Cum. Ağu 23rd, 2019

Shanahan, Afganistan lideri Gani ile görüştü

WASHINGTON (AA) – ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan'ın, 'da Cumhurbaşkanı Eşref Gani ile bir araya gelerek ABD'nin stratejisi konusunda görüş alışverişinde bulunduğu bildirildi.

Shanahan önceki gün herhangi bir resmi duyuru yapılmadan Afganistan'a sürpriz bir ziyarette bulundu.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Binbaşı Sean Robertson, ziyarete ilişkin olarak yaptığı açıklamada, "Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan, Başkan Trump'ın Güney Asya stratejisinin uygulanması konusunda Afganistan'a olan bağlılığımızı yinelemek üzere Cumhurbaşkanı Eşref Gani ile Başkanlık Sarayı'nda bir araya geldi." ifadesini kullandı.

Shanahan'ın Gani ile ABD ve Afganistan arasındaki diğer savunma ilişkilerini de ele aldığına dikkati çeken Binbaşı Robertson, Afganistan'daki savaşın çözümü açısından ABD ile Afganistan'ın güvenlik iş birliğinin önemine vurgu yaptıklarını kaydetti.

Shanahan'ın ziyareti ABD'nin Afganistan'dan çekilme iddiaları ve ABD Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad'ın Taliban ile görüşmesine yönelik tartışmaların ortasında gerçekleşti.

Pentagon, daha önce Afganistan'dan çekilmeye yönelik herhangi bir talimat almadığını açıklamıştı.

  • Afganistan Cumhurbaşkanı Gani ABD'nin Afganistan Özel Temsilcisi ile görüştü
  • KABİL (AA) – Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, ABD'nin Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad ile görüştü.

    Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, Gani'nin, altıncı kez çıktığı barış turu kapsamında başkent Kabil'e gelen Halilzad ile Başkanlık Sarayı'nda görüştüğü ifade edildi.
    Görüşmede barış görüşmeleriyle ilgili yapılan çalışmaların konuşulduğu kaydedilen açıklamada, görüşmelerin devam edeceği bildirildi.
    Halilzad, altıncı kez çıktığı barış turu kapsamında başkent Kabil'de dün