Schneider Electric, Corporate Knights'ın sürdürülebilir şirketler listesinde liderliğe yükseldi

İSTANBUL (AA) – Schneider Electric, kurumsal sürdürülebilirlik performansına göre listeler ve mali ürün sıralamaları oluşturan Kanadalı medya ve araştırma şirketi Corporate Knights tarafından hazırlanan "Dünyanın en sürdürülebilir şirketleri Global 100 listesinde" birinci sıraya yükseldi.

Şirket açıklamasına göre, geçen yıl 29. sırada yer alan Schneider Electric, 2021 itibarıyla listede liderliğe yükselirken, şirketin çevresel, sosyal ve yönetişimsel konularında erken dönemdeki taahhütlerine bağlı kalması kurum dışından da takdir görüyor. Bu durum aynı zamanda şirketin, enerji verimliliği ve sürdürülebilirliğe destek olan dijital çözümlerin "lider" tedarikçisine dönüştüğünü gösteriyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Schneider Electric Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Jean-Pascal Tricoire, stratejilerinin temelinin, sürdürülebilir bir işletme ve şirket olmak olduğunu belirtti.

Tricoire, "Müşteri, çalışan, iş ortağı ve yatırımcılar şu anda çevresel, sosyal ve yönetişimsel konularıyla hiçbir zaman olmadığı kadar ilgili. Bu konularla uzun süredir ilgilenen Schneider Electric, müşterileri ve iş ortakları için çıtayı yükseltiyor. 2005 yılında ilk sürdürülebilirlik barometresini oluşturduğumuzda bu konularda ilk taahhüt verenler arasındaydık. Ancak bu taahhütler tek seferlik olamazdı ve biz de bunları 3 yılda bir geliştirdik. Şirketler, hükümetler ve bireyler de dahil olmak üzere herkes dünyayı daha yeşil ve daha katılımcı hale getirmeye katkıda bulunabilir. Yeni taahhütlerimiz bu katkı için atacağımız yeni adımları tanımlıyor." ifadelerini kullandı.

– Schneider Electric, dünyanın ilk kurumsal sürdürülebilirlik barometresini 2005'te devreye aldı

Yeni Schneider Sürdürülebilirlik Etkisi (SSI) programı, 2021-2025 dönemini kapsarken, önceki hedeflerin ciddi şekilde ivme kazandığını da gösteriyor. Programın temelini her Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Gelişme Hedefi ile ilişkili "iklim açısından pozitif bir dünya için eyleme geçme", "kaynakları verimli kullanma", "güven ilkelerine uygun hareket etme", "adil fırsatlar yaratma", "tüm nesillerin gücünden faydalanma" ve "yerel toplulukları destekleme" başlıklarından oluşan 6 uzun vadeli taahhüt oluşturuyor.

Schneider Electric Strateji ve Sürdürülebilirlik Direktörü Olivier Blum, dünyayı daha yeşil ve daha adil hale getirme becerisi ve isteğinin bir ahlaki sorumluluğun ötesinde, iş açısından da anlamlı olduğunu aktararak, "Kovid-19'un yanı sıra iklim ile ilişkili doğal afetler ve Paris İklim Sözleşmesi'nin 5'inci yıl dönümü ile hatırlanacak olan 2020, acilen eyleme geçilmesi gerektiğini bir kez daha gösterdi. Bu yıl içinde ayrıca müşterilerimizin daha düşük karbonlu bir dünyaya geçişlerini hızlandırma isteklerinin arttığını gördük. Çözümlerimiz ile bu hedeflere ulaşmalarına yardımcı olacağız."

Verilen bilgiye göre, 2025 itibarıyla ulaşılacak 11 iddialı hedef bu taahhütlerin altını çizerken, Schneider Electric'in de faaliyet gösterdiği 100'den fazla ülkeden önde gelen kurumlar, kendi yerel topluluklarının ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik yerel hedefler belirleyecek.

Sürdürülebilirlik alanındaki başarılarıyla dünya çapındaki önemli listelerde düzenli olarak üst sıralarda yer alan Schneider Electric, 2005'te dünyanın ilk kurumsal sürdürülebilirlik barometresini devreye aldığı günden bu yana finans dışı performansını 3 ayda bir yayınlamaya devam ediyor.

Schneider Electric, geçen yıl karbondan arındırma yol haritasını bir adım ileriye taşırken, İklim Taahhüdü belgesini imzaladı. Çevresel-Sosyal-Yönetimsel bağlantılı hisse senedine dönüştürülebilir tahvil çıkaran ilk şirket oldu. Üst üste 10. yıl çevre konusunda şeffaflığı ve eylemleri için Corporate Disclosure Project (CDP) A-Listesi'nde (Kurumsal Açıklık Projesi) yer aldı ve Financial Times'ın "En İyi 50 Sürdürülebilirlik Lideri" listesine girdi.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ANKARA (AA) – Schneider Electric'in Elektrik Tasarım, Dağıtım ve Uygulama Çözümleri Forumu'nu çevrim içi yayına girdiği nisan ayından bu yana 12 bin kişi ziyaret etti.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, forumdaki üyeler, sorunlarına çözüm bulabilmek için Schneider Electric'in teknik uzmanlarına doğrudan soru yöneltip fikir alışverişinde bulunabiliyor.

Schneider Electric'in iş ortakları ve paydaşları için kısa zamanda önemli bir kaynak haline gelen platformda forum üyeleri bilgi ve deneyimleriyle ilgili paylaşım yapabiliyor ve diğer forum katılımcıları tarafından yapılan paylaşımlara yorumlarıyla katkı verebiliyor.

Yayına girdiği nisan ayından bu yana 12 bin ziyaretçiye ulaşan forumda Schneider Electric, elektrik tasarım, dağıtım ve uygulama çözümleriyle ilgili bilgi ve doküman paylaşımı yapmak, ürün ve çözümlerle ilgili sorulara yanıt verecek uzman ekibiyle destek vermek için elektrik dağıtımı alanında faaliyet gösteren tüm paydaşları forumdaki içerikten faydalanmaya davet ediyor.

İSTANBUL (AA) – Enerji yönetimi ve otomasyonun dijital dönüşümünde önemli şirketlerden biri olan Schneider Electric’in Dijital Ekonomi ve İklim Etkisi başlıklı raporunda, IT (bilgi teknolojisi) ve enerji tarafında bileşen ve sistem seviyelerinde verimlilik elde etmek için gösterilen çabalara devam edilmesi tavsiye ediliyor.

Schneider Electric açıklamasına göre, şirket, dijitalleştirilmiş ve akıllı uygulamalara gelecekte nasıl güç sağlanacağının anlaşılmasını sağlamak için bir araştırma raporu yayınladı.

Dijital Ekonomi ve İklim Etkisi başlıklı raporda, IT sektörünün elektrik talebinin 2030 yılına kadar yaklaşık yüzde 50 artacağı tahmin ediliyor. Ancak elektrik sistemi karbonsuzlaştıkça, emisyonlar o zamana kadar yüzde 26'dan daha fazla artmayacak. Emisyonlardaki bu artışın azaltılmasına yardımcı olmak için Schneider Electric Sürdürülebilirlik Araştırma Enstitüsü, IT ve enerji tarafında hem bileşen hem de sistem seviyelerinde verimlilik elde etmek için gösterilen çabaların devam etmesini tavsiye ediyor.

Schneider Electric'in Boston Merkezi’nden sanal olarak sunulan özel bir medya etkinliğinde yayınlanan raporda, bu sistemlerin, bir PUE (Power Usage Effectiveness – Güç Kullanımı Verimliliği) bakış açısıyla hiper ölçekli veri merkezlerinden daha az verimli olması beklendiğinden, edge bilgi işlemin yükselişinin özel bir odaklanma gerektirdiği vurgulanıyor.

Schneider Electric araştırma raporunun yanı sıra, EcoStruxure IT veri merkezi altyapı yönetimi yazılımı ve Galaxy VL 3 fazlı kesintisiz güç kaynağı (UPS) güncellemelerini duyurdu ve sektör lideri tek fazlı UPS olan APC Smart-UPS Ultra'yı tanıttı. Tüm tanıtımlar, IT ve veri merkezi altyapısının esnekliğini artırırken sektörü, sürdürülebilirlik hedeflerinde ileriye götürmek için tasarlandı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Schneider Electric Güvenli Enerji Başkan Yardımcısı Pankaj Sharma, "Dünya karantinaya girerken aynı zamanda çevrim içi oldu ve internet trafiği arttı. Dijital faaliyetin kaçınılmaz olarak CO2 emisyonlarında oldukça sorunlu bir artışa neden olacağını varsaymak yanıltıcı olacaktır. Schneider Electric Sürdürülebilirlik Enstitüsü'nün analizi, IT’nin elektrik kullanımının her beş yılda bir iki katına çıkacağını öngören en kötü durum senaryolarının çoğunu boşa çıkarıyor. Bununla birlikte bir endüstri olarak, dijital hayatın devam etmesini sağlarken dayanıklı olmanın yanı sıra yeni sürdürülebilirlik kazanımları kaynakları bulma konusunda da tetikte olmalıyız." ifadelerini kullandı.

Schneider Electric’in son 15 yıldır sürdürülebilirliğe odaklandığını ve kısa süre önce dünyanın en sürdürülebilir şirketi olarak adlandırıldığını dile getiren Sharma, "Gelecekte inovasyonun daha geniş bir bağlantı ortamında daha fazla verimlilik sağlayacağına yönelik bir zihniyet benimsedik. Sektörümüz, akıllı ve bilinçli seçimler yaparak dijital teknolojilere yönelik artan iştahtan kaynaklanan elektrik ve emisyon miktarını azaltmaya yardımcı olabilir." değerlendirmesinde bulundu.