“Sen de bir kulak ver” projesiyle engelli çocuklara işitme cihazı alınacak

İSTANBUL (AA) – Beykoz'da, ihtiyaç sahibi engelli çocukların işitme cihazına kavuşmasını sağlayacak "Sen de bir kulak ver" projesi hayata geçirildi.

Beykoz Belediyesi, İstanbul Medipol Üniversitesi ve Deha Biyodizel'in paydaş olduğu projenin tanıtım toplantısı, Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi'nde yapıldı. Programda, proje kapsamında ilk işitme cihazı 11 yaşındaki Havva Yıldız'a takıldı.

Beykoz Belediye Başkanvekili Ferruz Kutsal, konuşmasında, yağların çöpe gitmemesi için başlatılan projeye katkı sağlayan paydaşlara ve ilçe halkına teşekkür etti.

Kutsal, "Yağların doğaya verdiği zararları engellemek için geri dönüştürülmesinin 'Sen de bir kulak ver' projemize büyük katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Bundan sonra Beykoz halkımızdan ricamız okullarımıza, muhtarlıklarımıza ve belediyemize müracaat ettikleri takdirde bu atık yağları evlerinden alarak projemizi sürdüreceğiz." dedi.

İstanbul Medipol Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Odyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bülent Şerbetçioğlu, projenin sürdürülebilmesi için her gayreti göstereceklerini ifade etti.

Şerbetçioğlu, "İşitmek seslerin beyinde anlamlandırılması işlemine verilen addır. İşitme kaybı okul çağında da fark edilebilir, okul çağında meydana gelmişse bunun sebebi kalıtsal hastalıklar da olabilir. Yenidoğan döneminde ülkemizdeki yüzde 95 oranında taramalar gerçekleştiriliyor. Tam belirlenemeyen veya sonradan ortaya çıkan işitme kayıplarının okul çağında taranması toplumsal bir görevdir." diye konuştu.

– "Türkiye'de yılda 300 bin ton yağ atığa dönüşüyor"

Deha Biyodizel Genel Müdürü Nihal Sözbir Karakuş, geniş bir ekiple çalışmalarını sürdürdüklerini ve lisanslı araçlarla atık yağların toplamalarının gerçekleştirildiğini kaydetti.

Karakuş, "Bu atıkları toplayan araçların lisans belgelerinin olması gerekiyor. EPDK'dan biyodizel işleme lisansı almak gerekiyor. Bütün dünyada atık yağlar toplanıyor. Türkiye'de yasa 2005'te çıktı. 1,5 milyon ton yağ satışı var ve her yıl bunun 300 bin tonluk kısmı atığa dönüşüyor. Bu atık yağlar geri dönüşüme kazandırılmadığı zaman çok ciddi sağlık problemlerine ve maddi zararlara yol açıyor." ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından işitme engelli Havva Yıldız'a işitme cihazı takıldı. Yıldız, yeni cihazıyla gayet iyi duyduğunu ve mutlu olduğunu ifade ederken duygusal anlar yaşadı.

İşitme cihazı verilecek çocuklar iki yıl boyunca, Beykoz Belediyesine başvuran ihtiyaç sahibi ailelerin çocukları arasından Medipol Üniversitesinde uzmanlar hekimler tarafından yapılacak işitme tarama testi neticesinde seçilecek.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

KIRŞEHİR (AA) – Kırşehir’de doğuştan engelli 20 yaşındaki üniversite öğrencisi Mustafa Kaya, bireysel ve takım halinde kazandığı şampiyonluklarla sosyal hayata katılmaya çekinen engelli akranlarına örnek oluyor.

Ailesinin desteğiyle ilkokul, ortaokul, lise eğitimini başarıyla tamamlayan ve Akdeniz Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü ikinci sınıf öğrencisi olan Kaya, 16 yaşında başladığı yüzme sporunda kendini geliştirdi.

Yaklaşık 2 senelik çalışma ile 2019 yılında Antalya’da gerçekleştirilen Bedensel Engelliler Türkiye Yüzme Şampiyonası’nda gençler kategorisinde 100 metre kelebek ve 100 metre sırtüstünde altın madalya kazanan Kaya, 100 metre serbest, 200 metre karışık ve 50 metre serbest kategorilerinde ise ikinci oldu.

Kaya, katıldığı bölgesel ve Türkiye genelindeki birçok yüzme şampiyonasında da dereceler elde ederek madalya kazandı.

Farklı spor dallarına ilgi duyan Kaya, Kaman Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü bünyesinde kurulan, aralarında gaziler ve engelli memurların da bulunduğu Kaman Kızıközü Spor Kulübü Oturarak Voleybol Takımı’nda mücadele etmeye başladı. Takım, 4 ay gibi kısa sürede yapılan yoğun çalışma temposunun ardından temmuz ayındaki müsabakalar sonucu Oturarak Voleybol Süper Ligi’ne çıktı.

Örnek başarılarıyla Şirin Kırşehir Engelliler Derneğinin spor faaliyetleri sorumluluğuna getirilen Kaya, kentteki engellilerin spor yapması ve yeteneklerini geliştirmesi için de çalışıyor.

Başarılı sporcu Mustafa Kaya, AA muhabirine, doğuştan engelli olmasına rağmen başta babası olmak üzere ailesinin katkısı ve desteğiyle hayata tutunduğunu söyledi.

Sağ bacağının diz üstünden protez olduğunu ve spor yapmayı çok sevdiğini belirten Kaya, şöyle konuştu:

“Yüzme ve oturarak voleybolda lisanslı spor yapıyorum. Tekerlekli sandalye basketbol, tekerlekli sandalye atletizm ve ampute futbol, başarılı olabileceğim spor branşları arasında yer alıyor. 2019 yılında yüzmede Türkiye şampiyonu oldum. Oturarak voleybolda da takımımızla başarı elde ederek Süper Lig’e yükseldik. Hocamız Sultan Işık’ın fedakarlığı sayesinde ben de ligin en iyi smaçörü unvanını aldım. Bu başarılarımı diğer branşlarda da sürdürmek istiyorum.”

Diğer engelli gençlere rol model oldu

Başarılarıyla engellilere örnek olmasından mutluluk duyduğunu anlatan Kaya, “Yüzme ve oturarak voleybolda elde ettiğim başarılar birçok engelli kardeşime de örnek oldu. Spora başlamalarına vesile oldu. Bu yönden kendimi çok mutlu hissediyorum.” dedi.

Dernekteki göreviyle de engellileri spora yönlendirmeye çalıştığına işaret eden Kaya, “Engelli kardeşlerimizin spora bakış açısında olumlu değişiklilere yol açmak beni çok mutlu ediyor. Onlara yol gösterici olmak, bir şeyleri başarabileceklerine olan inançlarını taze tutmak beni spora daha çok bağlıyor. Onlara rol model olmaktan çok mutluyum.” diye konuştu.

Muhabir: Abdullah Yıldız

İSTANBUL (AA) – Turkcell Platinum sponsorluğunda Platinum Açık Hava Sineması etkinliklerinde, görme engelli bireylerin de özgürce takip edebilmelerine olanak tanımak için Hayal Ortağım uygulaması üzerinden sesli betimleme hizmeti sunulacak.

Turkcell'den yapılan açıklamaya göre, 1 Ekim’e kadar sürecek olan etkinlikte görme engelli seyirciler, Hayal Ortağım sesli betimleme teknolojisi sayesinde Joker, Tenet, Black Panther gibi son dönemin popüler filmlerini ilk defa sesli betimleme desteği ile hiçbir görsel ayrıntıyı kaçırmadan takip edebilecekler.

Turkcell’in görme engelli bireylere yönelik geliştirdiği Hayal Ortağım uygulaması, Turkcell Platinum sponsorluğunda düzenlenen Platinum Açık Hava Sineması etkinliklerinde de kullanılacak. Uygulama üzerinden verilen sesli betimleme desteği sayesinde görme engelliler, 1 Ekim’e kadar devam edecek etkinlikte gösterilecek filmleri Hayal Ortağım üzerinden hiçbir görsel ayrıntıyı kaçırmadan takip edebilecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Turkcell Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Alper Ergenekon, Turkcell’in sunduğu tüm ürün ve hizmetlerin temelinde insan hayatına dokunmak ve fark yaratmak olduğunu belirterek, "Türkiye’nin Turkcell’i olma vizyonumuzla müşterilerimizin hizmetine sunduğumuz ürün ve dijital servislerimiz aracılığıyla toplumumuzdaki tüm bireylerin sosyal yaşama eşit ve tam katılımı için teknoloji üretmek ve teknolojinin kaldıraç etkisiyle toplumsal fayda yaratmak için büyük özveri ile çalışıyoruz. Birçok sinema yapımını ilk kez sesli betimleme özelliği ile görme engelli bireylerin beğenisine sunuyor olmaktan çok büyük mutluluk duyuyoruz ve dünyalar onların olsun diye benzer örnekleri çoğaltmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Etkinlik kapsamında 2019 yapımı Joker, yönetmen Christopher Nolan’ın son filmi Tenet, Venom ve Blade Runner 2049 gibi birçok aksiyon filmi, ilk kez sesli betimleme özelliği sayesinde görme engellilerle buluşacak.

– Cihazlara ücretsiz yüklenebiliyor

Etkinliği takip edecek olan görme engelliler, filmlerin sesli betimlemelerine, operatör bağımsız ve ücretsiz olarak kullanılabilen Hayal Ortağım uygulaması üzerinden ulaşabilecek. Görme engellilerin izlemek istedikleri filme ait betimlemeyi uygulama üzerinden cihazlarına indirip film başlayınca betimlemeyi oynatmaları yeterli. Uygulama filmle birkaç saniye içinde senkronize olup diyalog bulunmayan sahnelerdeki tüm görsel detayları kulaklıkla izleyiciye ulaştırıyor.

1 Ekim’de sona erecek etkinlikte filmler, her hafta salı, çarşamba, perşembe ve cuma günleri gösteriliyor. Platinum Açık Hava Sineması’na katılmak isteyen sinemaseverler yerlerini http://www.platinumacikhavasinemasi.com/ adresinden ayırtabilirler. Sinemaseverler ayrıca Turkcell Platinum ayrıcalıkları kapsamında gösterim başına 1 adet patlamış mısır ve soft içecek ikramından faydalanabilecekler.

Detaylı bilgi için Platinum uygulaması ve https://www.turkcell.com.tr/platinum adresi ziyaret edilebiliyor.