Siirt'te ekipler, evden çıkamayan öğrencinin kitap talebini yerine getirdi

SİİRT (AA) – Siirt'te Kamu Personeli Seçme Sınavına (KPSS) hazırlanan gencin kaynak kitap talebi, Vefa Sosyal Destek Grubu ekiplerince yerine getirildi.

Baykan ilçesi Veysel Karani beldesine bağlı Eğridere köyünde ailesiyle yaşayan Mehmet Faruk Evren (19) yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında 20 yaş ve altı doğanlara yönelik getirilen sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle köyden çıkamadı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezini (CİMER) arayan Evren'in yardımına, Vefa Sosyal Destek Grubu koştu. Siirt Valisi Ali Fuat Atik'in yönlendirdiği ekipler köye ulaşarak, Evren'e KPSS kaynak kitaplarını teslim etti.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) İlahiyat Fakültesinde okuyan Evren, Kovid-19 salgınının başladığı günden itibaren köyden çıkmadığını, yetkililerin "evde kal" çağrısına uyduğunu belirtti.

Maddi durumu iyi olmadığından KPSS'ye hazırlık için kaynak kitap alamadığını belirten Evren, şunları kaydetti:

"Bu yıl KPSS'ye hazırlanıyorum. Vefa Sosyal Destek Grubu kısa sürede köye gelerek kitapları bana yetiştirdi. Allah devletimize zeval vermesin. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktan gurur duyuyorum. Böyle bir devlet-millet anlayışını görmek göğsümü kabarttı."

Vefa Sosyal Destek Sorumlusu Mehmet Keskin de şu ana kadar destek talebinde bulunan 428 vatandaşın ihtiyacının karşılandığını bildirdi.

Keskin, "Ekibimiz, merkez ilçe ve köy, hatta mezraya kadar destek isteyen tüm vatandaşların yardımına ulaşmıştır. Salgın bitene kadar yetkililerin 'evde kalın' çağrılarına herkesin uymasını bekliyoruz." dedi.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

Siirt’in Tillo ilçesinde, İbrahim Hakkı Hazretleri’nin 257 yıl önce yaptırdığı ışık düzeneğiyle güneşin ilk ışınlarının hocası İsmail Fakirullah Hazretleri’nin başucunu aydınlatması hadisesi büyük bir ilgiyle izlendi.

Siirt Valisi Osman Hacıbektaşoğlu’nun himayelerinde, Tillo Kaymakamlığı ve Tillo Belediyesince ilçe meydanında düzenlenen programda, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyuldu.

Programa, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve eşi Hamdiye Soylu, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin, Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Ahmet Kendir, Siirt Valisi Osman Hacıbektaşoğlu, AK Parti Genel Başkan Danışmanı Yasin Aktay ve AK Parti Siirt Milletvekili Osman Ören katıldı.

Vatandaşların da ilgi gösterdiği programda UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne 2015 yılında dahil edilen, Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretleri’nin hocası İsmail Fakirullah’ın vefatı üzerine “Hocamın başucuna doğmayan güneşi neyleyim?” diyerek 257 yıl önce türbesinde yaptırdığı ışık düzeneğiyle güneşin ilk ışınlarının hocasının başucunu aydınlatması hadisesinin gerçekleşmesi beklendi.

Tekbir ve salavatlar eşliğinde bekleyen vatandaşlar, güneşin doğmasıyla saat 06.17’de gerçekleşen ve 5 dakika süren hadiseyi meydanda kurulan dev ekranlardan takip etti.

Bakan Soylu beraberindekilerle ışık hadisesini türbeden izledi.

Soylu, hadisenin izlenmesinin ardından türbe çıkışında Pervari ilçesinde 10 Kasım 2012’de meydana gelen helikopter kazasında şehit olan 17 askerden Uzman Çavuş Kürşat Güneş’in eşi Hatice Güneş ve kızı İrem Güneş ile bir süre görüştü.

Daha sonra programa katılan vatandaşlarla görüşen Soylu, onlarla fotoğraf çektirdi.

Tillo Belediyesince programa katılan vatandaşlara çay, çorba ve simit ikramında bulunuldu.

Işık hadisesi

Siirt’in Tillo ilçesinde hocası İsmail Fakirullah’ın 1734’te vefatının ardından çok üzülen İbrahim Hakkı Hazretleri, “Hocamın başucuna doğmayan güneşi neyleyim?” diyerek arayışa girmişti. İbrahim Hakkı Hazretleri, hocası için yan tarafında kule bulunan bir türbe ve Tillo’nun yaklaşık 3 kilometre uzağında tepe üzerinde taş duvar yapmıştı.

Her yıl ekinokslarda doğan güneşin, duvarın ortasında bulunan pencereden süzülen ilk ışınları, kuledeki aynaya yansıdıktan sonra ışığın kırılması yöntemiyle pencereden türbeye ve oradan da İsmail Fakirullah Hazretleri’nin başucuna doğuyor. 1960’lı yıllarda yapılan restorasyonda, pencerenin yerinin değişmesi sonucu düzenek izlenemez hale gelmişti. 2011’de değişik üniversitelerinden bilim adamlarının yaptıkları çalışmayla yeni bir pencere açılarak olayın tekrar izlenmesi sağlanmıştı.

ANKARA (AA) – ÖSYM’nin internet sitesinden yapılan duyuruya göre, 1 Ağustos’ta düzenlenen 2021-KPSS A Grubu ve Öğretmenlik (Genel Yetenek-Genel Kültür, Eğitim Bilimleri) ile 7-8 Ağustos’ta gerçekleşen 2021-KPSS (Alan Bilgisi) ve 15 Ağustos’ta yapılan 2021-KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT) sınavlarına ait madde analizleri incelendi, cevap anahtarları kontrolleri tamamlandı, itirazlar bilimsel açıdan değerlendirildi.

Buna göre, 15 Ağustos’ta uygulanan 2021-KPSS ÖABT sınavında “kimya/kimya teknolojisi öğretmenliği testi” temel soru kitapçığındaki 13 numaralı sorunun “C” olarak girilmiş doğru cevabın “A” olarak düzeltilmesine karar verilerek değerlendirme işlemleri tamamlandı.

Adaylar, sınav sonuçlarını ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden öğrenebilecek.

KPSS sonuçlarının açıklandığı bilgisini sosyal medya hesabından duyuran ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, sınav sonuçlarının hayırlı olmasını diledi.