Pts. May 27th, 2019

Şerpa Rita, Everest zirve rekorunu yineledi

KATHMANDU (AA) – Nepalli dağ rehberi Kami Rita, dünyanın en yüksek zirvesi Everest Dağı'na 23. kez çıkarak kendi rekorunu yineledi.

yetkilisi Gyanendra Shrestha, çarşamba günü bir grup dağcıyla Everest Dağı'nın zirvesine ulaşan Şerpa Rita'nın 23. başarılı tırmanışını gerçekleştirerek bu alanda yine kendisine ait olan rekoru egale ettiğini duyurdu.

Rita'ya tırmanış sayısına en fazla yaklaşan meslektaşları Şerpa Apa ve Phurba Taşi, 21'er başarılı tırmanış yaptıktan sonra emekliye ayrılmıştı. 1970 doğumlu Rita, 2017'de Apa ve Taşi ile Everest zirvesine 21 kez çıkan 3 kişiden biri olmuştu. Ertesi yıl 22 Mayıs'ta Everest Dağı zirvesine 22. kez ulaşan Rita bu alanda kişisel bir rekora imza atmıştı.

Everest Dağı'nda bu yıl bahar tırmanış döneminde 378 dağcı zirveye ulaşmak için mücadele veriyor. Dağcılara zorlu zirve yolculuğunda yardımcı olarak yaklaşık aynı sayıda Nepalli yerli dağ rehberleri eşlik ediyor.

Nepal ve Tibet arasında yaşayan Himalaya Dağları yerlilerine "şerpa" adı veriliyor. Yaşadıkları dağlık coğrafyalara aşina olan Şerpaların bölgeye gelen Batılı ziyaretçilere rehberlik yapmaları nedeniyle sözcük Batı dillerinde "rehber" veya "dağ rehberi" anlamında kullanılıyor.

 • Şerpa Rita, Everest zirve rekorunu bir kez daha kırdı
 • KATHMANDU (AA) – Nepalli dağ rehberi (şerpa) Kami Rita, dünyanın en yüksek zirvesi Everest Dağı'na 24. kez çıkarak kendi rekorunu kırdı.
  Nepal Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilisi Mira Açharya, salı günü bir grup dağcıyla Everest Dağı'nın zirvesine ulaşan şerpa Rita'nın 24. başarılı tırmanışını gerçekleştirerek bu alanda yine kendisine ait olan rekoru kırdığını duyurdu.
  Rita, 15 Mayıs'ta Everest

 • Çinli ampüte dağcı Everest'e tırmandı
 • ANKARA (AA) – Çinli 69 yaşındaki ampüte dağcı, beşinci denemesinde Nepal'de Everest Dağı'na tırmanmayı başardı.
  Time dergisinin haberine göre, 69 yaşındaki Çinli çift ampüte dağcı Şia Boyü'nün oğlu Cloud Boyü mesajlaşma uygulaması WeChat'ten yaptığı paylaşımda babasının Everest'in zirvesine ulaştığını duyurdu.
  Cloud, paylaşımında "Babam Everest'e ulaştı. 40 yıllık hayalini gerçekleştirdi." ifadelerini kullandı.
  Şia, Çin Ulusal Dağcılık Takımı'nın üyesi olarak