Sınırları ortadan kaldıran maratonda atletler “çevre farkındalığı” için koşacak

EDİRNE (AA) – Türk Yunan Bulgar Dostluk Grubu Derneğince (TUYUB) bu yıl altıncısı düzenlenecek "Sınırsız Dostluk Yarı Maratonu''nda atletler, sıfır atık ve çevre bilinci farkındalığı oluşturmak için yarışacak.

TUYUB Yönetim Kurulu Başkanı Önder Akdağ, kentteki bir restoranda sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin katılımıyla düzenlediği basın toplantısında, 12 Nisan'da gerçekleştirilecek maratonun "çevre ve sıfır atık" temasıyla koşulacağını söyledi.

Sınırsız Dostluk Yarı Maratonu'nun, Türkiye Atletizm Federasyonunun uluslararası organizasyonlar takviminde yer aldığını belirten Akdağ, maratona yurt içi ve yurt dışından binin üzerinde atletin katılmasını beklediklerini ifade etti.

Dünyanın küresel ısınma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu vurgulayan Akdağ, şöyle konuştu:

"Her yıl farklı bir temayla yaptığımız maratonu bu yıl çevre ve sıfır atık temasıyla gerçekleştireceğiz. Edirne'de ve Türkiye'de çevre bilincini artırmak için sergi ve paneller düzenleyeceğiz. Amacımız toplumun her katmanında çevre bilinci ve sıfır atık konusunda farkındalık oluşturmak. Bunu en güçlü şekilde nasıl yaparsak ülkemiz ve dünyamız için o kadar faydalı olur. Kaynaklarımızı çok doğru ve verimli kullanmalıyız. Ekolojik sistemin bozulmaması için elimizden geleni yapmalıyız."

Akdağ, maratonun kent turizmine katkı sağlayacağını belirterek, başta Edirne esnafı olmak üzere kentte yaşayan herkesten destek beklediklerini sözlerine ekledi.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL(AA) – TEMSA, Avrupa ve diğer bölgelerdeki başarılı satış grafiğini Türkiye pazarında da hızla sürdürüyor.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, turizm sektörünün 44 yıllık markası Diana Travel ile satış anlaşması imzalayan TEMSA, düzenlenen teslim töreni ile 5 adet Maraton ve 2 adet MD9 model aracı şirketlerin filosuna dahil etti.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Diana Travel Yönetim Kurulu Başkanı Burak Tonbul, filolarına katmış oldukları Maraton otobüsleri, ağırlıklı olarak 30 yıllık iç pazar markası olan Touristica’nın kültür turlarında kullanmayı planladıklarını belirterek, “Bu yıl kültür turunda 18-20 bin aralığında turiste hizmet vereceğiz. Gelecek yılki hedefimiz, 30-35 bin arasında turiste hizmet vermek. Biz son model arabalarla bu işi yapıyor olacağız. Karşılıklı olarak iyi bir seçim yaptığımızı düşünüyorum. Bu alışveriş kendi içerisinde birçok dinamiklerle oluştu. İçimizden gelerek yaptığımız, işin finansman matematiğinden çok, duygusal matematiğinin ağır bastığı bir alışveriş oldu. Kendi adıma mutluyum.” ifadelerini kullandı.

TEMSA araçlarının tüm beklentileri karşılayacak düzeyde olduğunu vurgulayan Tonbul, “Araçlarla ilgili konuşurken iki noktada talebimiz oldu. Birincisi konforlu koltuklar ve yolcunun rahat edeceği koltuk aralığı. İkincisi yolcuların memnun kalacağı dijital orta sağlanması. Maraton ve MD9 bunu fazlasıyla karşılıyor. Öte yandan konfor, performans, sunduğu teknoloji ve üzerinde bulunduğu koltuk kadar yolcu alabiliyor olması açısından bence mükemmel araçlar. Deneyimledikçe bunu daha iyi görebileceğiz. TEMSA’yı tebrik ediyorum ve bu iş birliğinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” açıklamasında bulundu.

– MD9 için bundan daha iyi lansman olamazdı

TEMSA Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hakan Koralp da bu teslimatın TEMSA için çok önemli olduğunu bildirerek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Turizm sektörünün en önde gelen markalarından olan Touristica ve Diana Travel’in filosunda ürünlerimizin yer alıyor olması markamızı daha da güçlendiren bir unsur. Aynı zamanda bizler için de yeni fırsatlar sunacak bir iş birliği bu. Üstelik yıllardır yurt dışına ihraç ettiğimiz ve yurt dışı taşımacılardan büyük beğeni toplayan MD9 ürünlerimizin böylesine güçlü bir turizm markası olan iki şirketin filosunda yer alacak olması bu ürünün de yurt içindeki saha başarısını çok ileriye taşıyacak. Bu teslimatın ayrı bir önemi de MD9 otobüslerimizin Türkiye lansmanı yapmadık ama en önemli lansman böyle bir güçlü turizm markasının filosunda yer almak olacak. Bundan daha iyi lansman olamazdı. Bu yüzden çok mutluyuz ve gururluyuz.”

TEMSA Yurtiçi Satış Direktörü Baybars Dağ ise Diana Travel’in otobüs filosunun tamamının TEMSA markasından oluştuğunu ifade ederek, “Düzenlediğimiz tören ile 12 metrelik 4 Maraton, 1 adet 13 metrelik Maraton VIP ve 9,5 metrelik 2 adet MD9 otobüsü turizm sektörünün marka haline gelmiş iki şirketi Touristica ve Diana Travel’e teslim ettik. Bizim için aynı zamanda referans niteliğini taşıyan bu anlaşma özellikle 39 koltuklu MD9 için çok önemli bir pazar oluşturacak. Araçların ayrıca kültür turunda kullanılacak olmaları da çok önemli bir süreç. Kültür turu yolcusu arabanın daha yüksek ve konforlu olmasını ve yeni olmasını istiyor. Araçlarımız bu ihtiyaçlara cevap verecek. Bugün arabaları teslim ediyoruz ama bizim işimiz araçların kontağı çevrilip yola çıktığında başlıyor. Bundan sonraki süreçte satış sonrası hizmet süreçlerimizle de bu arabaların sorunsuz çalışmasını sağlamak öncelikli hedefimiz.” şeklinde konuştu.

İSTANBUL (AA) – Türkiye Vodafone Vakfı ve Habitat Derneği iş birliğiyle hayata geçirilen ve Türkiye’nin dört bir yanında 180 bini aşkın çocuğa ulaşan “Yarını Kodlayanlar” projesi kapsamında ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik eşzamanlı iki fikir maratonu gerçekleştirildi.

Vakıftan yapılan açıklamaya göre, Türkiye Vodafone Vakfı ve Habitat Derneği tarafından hayata geçirilen “Yarını Kodlayanlar” projesi, çocuk ve gençleri dijital geleceğe hazırlamaya devam ediyor.

Türkiye’nin dört bir yanında 180 bini aşkın çocuğa ulaşan proje kapsamında, biri ortaokul diğeri ise lise öğrencilerine yönelik olmak üzere eşzamanlı iki fikir maratonu düzenlendi. “Çevre İçin Akıllı Teknolojiler Fikir Maratonu” ortak adıyla online olarak gerçekleştirilen etkinliklerde, katılımcı takımlardan akıllı teknolojileri kullanarak iklim ve çevre sorunlarına çözüm bulmaları istendi. Katılımcılara Vodafone çalışanları da uzmanlık alanlarına göre mentorluk desteği verdi.

Toplam 45 takım halinde 103 öğrencinin yarıştığı fikir maratonunu lise grubunda “Fişmatik” projesiyle TED-R Yeşil Gelecek takımı, ortaokul grubunda ise “Yapay Çiy Ağacı” projesiyle Stenocora takımı kazandı. Her iki kategoride de birinci takıma 15 bin TL, ikinci takıma 10 bin TL ve üçüncü takıma 5 bin TL para ödülü sunuldu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Türkiye Vodafone Vakfı Başkanı Hasan Süel, Türkiye Vodafone Vakfı ve Habitat Derneği olarak, dijital geleceğe hazır nesiller yetiştirme hedefiyle 5 yıl önce başlattıkları "Yarını Kodlayanlar" projesini büyük bir kararlılıkla sürdürdüklerini belirterek, şunları kaydetti:

"Teknolojiyi insanlığın iyiliği için, toplumun sosyal bir ihtiyacına cevap vermek için nasıl kullanabiliriz diye düşündüğümüz bir dönemde, dedik ki, biz önce insanların teknoloji okuryazarlığını, teknolojiye olan yatkınlığını artırmak için bir proje yapalım ve çocuklardan başlayalım. Böylece, Ağustos 2016’da Habitat Derneği iş birliğiyle 7-14 yaş arasındaki çocuklarımıza dijital dünyanın lisanı kodlamayı öğretmeye başladık. ‘Yarını Kodlayanlar’ projemizle, tüketen değil, üreten bir neslin yetişmesine katkıda bulunmak istiyoruz.

Bugüne kadar 81 ilde 180 bini aşkın çocuğumuza kodlama öğrettik. Yeni dönemin ilk fikir maratonunu gerçekleştirdik. Bu maratonla, somut toplumsal sorunlara çözüm üretilecek hikâyeler çıkarılmasını amaçladık. Maratonumuza ilgi yüksek oldu. Öğrencilerimiz çok iyi hazırlanmışlardı. Özellikle orman yangınları üzerine yoğunlaşıp fikir üreten çok sayıda öğrencimiz oldu. Katılımcı öğrencilerimize Vodafone çalışanları da mentorluk desteği verdi. Başta dereceye giren öğrencilerimiz olmak üzere tüm katılımcılarımızı kutluyoruz.”

Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır ise teknolojiyi sadece kullanan değil aynı zamanda onu üreten genç neslin yetişmesine katkıda bulunmak için 5 yıl önce Türkiye Vodafone Vakfı ile birlikte başlattıkları "Yarını Kodlayanlar" projesini ilk günkü heyecanla sürdürdüklerini aktararak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Geçtiğimiz süreç, kodlama bilmenin, okuma yazma bilmek kadar önemli olduğunu bize gösterdi. Biz de projemiz ile dünyanın ve ülkemizin yaşadığı dijital dönüşüme öncü olan süreçler geliştirerek, çocuklarımızın, geleceğin dijital dünyasına hazırlanmasına katkı sağlamaktayız. Proje kapsamında düzenlediğimiz ‘Çevre İçin Akıllı Teknolojiler Fikir Maratonu’ ile çocuklar, yakın gelecekteki iklim ve çevre sorunlarına akıllı teknolojiler ile çözümler üreterek, fikirlerini geliştirdiler. Çevre sorunlarının kendini her geçen gün daha da hissettirdiği bir dönemde, gençlerin içinde olduğu bir fikir maratonu ile çevreye duyarlı fikirler üretmenin, çevre ve iklim krizlerine karşı bireylerin farkındalığını artırma ve çözümler üretme konusunda önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum.”

– Online fiş fikriyle birinci oldular

Lise grubunda 29 takım halinde 65 öğrenci yarıştı. Finalde 7 takımın mücadele ettiği bu grupta, TED-R Yeşil Gelecek takımı birinci, Su Savunucuları takımı ikinci, Space Pirates Cameo takımı ise üçüncü oldu.

İrem Aymelek, Ege Aleyna Gülle ve Mina Aden Başar’dan oluşan TED-R Yeşil Gelecek takımı, kağıt fiş kullanımını azaltmak üzerine geliştirdikleri “Fişmatik” projesiyle ilk sırada yer aldı.

Takım, üretiminde çok miktarda yağ ve su kullanılan, çok sayıda ağacın kesilmesine neden olan, mürekkebinde bulunan BPA nedeniyle insan sağlığına zarar veren ve geri dönüştürülemeyen kağıt fişler yerine bir mobil uygulama geliştirilerek fişlerin online platforma taşınmasını önerdi.

– Yapay ağaç fikri de ortaokul grubunda birinciliği getirdi

Ortaokul grubunda ise 16 takım halinde 38 öğrenci yarıştı. Finalde 5 takımın mücadele ettiği bu grupta Stenocora takımı birinci, Çevre Dostları takımı ikinci, Grup Kozalak takımı ise üçüncü oldu. İlkim Derin Ören, Rüzgar Ali Çelik ve Ceylin Yurtsever’in oluşturduğu Stenocora takımı, küresel ısınma nedeniyle önemli bir sorun haline gelen ormansızlaşmayı önlemek için geliştirdikleri “Yapay Çiy Ağacı” projesiyle ilk sırada yer aldı.

Buna göre, 45 derecelik açıyla küresel oluklardan oluşan koni şeklindeki “Yapay Çiy Ağacı” projesiyle, havada gece gündüz arasında oluşan sıcaklık farkından kaynaklanan nem, bu kanallara tutunup oluklarda yoğuşarak su olarak birikecek ve hava karardığında su yapay çiy olarak püskürtülecek. Ayrıca, sensörlerle toplanacak veriler, ormana ait bilgileri analiz etme imkânı verecek ve herhangi bir yangın durumunda erken müdahale şansı olacak.

– 180 bini aşkın çocuğa ulaşıldı

“Yarını Kodlayanlar” projesiyle, Türkiye’nin dört bir yanında yaşları 7-14 arasında değişen çocuklara gönüllü eğitmenlerin yönetiminde programlamaya giriş, algoritma mantığı, uygulama yapma, hikâye oluşturma ve oyun yapma gibi konularda teorik ve uygulamalı eğitimler veriliyor.

Eğitimlerde çocuklara programlama hakkında fikir sahibi olma, yaratıcılıklarını ortaya çıkaracak çalışmalar yapma, kendi hayal dünyalarını oluşturma, kendi oyunlarını üretme imkânı sunuluyor.

Bugüne kadar 81 ilde 180 binin üzerinde çocuğa ulaşan proje kapsamında, son 1 yılda elde edilen toplam sosyal değer yaklaşık 6,6 milyon TL olurken, projeye yapılan her 1 TL’lik yatırım 4,4 TL değerinde sosyal fayda yarattı.

Yeni dönemde 81 ilde 70 bin çocuğa kodlama eğitimi verilmesinin hedeflendiği projede, Scratch eğitimlerinin yanı sıra farklı dijital eğitim başlıklarıyla çocukların dijital yetkinlikleri artırılacak.