Schneider Electric, cinsiyet eşitliği uygulamalarını sürdürüyor

İSTANBUL (AA) – Schneider Electric, cinsiyet eşitliği kapsamında kurum içerisinde eşitlikçi bir kültür yaratmak ve çalışanları için daha iyi bir iş-hayat dengesi sağlamak amacıyla 2017 yılında başlatılan "İşyerinde Global Esneklik" ilkelerini kararlılıkla yürütüyor.

Schneider Electric yapılan açıklamada, global aile izni politikası ile dünyanın dört bir yanındaki Schneider Electric çalışanlarının yüzde 99'u yasal izin kapsamının ötesinde, ücretli ebeveynlik, bakım ve yas izni alabildiği belirtildi.

Şirketin, 2020 yılının sonuna kadar bu oranı yüzde 100'e çıkarmayı hedeflediği kaydedilen açıklamada, "Schneider Electric, Ücret Eşitliği İlkesi’ni de faal olduğu tüm ülkelerde uygulamaya soktu." ifadeleri yer aldı.

Açıklamada, Schneider Electric'in, çalışanlarına nasıl daha kapsayıcı olabilecekleri konusunda eğitim vermek için şirket içi gizli önyargı öğrenme programları sunduğu, bu kapsamda şirketin, Birleşmiş Milletler’in HeForShe programı için Global Etki Şampiyonu olarak çalışmalarını sürdürdüğü kaydedildi.

15 yıl önce, Schneider Electric bünyesinde çalışan kadınlar üst düzey 1.000 yöneticinin sadece yüzde 5'ini temsil ettiği ifade edilen açıklamada, bugün, şirketin küresel liderlerinin yüzde 23'ünü kadınların oluşturduğuna dikkati çekti.

Açıklamada, enerji yönetimi ve otomasyonun dijital dönüşümünde alanlarında faaliyet gösteren Schneider Electric'in, kadınlara eşit fırsatlar sunulmasına yönelik çalışmaları ile hem kurum içerisinde hem de dünyanın dört bir yanında çalışmalarını sürdürdüğü belirtildi.

135 bini aşkın çalışanıyla 100’ü aşkın ülkede faaliyet gösterdiği ne dikkati çekilen açıklamada, Schneider Electric'in 56 milyar avro değerinde bir teknoloji ve mühendislik şirketi olduğu ve küresel iş dünyasına toplumsal cinsiyet eşitliği alanında çalışmaları ile öncülük ettiği anımsatıldı.

– Her yerde, herkes için eşit fırsatlar

Açıklamada, Schneider Electric, fırsat eşitliğinin sağlanması için dünyanın farklı bölgelerinde toplumsal projelere imza attığı vurgulanarak şu ifadelere yer verildi;

"Bu kapsamda, Schneider Electric’in Enerjiye Erişim programı, bugüne kadar 20 milyondan fazla insanı yenilenebilir enerji kaynaklarıyla buluşturdu ve 400.000'in üzerinde yoksul kadına ve erkeğe enerji yönetimi becerileri konusunda eğitim verdi. Hedef, 2030 yılına kadar 1 milyona ulaşmak ve 80 milyon haneyi güvenli, güvenilir ve sürdürülebilir enerji çözümleriyle donatmak. Aynı zamanda Schneider Electric, kadınların elektrik teknisyenleri ve mühendisler olarak ve enerji yönetimi alanında eğitilmesiyle Afrika ve Asya'daki kadınları güçlendiriyor ve güvenli, temiz ve sürdürülebilir enerjiye erişimi artırıyor."

– Küresel ilkelerle yerel değerler yaratıyor

Schneider Electric Türkiye, Orta Asya ve Pakistan İK Genel Müdür Yardımcısı ve Orta Doğu ve Afrika Secure Power İK Lideri Neslihan Ogan Gümrükçü, eşitlilik ve katılım ilkesiyle endüstride kadınların yetenek yönetimlerine destek sunacak çalışmalara imza attıklarına değindi.

Şirket vizyonunda kadınların iş hayatında daha fazla ve aktif rol almaları en önemli öncelikleri arasında yer aldığını kaydeden, Gümrükçü, "Bu kapsamda Schneider Electric’te şirket başarımıza katkı sağlayan her bir çalışanımızı cinsiyet göz etmeksizin eşit şartlarda ödüllendiriyoruz ve çalışanlarımızın gelişimleri için eşitlikçi fırsatlar sunmaya devam ediyoruz. Bunun bir yansıması olarak, tüm Schneider Electric ekosisteminde, 2019 ücret artış dönemimizde aynı görevi üstlenen kadın ve erkek çalışanların adil ve hakkaniyetli bir şekilde ödüllendirilmesini sağladık." ifadelerini kullandı.

Gümrükçü, bu süreci yöneten tüm yöneticilerin de bu konuda farkındalık kazanmak ve öğrenilmiş davranış ve yargılarını değiştirmek üzere eğitimler aldıklarına dikkati çekerek şu değerlendirmelerde bulundu;

"Bunun yanı sıra, ‘Mirroring’ adlı programımızla aramıza yeni katılan kadın satış mühendislerimizin, kadın yöneticilerden mentorluk almalarını sağlıyoruz. Ayrıca kadınların iş hayatında daha başarılı olmalarına rehberlik edecek ‘How Women Rise’ başlığı altında tüm kadın çalışanlarımızın katıldığı çalıştaylar düzenliyoruz. Bu yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde bu çalıştayları erkek çalışanlarımızın da dahil olduğu bir konseptle devam ettiriyoruz."

Kurum dışında da kadınların güçlenmesi için önemli projelere imza attıklarına değinen Gümrükçü, bu doğrultuda kız öğrencilerin şirketin üst yönetiminde rol alan kadın liderlerle bir araya geldikleri buluşmalar düzenlediklerini, 'Sahada Kadın Teknisyenler' projesiyle kız öğrencilerin teknik eğitimlerini desteklediklerini kaydetti.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Schneider Electric EcoStruxure mimarisiyle, cam üreticisi olan Guardian Glass'ın güç güvenilirliği ve verimliliğini geliştirmesine olanak sağlıyor.

Schneider Electric açıklamasına göre, EcoStruxure, Schneider Electric'e ait açık, birlikte çalışabilir, nesnelerin interneti özellikli bir sistem mimarisi ve platformu olarak öne çıkıyor. Guardian Glass her gün, gece ve gündüz yaklaşık 700 ton cam çekmek için 2,800 fahrenhayt sıcaklıkta çalışan bir fırın içeren, Dewitt, Iowa'daki 750 bin footkarelik bir tesis işletiyor. Söz konusu fırın tesisin çalışması açısından kritik öneme sahip ve herhangi bir iş kesintinin yıkıcı sonuçları söz konusu olabiliyor.

Schneider Electric'in rakiplerinin güç ve kapasitör bank arızası da dahil olmak üzere, hayal kırıklığı yaşatan ve maliyetli sonuçlarıyla karşılaşan Guardian Glass, yardım için Schneider Electric'e başvurdu ve VarSet kapasitör banklarını kurdu. Guardian Glass, kurulum sonrasında hemen önemli sonuçlar elde etti. Güç faktörü yüzde 97'ye çıkarak dağıtım şirketi faturasında aylık yüzde 4 krediye hak kazandı ve böylelikle iki yıllık bir geri ödeme yoluna girdi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Guardian Glass Kıdemli Kontrol Mühendisi Mike Flesch, "Optimum düzeyde, yani 365 gün, 7 gün, 24 saat çalışmaya devam edebilmek için güvenilir ekipmanlara ihtiyacımız var. Schneider Electric EcoStruxure çözümleriyle dijital dönüşümümüz, güç, güvenilirlik ve güç faktörü hakkında daha büyük içgörü kazanmamıza olanak verdi. Schneider Electric bu projede başlangıçta düşünülenin çok ötesine geçti. Schneider Electric'in büyük resmi gördüğüne ve gelecekte yanımızda bize destek olacağına güvenim tam." ifadelerini kulandı.

Schneider Electric Dijital Güç Başkan Yardımcısı Khaled Fakhuri de, "Sektör hızla değişiyor ve artan taleplere ayak uydurabilmek için yeni ve yenilenmiş binaların uyum sağlaması gerekiyor. Schneider Electric'te hedefimiz, Guardian Glass gibi müşterilerimizin daha azıyla daha fazlasını gerçekleştirmesine ve enerji yönetiminde dijitalleştirmenin avantajlarından yararlanmasına yardımcı olmak." değerlendirmesinde bulundu.

– "Süreçler otomatik hale getiriliyor"

chneider Electric açıklamasına göre, çözüm, kapasitör banklarıyla sınırlı değil. PowerLogic ölçüm cihazları artık Guardian Glass'a güç kullanımına dair önemli bir görünürlük sağlıyor. PM5000 ve PM8000 Serisi ölçüm cihazları enerji kullanımının yanı sıra zararlı ve maliyetli güç kalitesi sorunlarını ortaya çıkaracak görünürlüğü de destekliyor. Böylelikle tesis, başka türlü görünmeyen durumda kalan sorunları da düzeltebiliyor. Ayrıca EcoStruxure Power Monitoring Expert yazılımı, Guardian Glass’a güç faktörü, gerçek zamanlı güç, kapasitör bankı adımlarına dair tam görünürlük ve sistemle ilgili her sorun için çeşitli alarm ikazları sağlıyor. Bu akıllı ölçüm cihazları EcoStruxure Power Monitoring Expert gibi enerji ve güç yönetimi sistemi yazılımlarıyla bağlandığında güç dijitalleştirmenin tam potansiyeli gerçekleşiyor, görevler basitleştiriliyor, faaliyetler modernleştiriliyor ve süreçler otomatik hale getiriliyor.

Çoğu kamu, ticari ve endüstriyel bina enerji açısından verimli değil ve bu da karbonsuzlaştırma ve sürdürülebilirlik çabalarında ve dağıtım şirketi faturalarında atıl duran büyük bir potansiyeli gösteriyor. Güç dijitalleştirme, aktif enerji yönetimi ve verimli tesis çalışmasına temel bir rol oynuyor. Mevcut binalar için bu, elektrik sistemlerini akıllı cihazlarla yenileyerek ve enerji verimliliğini artıran ve riski azaltan enerji ve güç yönetim yazılımları kullanılarak yapılabiliyor. Bu güç dijitalleştirme yatırımı tesis yönetimi ve bakım personelinin daha iyi kararlar almasına, sorunları daha hızlı çözmesine, çalışmama süresini en aza indirmesine ve daha az enerji kullanmasına yardımcı oluyor.

EcoStruxure Power, Schneider Electric'in nesnelerin interneti etkin EcoStruxure BT mimarisinden Bağlı Ürünler, Edge Kontrolü ve Uygulamalar, Analitikler ve Hizmetler sunuyor. Hep beraber bu yenilikler fabrikaların her düzeyde gelişmesine yardımcı oluyor ve tesisin elektrik kullanımını verimli bir şekilde yönetme kabiliyeti, tesis süreçleri boyunca güç dağıtımının kontrolü ve görünürlük, verimliliği geliştirmek ve enerji kullanımını azaltmak için analitikler ve gölge faturalamayla dağıtım şirketi ücretlerinde daha yüksek doğruluk gibi konularda fayda sağlıyor.

İSTANBUL (AA) – Schneider Electric, başta gıda olmak üzere kişisel bakım, kozmetik ve hızlı tüketim sektörlerine paketleme teknolojileri sunan Vervo'nun çözüm ortaklığını üstlendi.

Schneider Electric'ten yapılan açıklamaya göre, Vervo, ikincil paketleme ve hat sonu otomasyon sistemleri konusunda hizmet veriyor.

Schneider Electric'in EcoStruxure Machine çözümlerinde yer alan en üst düzey ürünleri makine ve sistemlerine entegre eden Vervo, operasyonlarını 2 kat daha verimli hale getirdi. Enerjiyi yüzde 40'a varan daha verimli kullanmanın yanı sıra bakım ve kesinti sürelerini de en aza indirdi.

Proje kapsamında kullanılan EcoStruxure Augmented Operator Advisor arttırılmış gerçeklik çözümü, PacDrive Hareket Kontrolörü, Lexium Delta Robot ve Hareket Kontrol çözümleri sayesinde Vervo, rekabetçi ikincil paketleme pazarında maliyetleri düşürürken, müşteri gereksinimlerine daha hızlı yanıt verebiliyor.

Schneider Electric çözümü EcoStruxure Augmented Operator Advisor sayesinde bakım ve kesinti süreleri en aza indi. EcoStruxure Machine çözümleri ile pano alanı yarı yarıya azalırken, verim iki katına çıkarılarak maksimum performans ve yüzde 40'a varan enerji verimliliği elde edildi. Makine ve sistemleri pazara daha hızlı sunma ve çalışma sırasında sürekli optimizasyon gibi avantajlar sağlandı.

PacDrive Hareket Kontrolörü ve EcoStruxure Machine Expert ise şirkete sanal ve daha esnek bir çalışma imkanı sağladı. Artırılmış gerçeklik teknolojisinin kullanıldığı EcoStruxure Augmented Operator Advisor makine bakım süreçlerini çok daha güvenli ve hızlı hale getirdi.

Operatörler, artık manuel çalışmak zorunda kalmadan makine kabinini sanal şekilde açarak zamandan tasarruf ediyor. Ayrıca, tehlike arz eden makineler üzerinde fiziksel çalışma yapmak zorunda kalmadan sorunları sanal olarak tanımlayıp çözümleyebiliyor. PacDrive ailesinin modüler yapısı sayesinde elektrik panosu, makina şasesi içerisine yerleştirilebiliyor ve kolay arıza tespiti ve çözüm imkanı sunuyor.

– "Bakım ve kesinti süresi en aza indi"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Schneider Electric OEM Kanalı Satış Müdürü Hakan Şençicek, projenin yeni nesil teknolojilerle öne çıktığını belirterek, "Schneider Electric olarak hem ülkemizde hem de dünya genelinde endüstriyel alanda büyük bir tecrübeye sahibiz. Dünya genelinde elde ettiğimiz deneyimimizi ülkemizin ekonomisi açısından büyük önem taşıyan endüstriyel tesislere getirmekten büyük gurur duyuyoruz. Vervo, en son teknolojilere sahip çözümlerimiz sayesinde bakım ve kesinti sürelerini en aza indirirken, üretim sürelerini düşürme ve performansı 2 kat artırma fırsatı elde etti." ifadelerini kullandı.

Vervo Firma Ortağı Çağlar Öğünç de "Schneider Electric ile yaptığımız iş birliği sayesinde müşterilerimizin ihtiyaçlarına en yenilikçi çözümlerle daha hızlı yanıt verebilir hale geldik. Son dönemin önemli teknolojik trendlerinden artırılmış gerçeklik ile süreçlerimiz artık çok daha güvenli. Uygulanan enerji verimliliği çalışmaları sonucunda maliyetlerimiz düştü, böylelikle pazarda daha da rekabetçi bir konuma yükseldik." değerlendirmesinde bulundu.