Sarp Sınır Kapısı'ndan geçen yıl 1,3 milyon yolcu giriş çıkış yaptı

ARTVİN (AA) – AA muhabirinin Sarp Mülki İdare Amirliğinden aldığı bilgiye göre, sınır kapısının yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında 15 Mart 2020’de yaya geçişlerine kapatılmasıyla, yolcu geçişleri bir önceki yıla göre yüzde 80,4 azaldı.

Sarp Sınır Kapısı’ndan 686 bin 209 kişi Türkiye’ye girerken çıkan yolcu sayısı ise 644 bin 595 oldu.

Yolcuların 453 bin 641’ini Türk vatandaşları, 877 bin 163’ini yabancı uyruklular oluşturdu. Sarp Sınır Kapısı’nı geçen yıl 736 bin 639 kişiyle en çok Gürcü uyruklular kullandı.

Sarp Sınır Kapısı’ndan geçen sene 165 bin 800 giriş, 169 bin 94 çıkış olmak üzere toplam 364 bin 894 araç geçti.

Geçiş yapan araçların 305 bin 429’unu ticaret amaçlı giriş çıkış yapan tır ve kamyonlar oluşturdu.

Kaçkar Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürü Recep Bilgin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sarp Sınır Kapısı’nın hem turizm hem de ticaret noktasında bölge için önemli konuma sahip olduğunu söyledi.

Artvin’de ithalat ve ihracatın Hopa Gümrük Müdürlüğü üzerinden yapıldığını ifade eden Bilgin, “Sarp Sınır Kapımız söz konusu ihracatın yapıldığı, tırların yurt dışına gidiş ve gelişlerinin geçiş noktasıdır. Sarp Sınır Kapısı sadece ticaret için değil, turizm için de çok önemli konuma sahip. Ülkemizin en fazla yolcu geçişlerinin olduğu kara hudut kapılarından biri.” dedi.

Bilgin, Hopa Gümrük Müdürlüğü bünyesindeki Hopa Limanı ve Sarp Sınır Kapısı’ndan geçen yıl 539 milyon 247 bin dolar ihracat yapıldığını belirterek şöyle devam etti:

“2019 yılındaki ihracata göre yüzde 26 oranında artış var. Bu da salgın döneminde çok önemli bir rakamdır. Çünkü pandemi her şeyi etkiledi. Bu ihracat rakamına ulaşmak ülkemiz, bölge için önemli. İthalat rakamlarında ise yüzde 30 düşüş var. 2019’da 84 milyon 728 bin dolar olan ithalat rakamı 2020’de 59 milyon 718 bin dolarda kaldı.”

Bilgin, ihraç edilen ürünlerin Gürcistan ve Türk Cumhuriyetleri başta olmak üzere birçok Orta Asya ülkesine gönderildiğini kaydetti.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İhracat yüklerini teslim edecekleri adreslere götürmek için yola çıkan tırlar, Sarp Sınır Kapısı’nda yoğunluğa neden oldu.

Gürcistan sınırındaki Sarp Sınır Kapısı’ndan başlayarak Kemalpaşa, Hopa ve Arhavi ilçe merkezine kadar uzanan tır kuyruğu, 20 kilometreyi aştı.

AA muhabirinin Sarp Mülki İdare Amirliğinden aldığı bilgiye göre, son 15 günde kapıdan yurt dışına, günlük ortalama 550-600 tır çıkış yapıyor.

Gümrükteki geçişlerde herhangi bir aksama yaşanmazken tır kuyruğuna ihracattaki artış ile bazı Kafkas ve Orta Asya devletleriyle transit geçiş belgesinin (dozvola) temininde yaşanan gecikmenin neden olduğu öğrenildi.

SAKARYA (AA) – Karadeniz Bölgesi’ndeki 11 ilden geçerek Sakarya’ya uzanan ve tarihi İpek Yolu güzergahında yer alan Karadeniz Sahil Yolu, bölge ticaretine hareket getirmesinin yanı sıra seyahat sürelerinin, ulaşım maliyetlerinin ve karbon salınımının azalmasına katkı sağlıyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca yapımı devam eden Karadeniz Sahil Yolu, Sakarya, Düzce, Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Sinop, Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin’den geçiyor.

Karadeniz Sahil Yolu’nun Sakarya’ya kadar uzatılarak Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne bağlanması hedefleniyor.akarya kesiminin yüzde 75’i trafiğe açıldı

Karadeniz Sahil Yolu’nun Ankara 4. Bölge Müdürlüğü sınırları içerisinde kalan 32 kilometrelik Sakarya-Düzce il sınırının, Akçakoca-Düzce-Zonguldak İl Sınırı Yolu’nun 13 kilometresi bölünmüş yol olarak tamamlandı, 19 kilometresi ise proje aşamasına getirildi.

Karayolları İstanbul 1. Bölge Müdürlüğü sorumluluğunda yer alan 60,7 kilometrelik Kaynarca-Karasu-Kocaali-4. Bölge Hududu (Melen ağzı) Projesi’nin 23 kilometresi binder, 23 kilometresi de aşınma seviyesinde olmak üzere toplam 46 kilometresi bitirilerek trafiğe açıldı. Yolun tamamının ise 2023 yılı içerisinde bitirilmesi hedefleniyor.

Kaynarca-Karasu-Kocaali-4. Bölge Hududu Projesi sayesinde, yerleşim yerlerinin içinden geçen mevcut yol, yerleşim alanı dışına alındı ve güzergah 5 kilometre kısaltıldı.

Projede, 10 köprü ve 572 metrelik bir çift tüp tünel bulunuyor. Çift tüp tünel ile 4 köprü 2020 yılı sonunda tamamlandı. Yolun Sakarya Nehri geçişinde inşa edilecek 136 metre açıklığındaki çelik köprü, özel tasarım mimari ödülünü aldı.

Ticarete, gelişime, hızlı ulaşıma ve tasarrufa katkı sağlıyor

Yerleşimlerin büyük oranda sahil şeridi üzerinde yer aldığı Karadeniz Bölgesi’nde kara yolu ulaşımının getirdiği sosyal ve ekonomik gelişmelere paralel olarak yerleşimler de yol civarında yoğunlaştı.

Şehir geçişlerinin bölünmüş yol haline getirilmesi ve çevre yollarının yapılarak şehir içi ile transit trafiğin ayrılmasıyla kesintisiz ulaşım koşulları oluşturuluyor.

Karadeniz’in büyüyen ticaret ve liman taşımacılığı hacmine cevap verebilecek, gelişimine katkı sağlayacak güvenli, hızlı ve yüksek standartlı bölünmüş yol haline getirilen güzergahın tamamlanmasıyla seyahat süresinin kısaltılması, bakım, akaryakıt, amortisman ve taşıt işletme giderlerinin, emisyon salınımının azaltılması hedefleniyor.

Karadeniz Sahil Yolu’nun, Batı Karadeniz kesimindeki çalışmaların tamamlanmasıyla dünyanın en önemli sahil yollarından biri olması bekleniyor.