliler yerel gazetelerin dağıtımını engelledi

’da sarı yelekliler ülkenin batısındaki yerel gazetelerin dağıtımını engelledi.

Yerel basında yer alan haberlerde, sarı yeleklilerin pazar gecesi Courrier de l’Ouest, Maine-Libre ve Ouest-France gazetelerinin Angers’de bulunan matbaalarının giriş ve çıkışlarını kapatması nedeniyle 75 bin gazetenin dağıtımının yapılamadığı belirtildi.

Haberde, bundan dolayı gazetelerin yaklaşık 100 bin avro zarar ettiği kaydedildi.

Sarı yelekliler aralık ayında da Ouest-France’ın matbaasının giriş ve çıkışlarını kapatmış ve 180 bin gazete abonelere ulaştırılamamıştı.

Bu arada, Jean-Jaures ve Conspiracy adlı kuruluşların yaptığı ankete göre, sarı yeleklilerin yüzde 23’ü, 11 Aralık’ta Strazburg’ta düzenlenen saldırıyı “hükümetin organize ettiğini”, böylece sarı yeleklilerin içeresinde bir endişe oluşturulmak istendiğini düşünüyor.

“Sarı yelekliler” daha önce de sosyal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımlarda Strazburg’daki saldırının bir komplo olduğunu iddia etmişti. Saldırının, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un “sarı yeleklilerin” protestolarına ilişkin yaptığı açıklamanın ertesi günü ve düzenleyecekleri gösteriden birkaç gün önce yaşanmasının tesadüf olamayacağını savunan “sarı yelekliler”, bu saldırıyı gösterilere gölge düşürmek için Fransa yönetiminin organize ettiğini öne sürmüştü.

  • Paris'te sarı yeleklilere müdahale edildi
  • PARİS (AA) – Fransa'nın başkenti Paris'te polis, hükümet karşıtı sarı yeleklilerin düzenlediği gösteriye biber gazıyla müdahale etti, gözaltı sayısı 53'e çıktı.
    Fransa'da akaryakıt zamları ve ekonomik şartların kötüleşmesine tepki olarak kasım ayında başlayan ancak daha sonra Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetimine karşı dönüşen eylemler 9'uncu haftasında da devam ediyor.
    Başkent Paris'te Ekonomi Bakanlığı yakınlarındaki Bataillon du Pacifique