Savcılık Uygulamaları Toplantısı

ANKARA (AA) – Türkiye Adalet Akademisi Başkanı Muhittin Özdemir, "Şu an Adalet Akademisinde eğitim alan ve göreve başlayacak hakim adaylarını da kattığımızda yaklaşık 26 bin sayısına ulaşmış bulunmaktayız yani Türkiye'de olması gereken kadar hakim ve savcı sayısı yakalanmak üzere." dedi.

Türkiye Adalet Akademisi ve Avrupa Konseyi iş birliğiyle "Ceza Adalet Sisteminin Güçlendirilmesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi İhlallerinin Önlenmesi İçin Yargı Mensuplarının Kapasitesinin Artırılması Ortak Projesi" kapsamında başkentte bir otelde "Savcılık Uygulamaları Toplantısı" düzenlendi.

Açılışta konuşan Özdemir, Akademinin, Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle 2 Mayıs 2019'da yeniden kurulduğunu belirterek, "Güven veren adalet için etkin eğitim" anlayışıyla çalışmalarına başladıklarını ifade etti.

Çalışmaların hızlı ve etkin yapılması için kurumsal yenilemeye başladıklarını kaydeden Özdemir, bu kapsamda mevzuat altyapılarını tamamladıklarını, yönetmelikler çıkardıklarını ve birimler oluşturduklarını söyledi.

Özdemir, "Türkiye'de malumunuz hakim ve savcıların darbe girişiminden sonra sayıları azaldı ama ondan sonraki süreçte Bakanlığımızın yaptığı çalışmalar neticesinde şu an 22 bin hakim ve savcı fiilen görev yapmakta. Şu an Adalet Akademisinde eğitim alan ve başlayacak hakim adaylarını da kattığımızda yaklaşık 26 bin sayısına ulaşmış bulunmaktayız yani Türkiye'de olması gereken kadar hakim ve savcı sayısı yakalanmak üzere." diye konuştu.

– Modüler sistem kurgulandı

Hakim ve savcı adaylarının niteliğini artırmak için etkin bir eğitim sistemi kurguladıklarını dile getiren Özdemir, yeni dönemde 10 profesör ve farklı üniversitelerden akademisyenlerle mevcut meslek öncesi eğitimlerin analiziyle ilgili çalışma yaptıklarını belirtti.

Özdemir, 3 binin üzerinde anket çalışması ve yüz yüze görüşmeler sonucu "Meslek Öncesi Eğitimin Analizi ve Yeni Bir Model Önerisi" isimli rapor hazırlandığını, raporun ikinci aşamasında da akademideki eğitimin temel niteliklerini, ihtiyaçlarını belirleyerek, iyi bir şekilde anlatılmasını sağlamak için modüler sistem kurguladıklarını söyledi.

Amaçlarının vicdanlı, Anayasa'dan ve kanunlardan aldığı yetkiyi kullanarak görev yapacak bağımsız hakim ve savcılar yetiştirmek olduğunu ifade eden Özdemir, savcılık ve hakimlik mesleğinin tüm gereklerini adaylara öğretmek amacıyla bu modüler çalışmayı yürüttüklerini sözlerine ekledi.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ANKARA (AA) – Adalet Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, “güven veren adalet için etkin eğitim” vizyonu çerçevesinde çalışmalarını sürdüren Türkiye Adalet Akademisi, hakim ve savcı adaylarına yönelik eğitim müfredatına “Kararların Dili” dersini ekledi.

Bu kapsamda, 25. dönem hakim savcı adayları ile 15. dönem idari yargı hakim adaylarının eğitim sürecinde verilmeye başlanan ders, 577 aday tarafından ilgiyle takip edildi.

Kovid-19 salgını nedeniyle seyreltilmiş sınıflarda işlenen dersi, hakim savcı adaylarına Gazi Üniversitesi TÖMER Başkanı Prof. Dr. Nezir Temur, Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Durmuş ve Adalet Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanlığı Daire Başkanı Murat Erol anlattı.

“Yargı kararlarını iyileştirme, daha güçlü kılma hedefindeyiz”

Prof. Dr. Nezir Temur, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün desteğiyle Türkiye Adalet Akademisine böyle bir dersin ihdas edilmesinin mutluluk verici olduğunu belirtti.

Ders ve içeriğinin hukuk reformlarıyla bütünleştiğini vurgulayan Temur, “Bu derste yargı kararlarına Türkçe’nin tipolojik özelliklerinin ne kadarının yansıdığını, metinleri ele alacağız. Yargı kararlarını iyileştirme, daha güçlü kılma hedefindeyiz. Bu çalışma uzun bir sürece yayılacak proje.” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Mustafa Durmuş da verilen dersle okunabilir, anlaşılabilir bir yargı dilinin oluşturulmasının amaçlandığına dikkati çekti. Bu çerçevede yargı uygulayıcıları olarak hakim ve savcı adaylarının toplumda çok temel bir rolü olduğuna değinen Durmuş, şunları kaydetti:

“Bu rolleri üzerinden Türkçe’nin daha etkin şekilde kullanılması, anlaşılabilir okunabilir ve daha etkin bir hukuk dilinin oluşturulmasını hedefliyoruz. Bu çerçevede farklı yargı alanından örnekler üzerinde sorunlar belirledik. Bu sorunları biçimsel, anlamsal ve üsluba ilişkin örnekleriyle değerlendirerek dersimizi vereceğiz. Bu derslerin amacı aynı zamanda Türkçe’nin yargı kararlarında daha doğru, daha başarılı kullanımına ilişkin farkındalık geliştirmek.”

ANKARA (AA) – Türkiye Adalet Akademisi bünyesinde, dijital ve basılı çok sayıda kaynağın yer aldığı “Kanuni Kütüphanesi” kurulacak.

Adalet Bakanlığının internet sitesinde yer alan bilgiye göre, projesi tamamlanan kütüphaneye adaletiyle dünyada nam salan Kanuni Sultan Süleyman’ın isminden esinlenerek “Kanuni Kütüphanesi” ismi verilecek.

Çelik konstrüksiyondan yapılacak iki katlı kütüphanede, çalışma alanları, atölyeler, kafeterya ve etkinlik alanları bulunacak. Toplam 1500 metrekare alana projelendirilen kütüphanede, ilk etapta 30 bin basılı kaynak bulunacak. İlerleyen dönemde bu sayının 50 bine ulaşması hedefleniyor.

Kullanıcılar, kütüphanedeki elektronik veri tabanlarına ve elektronik kitaplara, sağlanacak bilgisayar altyapısıyla ulaşabilecek.

Ayrıca kütüphane, dünya çapında kurumsal olarak hizmet veren dijital platformlara da üye olacak. Böylece hukuk alanında milyonlarca dijital kaynağa kütüphane üzerinden erişim mümkün hale gelecek.

Kütüphane, yargı mensuplarının yanı sıra akademisyenlere de hizmet verecek. Yargı mensupları, kendilerine verilecek şifre aracılığıyla Türkiye’nin herhangi bir yerinden veri tabanlarına istediği zaman erişebilecek.

Projesi tamamlanan kütüphanenin inşasının ilerleyen günlerde başlaması ve adli yıl açılışıyla hizmete sunulması planlanıyor.

Muhabir: Aybüke İnal Kamacı