Sal. Eki 22nd, 2019

“Schau Hin”/”Have A Look” sergisi sanatseverlerle buluştu

İSTANBUL (AA) – Alman sanatçılar Dagmar Göğdün ile Herbert Enz Enzner'in eserlerinden oluşan "Schau Hin"/"Have A Look" sergisi ziyarete açıldı.

Endemik bitkileri ve özel çiçek türlerini eserlerine konu edinen Göğdün ile geometrik formlarla kültürler arası etkileşim yapmayı amaçlayan Enzner'in yan yana geldiği sergi, Mine Sanat Galerisi yönetimindeki Antonina Sanat Galerisi'nde sanatseverlerle buluştu.

Yerli ve yabancı sanatseverin yoğun ilgi gösterdiği sergiye ilişkin AA muhabirine açıklamada bulunan Mine Sanat Galerisi Koordinatörü Ayşe Koşak, iki Alman sanatçıyı sergi kapsamında bir araya getirdiklerini belirterek, "İki sanatçının da Türkiye ile yakın bağları var. İkisi de Alman fakat aynı zamanda uzun yıllardır burada yaşıyorlar. Türkiye'yi ve Türk halkını çok seviyorlar." dedi.

Koşak, kültürlerin bir aradalığını öne çıkarmak istediklerini vurgulayarak, galerinin bir turizm ofisinin içerisinde yer aldığını, buraya gelen yerli yabancı turistlerin de galeriyi gezebildiklerini söyledi

– "20 yıldır 6 ay Türkiye'de, 6 ay Almanya'da yaşıyorum"

Alman ressam Herbert Enz Enzner de son 20 yıldır 6 ay Türkiye, 6 ay da Almanya'da yaşadığını kaydederek, "Uzun yıllardır arkadaşım olan Dagmar Göğdün ile hazırladığımız bu sergiyi, içerik olarak birbiriyle alakasız iki Alman dostun bir seçkisi olarak görebilirsiniz." ifadelerini kullandı.

Türkiye'de birçok sergi açtığını, daha çok yarı soyut çalışmalarının sergide olduğunu dile getiren Enzner, şu bilgileri verdi:

"Eserlerimde özellikle farklı kültürlerin etkileşimine odaklanıyorum. Özellikle geometrik formlar kullanarak belli kavramsal noktalara değinmeye çalışıyorum. Bu sergide ise Almanya'da ve Türkiye'de yaptığım İslamiyet ve Hristiyanlık temalarını barındıran eserlerime yer verdim."

– "1965'te geldiğim Türkiye'de evlenip bir daha ayrılmadım"

Ressam Dagmar Göğdün ise 1965'te çalışmak amacıyla geldiği Türkiye'de eşiyle tanıştığını belirterek, kısa bir süre sonra evlendiğini ve bir daha Türkiye'den ayrılmadığını aktardı.

Eserlerindeki bitkilerin sebebine de değinen sanatçı, henüz 10 yaşındayken babasının işi sebebiyle Meksika'da bir çölün ortasında yaşadıklarına işaret ederek, "Babam geceleri biraz serinlemek için esintisi olan bir yere götürüyordu bizi. Gece malum kaktüs çiçekleri açıyordu. Çok güzel kokarlardı ve çok hoşuma giderdi bu. Herhalde o günlerden kalma, çiçeklere olan özel bir ilgim oluştu." diye konuştu.

Göğdün, 1992'de çalıştığı bir serginin ardından sanat serüveninin başladığının altını çizerek, şunları kaydetti:

"O günden sonra güzel sanatlarla ilgilenmeye karar verdim. Evvela rahmetli Tanju Demirci'den ve İrfan Önürmen'den 4 sene boyunca ders aldım. Daha sonra Mimar Sinan Üniversitesi'nde misafir öğrenci olarak kabul edildim. 1996 senesindeki ilk sergimden beri bugün 17. sergimi açıyorum. Ayrıca bugün Alman sanatçı dostum Herbert Enz Enzner ile aynı sergide olmaktan çok memnunum."

Sergi 31 Ağustos'a kadar Antonina Sanat Galerisi'nde ziyaret edilebilecek.

Hakkında kırmızı bülten çıkarılan, FETÖ'ye iltisakı nedeniyle meslekten ihraç edilen firari eski savcı Mehmet Murat Dalkuş yakalandı.

ABD Başkanı Donald Trump: "(Suriye) Sınırdaki çatışmalar nedeniyle birçok Türk hayatını kaybetti, her iki tarafa da bakmalısınız"

Borsa İstanbul Genel Müdürlüğü'ne Hakan Atilla atandı.

Akar: "Bu bir ateşkes değildir, harekata ortak açıklamayla ara verildi. Hasmane tutum ve saldırılara karşı meşru müdafaa hakkımız daima geçerlidir."

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay: "120 saatlik sürenin bitiminde teröristler silahları bırakarak inlerinden çıkacak ve bölgeyi terkedeceklerdir"