Siirt Vefa Sosyal Destek Grubu vatandaşın bahçesinde çalıştı

SİİRT (AA) – Siirt'te Vefa Sosyal Destek Grubu, destek isteyen vatandaşın bahçesinde çalıştı.

Afetevleri Mahallesi'nde oturan 66 yaşındaki Mehmet Ali Dayan, bir yakınının aracılığıyla temasa geçtiği ekiplerden bahçedeki işlerine yardımcı olmaları için destek istedi.

Toplam 10 kişiden oluşan ekip, Dayan'ın bahçesine giderek fidanların bakımını yaptı, ağaçların kenarındaki otları temizleyerek 2 günlük işi 2 saatte bitirdi.

Grup üyesi Nedim Ayhan, salgın döneminde 65 yaş ve üstü ile kronik hastalarına destek için kurulan grubun gönüllülük faaliyetlerinin sürdüğünü söyledi.

Talep eden her vatandaşa yardım ulaştırdıklarını belirten Ayhan, "Mehmet Ali amcamız bahçede çalıştıracak kimseyi bulamadığından bizi arayarak yardım talebinde bulundu. Biz de amcamızın bahçesine gelerek bahçedeki işlerinde yardımcı olduk. Çok memnun oldu. Amcamızın yüzündeki tebessüm ve duası her şeye bedeldir." dedi.

Rıdvan Aldemir de grup olarak talep eden her vatandaşın yardımına koştuklarını dile getirdi. Aldemir, bahçede çalışarak hem vatandaşı sevindirdiklerini hem de kendilerinin mutlu olduğunu kaydetti.

Mehmet Ali Dayan ise desteklerinden dolayı tüm ekibe teşekkür etti.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ANKARA (AA) – İçişleri Bakanlığı, Şırnak ve Siirt’te 1317 personelin katılımıyla Eren-12 Güleşli Operasyonu’nun başlatıldığını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, bölücü terör örgütünü ülke gündeminden tamamen çıkarmak ve bölgede barındığı değerlendirilen teröristleri etkisiz hale getirmek maksadıyla Şırnak ve Siirt’te, Eren-12 Güleşli Operasyonu başlatıldı.

Operasyonda, Şırnak Jandarma Bölge Komutanlığı sevk ve idaresinde, jandarma komando, jandarma özel harekat (JÖH), polis özel harekat (PÖH) ve güvenlik korucu timlerinden 1317 personel, 83 operasyonel tim görev alıyor.

Yurt içinde terörün tamamen ortadan kaldırılmasına yönelik yürütülen, 11 Ocak 2021’de başlatılan Eren Operasyonları kapsamında, 75 iş birlikçi yakalandı, 421 mağara, sığınak ve depo imha edildi, çok sayıda silah-mühimmat, gıda ve yaşam malzemesi ele geçirildi.

Açıklamada, “Eren Operasyonları, halkımızın desteği ile inançlı ve kararlı bir şekilde başarıyla devam ediyor.” ifadesine yer verildi.

Muhabir: Muhammed Nuri Erdoğan

ANKARA (AA) – Cengiz Holding, Siirt'e yapılan yatırımlarla şehrin nitelikli iş gücünün arttığını ve bölgesel istihdam farklarının azalmasına katkı sağlandığını bildirdi.

Şirketten yapılan açıklamada, zengin yeraltı kaynaklarıyla Türkiye'nin maden kenti olarak anılan Siirt'e yapılan yatırımların ve çalışanlara verilen eğitimlerin sadece bölge ekonomisine değil, Türkiye ekonomisine de değer kazandırdığı kaydedildi.

Bu kapsamda 2019'da Türkiye'nin Gayri Safi Yurt içi Hasıla (GSYH ) büyümesine en büyük katkılardan birini sunan kent, bakır yataklarıyla da madencilik sektörünün yükselişine hizmet ediyor. Şirvan Madenköy'deki sahadan çıkarılan bakır, yüzde 20 konsantre seviyesine getirilerek Türkiye'ye ve dünyaya pazarlanıyor.

Cengiz Holding tarafından Madenköy'de 200 milyon dolara devralınan ve 200 milyon dolar ek yatırımla toplamda 400 milyon dolar sermayeyle kurulan Siirt Madenköy Bakır İşletmesi Konsantratör Tesisi, doğrudan 1150 kişiye iş imkanı sağlıyor.

Bu yatırımla nüfusun yüzde 80'ini şehirde kalırken, söz konusu tesis Türkiye'nin yıllık bakır ihtiyacı olan 450 bin tonun 20 bin tonunu karşılıyor.

Öte yandan yetkin kişiler tarafından eğitimleri verilen ve Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından sertifikalandırılan 35 kişilik maden kurtarma ekibiyle yürütülen sürekli eğitim programları, çalışanların yeteneklerini arttırarak, gelişmiş teknik ekipmanlarla iş gücünü yükseltiyor.

Ayrıca tesisteki rehabilitasyon çalışmaları kapsamında 635 bin metrekare alanda yürütülen bitkisel toprak serme çalışmaları ve 310 bin adet fidan dikimi organizasyonuyla çevresel iyileştirme süreçleri devam ediyor.