Sepaş Enerji, “Fortune 500” listesinde ilk 100 arasına girdi

ANKARA (AA) – Sepaş Enerji, Türkiye'nin en büyük şirketlerini belirlendiği "Fortune 500" listesinde bu yıl da "Devler Ligi'nde" ilk 100 arasına girdi.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Türkiye genelinde 4 milyon kişiye elektrik hizmeti sunan Sepaş Enerji, araştırma kapsamında Türkiye'nin en büyük 500 şirket listesinde bu yıl 85'inci sıranın sahibi oldu.

Farklı sektörlerden 500 şirketin, 2020'deki net satış rakamlarına göre yapılan sıralamaya göre en önde gelen 500 şirketten oluşan 2021 listesi hazırlandı.

Geçtiğimiz yıl 4 milyar 172 milyon 560 bin lira net satış gerçekleştiren şirket, "Çalışan Başına Satış Hacmi" kategorisinde de 47'inci oldu. Şirket, enerji sektörel listesinde ise 11'inci sıraya yerleşti.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Sepaş Enerji Üst Yönetcisi (CEO) Çağrı Poyraz, 2020'deki zorlu koşullara rağmen etkili bir performans gösterdiklerini ifade ederek, şunları kaydetti:

"Şirket olarak yıl boyunca büyük bir özveri göstererek iş sürekliliğimizi koruduk. Zor bir dönem olduğunu aklımızdan çıkarmadan, müşterilerimiz için kolaylaştırıcı çözümler geliştirirken hizmetlerimizin de kurgusunu genişletip esnettik. Öncelikle müşterilerimizin yanında olabileceğimiz kampanyalar geliştirip hizmet kanallarımızı çeşitlendirdik. Zorlu geçen senede Sepaş Enerji'yi bir kez daha en büyük 100 şirket arasına taşıyan ailenin parçası olmaktan dolayı gurur duyuyorum. Tüm çalışma arkadaşlarıma ve paydaşlarımıza teşekkür ederim."

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Dardanel, Fortune 500'de yerini aldı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Dardanel'in yükselişi sürüyor.

İş dünyası yayınlarından Fortune tarafından gerçekleştirilen "Fortune 500 Türkiye" araştırmasında da yerini alan Dardanel, listeye 373'üncü sıradan girdi. Daha önce İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından gerçekleştirilen "Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu" ve Ekonomist'in "Anadolu'nun En Büyük 500 Şirketi" araştırmasında sıralamaya giren Dardanel, tüm bu araştırmalarda Çanakkale'nin en büyük şirketi olmayı da başardı.

– "Çanakkale'de üretiyor, tüm dünyaya ihraç ediyoruz"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Dardanel İcra Kurulu Başkanı Mehmet Önen, "Çanakkale'de doğmuş, önceliğini bölgesine ve ülkesine veren bir sanayi kuruluşu olarak, bir kez daha bölgemizin lider şirketi olmaktan mutluluk duyuyoruz. Dardanel olarak her zaman en büyük hedefimiz, sofralardan sağlığı ve balığı eksik etmemek. Bunun için AR-GE ve inovasyon başta olmak üzere çeşitli yatırımlara imza atarken, üretime ve istihdam yaratmaya nefes almadan devam ediyoruz. Amacımız, Türkiye'nin gıda sanayisinde global bir şirket olarak tüm dünyaya açılmak. Ülkemizin ton balığı ve deniz ürünlerindeki deneyimini dünyaya taşımaya, ihracat coğrafyamızın genişlemesiyle birlikte global pazar payımızı artırmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Verilen bilgiye göre, Dardanel, son olarak Yunanistan'ın dondurulmuş balık ve deniz ürünleri pazarında lideri G. Kallimanis'in satın alma sürecinde son aşamaya gelindiğini açıklamıştı. Sürecin tamamlandığının müjdesini veren Dardanel, KAP'a şu açıklamayı yapmıştı:

"İktisadi bütünlük içerisindeki varlıkları devralınacak G. Kallimanis S.A. şirketinin yaklaşık 63,2 milyon avro tutar ile borçlusu bulunduğu mali kurumlar (NBG, Alpha Bank, Cairo No.3 (Eurobank), Metexelixis (Quant), Piraeus Bank ve ABC Factors) ile şirketimiz arasında yapılan, bu kurumların Kallimanis fimasından olan alacaklarının teminatları ile beraber tarafımıza 6 milyon avro ödeme karşılığında devrini sağlayan alacak devir anlaşması imzaya açılmış ve tarafımızdan imza edilmiştir."