Sinop'ta üretilen kestane balı tescillenecek

SİNOP (AA) – Sinop'ta üretimi yapılan kestane balının tescil edilebilmesi için coğrafi işaret başvurusunda bulunuldu.

Ticaret ve Sanayi Odası'nda düzenlenen basın toplantısında konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Salim Akbaş, Sinop'un Türkeli, Erfelek ve Ayancık ilçelerinde kestane balı üretimi yapıldığını anımsattı.

Bu bölgede üretilen kestane balının çok değerli olduğunu vurgulayan Akbaş, Sinop Üniversitesi ve Arıcılar Birliğinin ortak bir çalışma yaptığını dile getirdi.

"Sinop Kestane Balı" adı altında hazırlanan çalışmanın tamamlandığını ifade eden Akbaş, "Dosyamızı hazırlanan raporla birlikte Türk Patent ve Marka Kurumuna sunacağız. Amacımız Sinop'un değerlerini korumak. Maalesef piyasada Sinop kestane balı diye satılan ballar var. Biz bu çalışmayla coğrafi işaret belgemizi alarak bunların önüne geçmek istiyoruz." dedi.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ÇANAKKALE(AA) – Bölgedeki şiddetli yağışın ardından 11 Ağustos’ta yaşanan sel felaketi ve heyelan nedeniyle Sinop’un Türkeli ilçesinin bağlantı yolları ulaşıma kapandı. İlçede yaşayanlar, talepleri doğrultusunda, Türk Silahlı Kuvvetlerine ait helikopterlerle gitmek istedikleri yerlere nakledildi.

Sel felaketi sırasında Türkeli’nde turist olarak bulunanların araçlarıyla tahliyesi için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının organizasyonuyla, 48 metre boyundaki “Kilitbahir” isimli arabalı vapur da Çanakkale Valiliği tarafından verilen izinlerin tamamlanmasının ardından ikmallerini yapıp yola çıktı.

Çanakkale Boğazı ile adalar hattındaki ulaşımı sağlayan GESTAŞ AŞ’ye ait 50 araç kapasitesine sahip arabalı vapur, Türkeli’nden ilk yolcularını alarak Kastamonu’nun İnebolu Limanı’na nakletti. Bölgeden 115 araç ve 578 kişiyi tahliye eden Kilitbahir, Çanakkale’ye döndü.

Gemi personeli yardım eli uzatmanın mutluluğunu yaşıyor

Gelibolu ve Çardak arasındaki seferlerine yeniden başlayan geminin personeli, afet bölgesinde yaşadıklarını Anadolu Ajansı ekibine anlattı.

Geminin kaptanı Taner Yurdaer, Sinop’a 48 saatte vardıklarını belirterek, “Birçoğu gurbetçi olan vatandaşlarımızı Sinop Türkeli Limanı’ndan İnebolu’ya taşıdık. Bu süreçte epey araç ve insan taşıdık. Umarım onların bu sel felaketi nedeniyle ortaya çıkan mağduriyetlerini bir nebze olsun giderebilmişizdir.” dedi.

Yurdaer, oradaki vatandaşları kurtarıp sevklerini sağladıkları için gururlandıklarını dile getirdi. Onlara yardımcı olmaktan mutluluk duyduklarını aktaran Yurdaer, şöyle devam etti:

“Geri dönüşler bizi çok onore etti. Şirketimizin ve Valiliğimizin talimatlarını tam olarak yerine getirebildiysek ne mutlu bizlere. Malum, Çanakkale kardeşlik diyarı. Burada çok önemli savaşlar yaşandı. Sonunda hep barış oldu, kardeşlik oldu yüzyıllar sonra. Bütün milletimizin o dönemde burada birlik ve beraberlik içinde toplanmış olması çok önemli. Tabii ki Sinop’tan da buraya vatan savunması için gelinmişti. Buradan da yıllar sonra Sinop’a yardıma gidilmesi bence çok önemli. Seyir süreci kolay olmadı. Rüzgarlı ve fırtınalı, sıkıntılı bir havada seyir yaptık. Tabii biz zamanında oraya ulaşma azmindeydik. Bunu başardığımız için ayrıca mutluyuz. Oradaki süreci de başarıyla tamamladığımızı düşünüyoruz.”

Geminin kaptanlarından Caner Gün ise şirketten gelen talimat sonrası seyir hazırlıklarına başladıklarını belirtti.

Sert bir havada yola çıktıklarını kaydeden Gün, şu bilgileri paylaştı:

“Biz bunun bilincindeydik ama acelemiz de vardı. Hemen Sinop’a ulaşmamız gerekiyordu. Tabii denizin üzeri selin getirdiği tomruk ve ağaçlarla doluydu. Gittik ve orada bize yerel makamların destekleriyle vatandaşlarımızın tahliyesini ve sevkini sağladık. Çok farklı duygular yaşadığımız bir tecrübe oldu. Biz bu seyirde aslında hem gemiyi hem kendimizi test etmiş olduk çünkü gemimiz Çanakkale Boğazı ve adalar hattında iç su dediğimiz bir bölgede seyir yapıyor. Açık deniz için inşa edilmiş bir gemi değil. Bu süreç ve ulaşım ne kadar zor olsa da biz bunu başardık. İnsan o an mesleki tereddütlerini düşünmüyor. Oraya yardım için gittiğimiz için diğer duygularımız daha ağır basıyor. Tabii ki zorlandık, zorlanmadık değil ama oradaki halkın mağduriyetinin giderilmesi bizim için daha önemliydi.”

Mürettebattan gemici Mustafa Şen de tomrukların arasında gemiyi idare ettirebilmenin çok zor olduğuna dikkati çekti.

Sinop’un Güzelce Limanı bölgesine zor olsa da girebildiklerini anlatan Şen, “Orada insanlarımız çok zor durumdaydı. Araçları ve vatandaşlarımızı gemiye aldıktan sonra karnı aç olanlar vardı ve içecek isteyenler oldu, bazı çocuklar vardı, onlarla kumanyalarımızı paylaştık. İnsanlarımız evlerini, birikimlerini kaybetmişti. Çok kötüydü. Allah bir daha böyle bir felaket yaşatmasın inşallah.” diye konuştu.

ANKARA (AA) – Yeşilırmak Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (YEDAŞ) Genel Müdürü Hasan Yasir Bora, Sinop ili Ayancık ve Türkeli ilçelerinde yaşanan sel felaketi sonrası ilk günden itibaren bölgeye toplamda 200 adet jeneratör sevkiyatı yapıldığını bildirdi.

Bora, yaptığı yazılı açıklamada, bölgede yaşanan sel nedeniyle şebekede ciddi hasar meydana geldiğini ancak afetin ikinci gününde söz konusu ilçe merkezlerinin tamamına enerji sağlandığını kaydetti.

Afet sonrasında bölgede yaklaşık 400 personel ve 100 araçlık YEDAŞ ekibinin çalıştığına dikkati çeken Bora, karayoluyla ulaşımın mümkün olmadığı köylere malzeme ve ekip sevkiyatı için helikopterler kullanıldığını ve solunum cihazına bağlı yaşamını sürdürenler için de jeneratörler tesis edildiğini aktardı.

Bora, jeneratör saha kurulumlarında karayolu ve hava yolunun aktif olarak kullanıldığını belirterek, "Felaket sonrası ilk günden başlanılmak üzere bölgeye çeşitli güçlerde toplamda 200 adet jeneratör sevkiyatı yapıldı. Afetten etkilenen bölge halkının enerji ihtiyacının karşılanması için şu ana kadar toplamda 160 jeneratör elektrik şebekesine bağlanarak bölgesel enerji ihtiyaçlarının karşılanması sağlandı. Bu jeneratörlerin de yaklaşık 90 adedi doğrudan mağdur vatandaşların bireysel kullanımına sunuldu." ifadelerini kullandı.

Ayrıca Afet Yönetim Merkezi, orman işletme ve karayolları lokasyonları, AFAD konteyner kenti gibi çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarınca oluşturulmuş geçici kriz merkezlerinin de jeneratörler ile enerjilendirildiğini aktaran Bora, bölgeye sevk edilen drone ile gözlem faaliyetleri de yürütüldüğünü kaydetti.

– YEDAŞ ekipleri su altyapısı çalışmalarına da destek verdi

Bora, ayrıca helikopterle direk kablo gibi gereçlerin taşındığına ve yolları beklemeden çalışmaların yapılıp enerji sağlandığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Bölgede su baskınından iç tesisatı kullanılamaz hale gelen binalarda iç tesisatlardaki onarımlar için hem işçilik hem de malzeme konusunda YEDAŞ ekiplerince destek sağlanarak, özellikle şehir merkezindeki su baskınından etkilenen binaların önemli bir bölümünün iç tesisatları YEDAŞ ekiplerince yenilendi. Karayolu ile ulaşım olmayan bölgelere helikopterlerle jeneratör sevkiyatı yapılırken, bölgede yaşayan insanlara telefonlarını şarj edebilmeleri amacıyla powerbank dağıtıldı. GSM altyapısının problemli olduğu birkaç bölgede muhtarlara YEDAŞ telsizi teslim edildi ve mevcut YEDAŞ telsiz altyapısı üzerinden iletişim sağlayabilmeleri sağlandı. AFAD tarafından kurulan konteyner kentin tüm elektrik altyapısı ekiplerimizce tesis edildi ve aynı gün gün içerisinde jeneratörler enerjilendirilerek konteyner kent kullanıma hazır hale getirildi."​​​​​​​