Sepaş Enerji'den bilgi güncelleme çağrısı

ANKARA (AA) – Sepaş Enerji, abonelerine bilgi güncelleme çağrısında bulundu.

Şirketten yapılan yazılı açıklamada, Sepaş Enerji'nin 4 milyon kişiye elektrik hizmeti sağladığı kaydedildi.

Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği'ne göre yeni abonelik veya abonelik iptali gibi işlemlerde güncel bilgilerin Sepaş'a bildirilmesinin zorunluluk olduğuna işaret edilen açıklamada, aboneliğin bir başkası tarafından usulsüz biçimde devam ettirilmesine bağlı pek çok sorun yaşanabildiği aktarıldı.

Adres değişikliğinde bulunan tüketicilerin, aboneliği kendi üzerlerine almaları ve ayrıldıkları yere ait aboneliği de iptal ettirmeleri gerektiğinin belirtildiği açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Bir başkasına ait aboneliğin kullanılması durumunda, Kişisel Verileri Koruma Kanunu kapsamında ilgili abonelikle alakalı bilgi alınamayacağı unutulmamalıdır. Abonelerimizin yeni hizmetler, ürünler ve kampanyalardan haberdar olabilmeleri için bilgi güncelleme işleminde bulunmaları yarar sağlamaktadır. Tüm dünya olarak içinde bulunduğumuz bu zorlu dönemde, abonelerimize ait TC kimlik numarası, vergi kimlik numarası, cep telefonu numarası ve e-mail adresi gibi bilgilerin eksiksizce tarafımıza bildirilmesi tüketici sorumluluğu gereğidir. Abonelik bilgilerini henüz yenilememiş olan müşterilerimizi, www.sepas.com.tr web sitesi veya 444 5 186 numaralı çağrı merkezi üzerinden bilgilerini hızlı ve güvenli biçimde güncelleyemeye davet ediyoruz."

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Sepaş Enerji, 2021 öncesinden kalan ve icra takibine uğrayan elektrik faturası borçlarının gecikme faizlerini sileceğini bildirdi.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, 4 milyon kişiye elektrik hizmeti sunan Sepaş Enerji, tüketiciler için fatura borçlarına taksit imkanı ve ödeme vadesini seçme günü gibi çözümler geliştirirken, geçmiş yıllardan kalan borçların gecikme faizlerini almayacak.

Bu kapsamda, 1 Haziran'da başlayacak kampanyayla salgın etkisinde geçen 2020 ve daha eski yıllara ait fatura borçlarından gecikme faizi alınmayarak aboneler için ödeme kolaylığı sağlanacak.

Sepaş Enerji'de icra dosyası bulunan yaklaşık 50 bin abone, 30 Haziran'a kadar 444 5 186 numaralı çağrı merkezini arayarak kampanyadan yararlanabilecek.

ANKARA (AA) – Sepaş Enerji'nin "Sepaş Cebinde" mobil uygulaması, 3 ayda 50 bin kişi tarafından indirildi.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, toplamda 200 bin kez kullanılan uygulama kapsamında aboneler fatura ödeme, tüketim kontrolü ve bilgi güncelleme gibi hizmetlerden yararlandı.

Türkiye genelinde 4 milyon kişiye elektrik hizmeti sağlayan enerji tedarik şirketi Sepaş Enerji tarafından şubatta devreye alınan "Sepaş Cebinde" mobil uygulaması 3 ayda 50 bin kişi tarafından indirildi.

Mobil uygulamayı telefon veya akıllı tabletlerine indiren ve toplamda 200 bin defa oturum açan abonelerin, söz konusu 3 ayda uygulama üzerinden ödediği fatura sayısı 20 bine, faturaların toplam tutarı ise 4 milyon liraya ulaştı.

Uygulamayı indirip faturasını ödeyenleri çeşitli hediyelerin beklediği bir kampanya da sunan şirketin bu ay başlayan ikinci dönem kampanyasına ilişkin detaylara mobil uygulama veya şirketin web sitesi üzerinden ulaşılabiliyor.